کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

از افزایش قیمت چیپس و پفک و آش رشته تا ویلاهای استیجاری/ترافیک سرسام‎آور در نوار شمالی

گزارش از آزاده بابانژاد ـ فارس , 10 فروردين 1394 ساعت 19:36

حضور گردشگران نوروزی که شمال و به‌ویژه مازندران را برای مقصد خود برگزیده‌اند، جای خرسندی دارد اما در این میان، تاخت‌وتاز گرانی در سایه سنگین ترافیک محورهای شمالی، نیاز به ترسیم طرحی نو دارد.


به گزارش بلاغ، شاید در دور نخست سفرهای نوروزی که از 25 اسفند 93 آغاز شده و تا پایان هفته نخست تعطیلات نوروزی ادامه داشت، به اندازه دور دوم سفرها، خبری از ترافیک محورهای شمالی از جمله در فیروزکوه، هراز، کندوان و کیاسر به سمنان، نبوده است.

جلسات هماهنگی ستاد اجرایی خدمات سفر در مازندران نیز که با حضور استاندار یا معاونان او در شرق، غرب و مرکز مازندران برگزار می‌شود، هر چند می‌تواند مشکلات را بازگو کند اما تاثیری در آن‌چه گذشته است، ندارد و مسئولان باید به فکر پایان سفری خوش برای میهمانان نوروزی مازندران باشند.

این روزها، بحث گرانی ارزاق عمومی و ویلاهای استیجاری به‌ویژه در غرب مازندران نه‌تنها موجب گلایه‌مندی مسافران شده، بلکه مسئولان را نیز به ستوه آورده است تا آنجا که انتقاد استاندار مازندران را در پی داشته و از فرمانداران خواست پاسخ‌گوی کمبودها و گرانی‌ها باشند.

این گرانی‌ها، از افزایش قیمت چیپس و پفک و آش رشته گرفته تا ویلاهای استیجاری که در برخی نقاط غرب مازندران حتی تا سه برابر نیز رسیده است، نشان از برنامه‌ریزی‌های ناقص در قبل از تعطیلات نوروزی دارد.

شاید به نظر برسد که طبیعت بازار حکم می‌کند تا با افزایش تقاضا، قیمت‌ها نیز افزایش یابد، اما افزایش قیمت نیز اندازه و قانونی دارد؛ وقتی قیمت یک کیلو پرتقال که حداکثر 3 هزار و 500 بوده به 7 هزار تومان نیز برسد، این یعنی افزایش بی‌ضابطه قیمت با هدف خالی کردن جیب مشتری.

افزایش غیرمنطقی قیمت میوه‌هایی چون انواع پرتقال در مازندران که خود تولید کننده این محصول است و حتی نقش مهمی در ذخیره‌سازی پرتقال شب عید کشور داشته است، شایسته مازندران نیست.

قیمت‌های سرسام‌آور ویلاهای اجاره‌ای مناطق مختلف مازندران نیز بسته به متراژ و مکان آن از شبی 100 تا 500 هزار تومان متغییر است.

در این آشفته بازار گرانی، جلسات مسئولان نیز کاری نمی‌تواند از پیش ببرد زیرا حضور دلالان و واسطه‌گران سد بزرگی بر سر راه اعمال محدودیت‌ها و برخوردهاست و حتی برنامه‌ریزی‌های دلالان، بسیار دقیق‌تر و جلوتر از برنامه‌ریزی‌های مسئولان، کاربرد دارد.

البته در این میان، برخی‌ها حق مهمان‌نوازی را به خوبی ادا کرده‌اند و سوئیت‌هایی را با قیمت مناسب برای یک یا چند شب اقامت گردشگران در مناطق خوش آب‌و‌هوای شهری و روستایی به گردشگران خسته از راه، اختصاص می‌دهند و آنها را با خاطری خوش بدرقه می‌کنند.

از این‌ها که بگذریم، ترافیک سنگین محورهای شمالی، امان مسافران و گردشگران را بریده است، هر چند حضور پلیس راه در محورهای شمالی به خوبی محسوس است و تلاش آنها را در جاده‌های پرتردد کندوان، هراز و فیروزکوه همچنین در مسیر کوهستانی کیاسر به دامغان می‌توان دید، اما با جاده‌های پر پیچ‌وخم، خطرناک و بعضا غیراستاندارد شمال، باید چنین وضعیتی را طبیعی در در نظر گرفت.

هر چه قدر که پلیس راه برای روان کردن ترافیک و اعمال محدودیت‌های ترافیکی تلاش می‌کند و تاثیرگذاری آن نیز به خوبی به چشم می‌آید، اما به همان اندازه، هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی تاخت‌وتاز گرانی‌های تعطیلات نوروزی را بگیرد.

به نظر می‌رسد، مسئولان به جای انتقاد، توپ را به زمین یکدیگر انداختن و برخوردهایی که در شرایط فعلی مقطعی بوده و کارساز نیستند، سقفی را برای بازار خرید و فروش و اجاره‌ها مطابق با شرایط گردشگری تعریف می‌کردند.

در وضعیت فعلی و با در نظر گرفتن شاخص‌های بد و بدتر، به نظر نمی‌رسد که مشکل اصلی خدمات سفر نوروزی در مازندران، بحث گرانی باشد، بلکه مهم‌ترین آن ایجاد و حفظ امنیت گردشگران در مناطق گردشگری و اماکن اقامتی همچنین عبور مطمئن و دور از خطر گردشگران نوروزی از جاده‌های شمالی است که بهتر است مسئولان استانی، به این بخش از سفر توجه بیشتری داشته باشند و برای حل مشکل گرانی نیز طرح و نقشه‌ای نو ترسیم کنند.


کد مطلب: 94205

آدرس مطلب :
https://www.bloghnews.com/report/94205/افزایش-قیمت-چیپس-پفک-آش-رشته-ویلاهای-استیجاری-ترافیک-سرسام-آور-نوار-شمالی

بلاغ نیوز
  https://www.bloghnews.com