20 هکتار از اراضی ملی در چهاردانگه ساری بازپس‌گیری شد؛

پایانی بر ویژه‌خواری‌ها در روشنکوه/ چشم طمع زمین‌خواران به طبیعت مازندران

تاریخ انتشاريکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۹
کد مطلب : ۴۶۳۵۷۳
هر چند غائله ویژه‌خواری در روشنکوه چهاردانگه ساری با قلع و قمع 8 واحد و باز پس گیری 20 هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی پایان یافت اما روشنکوه‌ها در مازندران باقی است.
۰
plusresetminus
پایانی بر ویژه‌خواری‌ها در روشنکوه/ چشم طمع زمین‌خواران به طبیعت مازندران
به گزارش بلاغ؛ یکی از حوزه‌های مفاسد اقتصادی، زمین‌خواری و ساخت‌وسازهای غیرمجاز با افزایشی قارچ‌گونه طی سال‌های اخیر در استان مازندران است که خوشبختانه در سال‌های اخیر قوه قضاییه عزمش جدی‌تر شده است و شاهد ورود دادستان و حتی تخریب کاخ‌های چند ده میلیاردی بودیم؛ اما با این وجود زمین‌خواری همچنان بر طبیعت مازندران چنبره زده است.

روشن‌کوه، روستایی جنگلی در فاصله 41 کیلومتری ساری و در بخش چهاردانگه این شهرستان قرار دارد و بر اساس آخرین سرشماری سال 95 این روستا فقط 25 نفر جمعیت داشت اما ساخت و ساز‌های غیر مجاز و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی باعث گسیل تعدادی از خوش نشینان از استان‌های دیگر به این روستا شده است.

ویژه‌خواری در این منطقه رسانه‌ای شد و با دست به دست شدن این خبر در فضای مجازی و رسانه‌ها، پای دستگاه قضا و منابع طبیعی به این ماجرا باز شد که محل اتفاقاتی میان مالکان و مسئولان شد.
 

اجرای 8 مورد قلع‌وقمع در روشنکوه ساری
حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق اکبری رئیس کل دادگستری مازندران اظهار کرد: ۸ مورد حکم قلع و قمع با هدف آزادسازی زمین‌های ملی در روستای جنگلی روشن کوه اجرا شد.

وی افزود: با حضور رئیس حوزه قضایی بخش کیاسر، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، نیروی انتظامی و دیگر ادارات مرتبط این احکام در راستای اجرای احکام قطعی قضایی انجام شد و ۸ مورد قلع و قمع ساخت و ساز غیر مجاز  در اراضی ملی به اجرا در آمد.

رئیس کل دادگستری مازندران، تصریح کرد: احکام قضایی صادر شده در این مورد هیچ ارتباطی به فرقه یا گرایشی ندارد و برخلاف برخی تبلیغات منفی رسانه‌ای که اجرای احکام این منطقه از کیاسر را به فرقه و گرایش خاص افراد این منطقه مرتبط دانستند، اجرای احکام‌ قطعی براساس قانون انجام می‌شود.

اکبری ادامه داد: اولویت دستگاه قضا اجرای قانون و حمایت از حقوق عامه است.

رئیس کل دادگستری مازندران، عنوان کرد: حفظ و حراست انفال از جمله منابع طبیعی و اراضی ملی از برنامه‌های اساسی شورای حفظ حقوق بیت‌المال در تمام حوزه‌های قضایی استان است و حفظ این حقوق از وظایف مهم دستگاه قضایی است که مورد توجه ویژه است.

20 هکتار از اراضی روشنکوه بازپس گرفته شد
ناصر اکبرزاده، نماینده ویژه استاندار در مبارزه با جنگل‌خواری و کوه‌خواری، در حاشیه اجرای حکم برای رفع تصرف عرصه‌های منابع طبیعی و ملی روستای روشن‌کوه ساری گفت: با دستور مقامات قضایی هشت پرونده برای تخریب خانه‌های مسکونی، که عرصه‌های منابع طبیعی و کشاورزی را تصرف کرده بودند، اجرایی شد.

