تاریخ انتشارشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶
کد مطلب : ۴۶۳۲۸۶
۰
plusresetminus
مدعیان اصلاحات مسکن را به رؤیایی دور از دسترس تبدیل کردند

به گزارش بلاغ؛ روزنامه همدلی در شماره روز پنج‌شنبه طی مطلبی نوشت: «هر چه عرضه کمتر شود، قیمت‌ها بالاتر می‌رود؛ همین اصل ساده اقتصاد، این روزها سایه سنگینی بر سر بازار مسکن ‌انداخته و ریزش تولید خانه در شرایطی که مطالبه برای خرید بیشتر شده، شدت گرفته است. در حالی تولید یک ‌میلیون مسکن در سال یکی از شعارهای جنجالی دولت سیزدهم در زمان انتخابات ریاست جمهوری بود که سردترین فصل ساخت‌ و ساز در بهار همین امسال رقم خورد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، تیراژ تولید مسکن در تهران طی فصل اول امسال به پایین‌ترین میزان طی حداقل ۱۸سال گذشته سقوط کرده؛ به‌طوری‌که بر اساس برآوردها، تولید مسکن در بهار امسال تقریباً به نصف بهار پارسال رسیده. نگاهی به وضعیت ساخت‌ و ساز در مدت مشابه سال گذشته اما نشان می‌دهد که در بهار پارسال در پایتخت، برای 10هزار و 700 واحد، پروانه مسکن صادرشده و این در حالی است که امسال این رقم با کاهش 42 درصدی به شش هزارو 200 واحد پروانه سقوط کرده؛ گفته می‌شود این میزان کمترین مسکن ساخته‌شده در یک دهه اخیر است. به نظر می‌رسد این کاهش از ساخت به معنای افزایش وحشتناک قیمت مسکن در ماه‌های آتی و رکود در این بازار است؛ به عبارتی ساده‌تر، تبدیل رؤیای خرید خانه به سراب.»

مدعیان اصلاحات 8 سال از دولتی حمایت کردند که وزیر راه و شهر‌سازی آن، طرح مسکن مهر را مزخرف خواند و به نساختن یک واحد مسکن افتخار می‌کرد! آنها وضعیت اسفناک مسکن را محصول یک سال گذشته دولت سیزدهم می‌دانند درحالی‌که وضع امروز مسکن و تورم 8 برابری آن‌ که خرید خانه را برای اقشار کارمندی و کارگری جامعه تبدیل به رؤیایی دور از دسترس کرده، ماحصل سیاست‌های دولت تدبیر و امید در حوزه مسکن است.

اما ادعای افت تیراژ تولید مسکن در تهران در حالی است که رستم قاسمی، وزیر راه و شهر‌سازی روز پنج‌شنبه در واکنش به گزارش منتشر شده توسط یکی از روزنامه‌ها در این باره، اظهار داشت: طبق آمار ارائه شده شهرداری تهران اوج صدور پروانه ساخت در پایتخت از سال‌های 90 تا 93 تعداد 60 هزار تا 70 هزار پروانه بوده که تعداد زیادی از این خانه‌ها هم ساخته نشده است.
به گزارش تسنیم، وی افزود: سال 95 حدود 11 هزار پروانه ساخت، سال 96 بالغ بر 14300 پروانه، سال 97 بالغ بر 18 هزار پروانه و در سال 98 حدود 19 هزار پروانه ساختمانی در تهران صادر شده است.
وزیر راه و شهر‌سازی گفت: امروز برای 313 هزار واحدی که به‌صورت خودمالکی ساخت آنها آغاز شده، 450 میلیون تومان وام از بانک دریافت می‌کنند.

قاسمی با بیان این‌که در شهر تهران طی 4 ماه امسال 48 هزار پروانه صادر شده است، خاطرنشان کرد: این نشان می‌دهد که بیش از 10 برابر سال‌های گذشته در شهر تهران پروانه ساختمانی صادر شده است. از سوی دیگر
180 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده با شهرداری تهران قرارداد امضا شده که وام آن را وزارت راه و شهر‌سازی تامین خواهد کرد.

وی با اشاره تلویحی به گزارش منتشر شده توسط یکی از روزنامه‌ها طی روزهای اخیر، افزود: این آمار، آمارهای ناامیدکننده و غیرواقعی است، مردم به آمارهای رسمی توجه کنند.
بلایی که هم­‌قبیله­‌های شما برسرصنعت برق آوردند

روزنامه شرق در سرمقاله شماره قبل خود نوشت: «...از قول نخست‌وزیر عراق آمده بود که طرح اتصال شبکه برق عراق با عربستان امضا شده است و عنوان به‌ کار گرفته‌شده روزنامه در این زمینه «مزاحمت سعودی» بود.»

در ادامه متن فوق آمده بود: «البته در توضیح مطلب معلوم بود که موضوع، تولید و انتقال برق حاصل از دریافت نور خورشید است و اینکه بازار برق ایران از سوی سعودی تصرف شده است و البته این تصرف تنها به برق خلاصه نمی‌شود و نفوذ عربستان سعودی در ابعاد مختلف در عراق تحقق خواهد یافت. البته کشوری که خود کمبود برق دارد و در تابستان برق کارخانه‌ها را به نفع خانه‌ها و مغازه‌ها قطع می‌کند، طبعا نمی‌تواند صادرات داشته باشد.»

این نوشتار در سطرهای بعدی افزوده: «سیاست‌های واپس‌گرایانه کشورمان در زمینه تولید و انتقال برق نمونه‌ای‌ است که در همه شئون زندگی‌مان در حال رخ ‌دادن است و حاصل عدم تعقل و دوراندیشی و سیاست‌های چندگانه است. برق تنها یکی از این سیاست‌هاست که مروری بر آن می‌تواند نشان‌دهنده روند سیاست‌گذاری در کشور باشد و البته این نوع تصمیمات کم نیستند؛ مثل آن‌که مربی تیم ملی فوتبال را که صلاحیت خود را عملا اثبات کرده است، به دلیل عدم صلاحیت معلق می‌کنند و به فاصله چند روز او را ابقا می‌کنند. هرچند شجاعت مسئولان امر در تصحیح عمل غلط شایسته تمجید است.»

در این باره لازم به ذکر است سیاست‌های دولت اصلاح‌طلبان (دولت تدبیر و امید) در حوزه صنعت برق کار را به این‌جا کشانده که در تابستان با کمبود برق رو‌به‌رو هستیم که البته به دلیل تدابیر صحیح دولت آیت‌الله رئیسی در این عرصه و با وجود افزایش مصرف برق و رکوردشکنی آن، قطعی برق نداریم. نکته قابل تامل این است که اصلاح‌طلبان هم مشکل را ایجاد می‌کنند و هم در سال‌های بعدی با دستمایه قرار دادن آن مشکل، به ‌ستیزه با نظام می‌پردازند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

او هنـرش آدم‌شناسی در میدان بود
دوشنبه ۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۰
چرا هندسه سیاسی عالم در حال تغییر است؟
يکشنبه ۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