این مسئول افزود:  20 هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در روستای روشنکوه ساری بازپس گرفته شده است.

ناصر اکبرزاده با بیان اینکه ۸ فقره اجرای حکم در روستای روشنکوه اجرا شد، گفت: ۲۰ هکتار از اراضی ملی در راستای مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز آزادسازی شده و عزم ما برای مقابله و مجازات زمین خواران جدی است.

وی با بیان اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز در سنوات گذشته سبب مخدوش شدن چهره طبیعت شد، گفت: مازندران که قوم شناسنامه دار و پیشینه دار در تاریخ است و با رشادت‌های سلاطین به امانت سپرده شده مورد تعرض واقع شده است.

نماینده ویژه استاندار در مبارزه با جنگل‌خواری، کوه خواری و تعرض به منابع طبیعی تصریح کرد: به صورت هوایی و زمینی استان مازندران را مشاهده کردم که سبب نگرانی شد و باید وضع موجود حفاظت شود.

اکبرزاده با اشاره به اینکه باید اراده وجود داشته باشد تا وضع موجود را به نسل‌های آینده منتقل کنیم، افزود: تشکیل قرارگاه صیانت از منابع ملی، حفظ حقوق بیت المال و محیط زیست با دستور استاندار در مازندران کلید خورد و در کل کشور به تبعیت از مازندران اجرایی می‌شود.

گفتنی است بازگشت زمین‌های کشاورزی به چرخه تولید و بازگرداندن عرصه‌های ملی به بیت المال نتیجه داده و امروز حکم قلع و قمع برخی از ساخت و سازهای غیرمجاز در روستای روشنکوه ساری اجرا شد.

روشنکوه روستایی جنگلی در فاصله ۴۱ کیلومتری ساری و در بخش چهاردانگه این شهرستان قرار دارد و بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۵ فقط ۲۵ نفر جمعیت داشت اما ساخت و ساز‌های غیرمجاز و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی باعث گسیل تعدادی از خوش نشینان از استان‌های دیگر به این روستا شده است.

لازم به ذکر است محمد کریمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران نیز در این زمینه گفت: ۳۸۰ هکتار اراضی ملی پارسال در استان رفع تصرف شد و در ۳ ماه اخیر نیز ۲۵ هکتار از اراضی استان رفع تصرف شده است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی در اجرای قانون با هیچ فردی تعارف ندارد و همه در برابر قانون مساوی هستند، افزود: سازمان‌های متولی حسب تکالیف قانونی اخطار‌های لازم را به افرادی که اراضی ملی را تصرف کرده‌اند یا زمین‌های کشاورزی را تغییر کاربری داده‌اند، می‌دهند.

عزم جدی دستگاه قضا برای برخورد با زمین‌خواری
محمد کریمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران نیز گفت: در سال 1400 و چند ماهه ابتدای امسال 400 هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی و اراضی ملی در سطح استان بازپس گرفته شد.

این مسئول افزود: دستگاه قضا با افرادی که به سوی عرصه‌های منابع طبیعی و اراضی ملی دست درازی کنند برخورد جدی انجام می‌دهد.

گفتنی است متاسفانه تلاش خبرنگار ما برای مصاحبه با مدیران استانی و شهرستانی منابع طبیعی جهت مصاحبه در این خصوص بی نتیجه ماند.

هر چند غائله ویژه‌خواری در روشنکوه چهاردانگه ساری با قلع و قمع 8 واحد و باز پس گیری 20 هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی پایان یافت، اما روشنکوه‌ها در مازندران به قدر فراوان همچنان باقی است.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
ساری
ببخشید در همه روستاهای مازندران همین جور هست برو جاده نظامی برو جاده لفور رویان نوشهر همه جا خیلی وحشتناک ساخت و ساز شده. لطفا گزارش تهیه کنید
پربيننده ترين
سناریوهای نامحدود در خدمت جنگ شناختی
شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
مردم و مسئولان! فریضتین را دریابید
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
تضمین آمریکا چه تضمینی دارد؟!
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۶