تاریخ انتشارجمعه ۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۹
کد مطلب : ۴۶۰۴۹۵
اینجا همه اسطوره‌ها و قهرمانان که در کتاب‌ها شنیدیم به صورت ملموسی حقیقی و زنده می‌شوند و با قدم قدمی که اینجا برمی‌دارم احساس می‌کنم کنار ما هستند و مصداق اینکه شهدا زنده هستند درکش برای ما راحت‌تر می‌شود.
۰
plusresetminus
هدیه شهدا در سرزمین آسمانی‌ها/راهیان نور مقدمه بازگشت به خویشتن خویش است
به گزارش بلاغ، اینجا سرزمین عشق و ایثار است. سرزمین افلاکیانی که از خود و دنیای خود گذشتند تا ما در دنیای امروزمان آسوده باشد خیالمان. یادمان‌های جنگی تندیس زیبای عشقند، یادگار مردان مردی که بی‌هراس و بی‌سایه از نردبان شهادت عروج کردند.

جای جای مناطق جنگی  قصه‌های نگفته، داستان‌های نشنیده از استواری و پایمردی دارد.شهدا هنوز هم در پس سال ها، حرف‌ها برای گفتن دارند آنان که پر گشودند و  خود راه درست را نمایان کردند.

آسمان شلمچه، طلاییه، فکه و...  سرشار است  از ستاره‌های سرخ، زمینش بهاری است لبریز از گل‌های محمدی.اینجا عشق موج می‌زند، خاکش پر است از غیرت و وطن پرستی.

ردپای باکری ها، خرازی ها، سلیمانی ها، باقری ها، چمران ها، صیادها، هاشمی‌ها و... حک شده بر سینه این دیار.

حدود یک دهه بعد از پایان جنگ ایران و عراق، رزمندگان اسلام به یاد دوستان و همرزمان شهید خود به صورت خودجوش در مناطق عملیاتی حضور یافتند. این حرکت مردمی کم کم وسعت یافت و در تعطیلات نوروز کاروان‌هایی برای بازدید از مناطق جنگی ساماندهی شدند. این روند تا سال ۱۳۷۶ ادامه پیدا کرد و در سال ۱۳۷۷ بسیج دانشجویی اقدام به اعزام کاروان‌های دانشجویی کرد و سپس بسیج محلات را برای بازدید از مناطق عملیاتی کاروان اعزام کردند.

سفر رهبر معظم انقلاب در فروردین‌ سال ۷۸ به یادمان شلمچه و حضور در میان زائران راهیان‌نور سبب توجه بیشتر به اردوی راهیان‌نور شد.  
اواخر این سال دستور تشکیل ستاد هماهنگی راهیان‌نور با مسئولیت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ابلاغ شد که در این دستورالعمل به ۲۱ محل برای بازدید کاروان‌های سیاحتی و زیارتی راهیان‌نور اشاره شده است.
 
همچنین با ابلاغ رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۳ ستاد مرکزی راهیان‌نور با هدف ساماندهی به وضعیت راهیان‌نور در قالب اساسنامه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تعریف و در سال ۱۳۸۴ ستاد مرکزی راهیان‌نور تأسیس شد.

مسئول سازمان اردویی، راهیان نور و گردشگری سپاه کربلا در گفت و گو با بلاغ از پذیرش ۸ هزار ۷۳۰ زائر شهدا در اردوگاه‌های مازندران تا چهارفروردین ماه امسال خبر داد و گفت: از این تعداد  ۴۴۴۳ زائر برادر و ۴۲۸۷ زائر خواهر بود که این آمار‌ها قطعا تا پایان راهیان نور ادامه دارد.

محمد عباسپور با بیان اینکه به برخی زائرین ثبت نام نشده هم در اردوگاه‌های مازندران اسکان داده شدند، افزود: یکی از کار‌های اردویی، سیستمی کردن سامانه ثبت نام بود، اما احتمال این را میدادیم که برخی مردم به این سامانه دسترسی نداشته باشند، برای همین پذیرای آن دسته از زائرینی که به صورت خودجودش به راهیان نور آمدند و در سیستم ثبت نام نکردند هم بودیم.

به گفته عباسپور  ۳۲۱ خودروی شخصی هم اردوگاه شهید بلباسی خرمشهر که تا به امروز بصورت خانوادگی به راهیان نور آمدند، خدمات اسکان و تغذیه ارائه شد.

مسئول سازمان اردویی، راهیان نور و گردشگری سپاه کربلا  در ادامه با اعلام اینکه  ۲۰۰ خادم الشهدای برادر و ۸۸ خادم الشهدای خواهر به زائرین خدمات رسانی می‌کنند، گفت: خادم‌ها در دو اردوگاه شهید جعفرزاده در اندیمشک و شهید بلباسی در خرمشهر و یادمان شهدای هفت تپه مستقر هستند.
 

عباسپور از اعزام ۷۰ خادم الشهدا به صورت کشوری هم خبر داد و اضافه کرد:برنامه دیگری هم به صورت کشوری داشتیم که اعزام خادم به یادمان‌های ملی است که امسال این تعداد خادم را برای استقرار در یادمان‌های ملی اعزام کردیم.

مسئول سازمان اردویی، راهیان نور و گردشگری سپاه کربلا در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات و برنامه‌های راهیان نور هم اشاره کرد وگفت:یک سری اقدامات در راستای بسترسازی اردوگاه‌ها مازندران در خوزستان انجام شد. مازندران دارای سه اردوگاه (شهید جعفرزاده در اندیمشک، شهید بلباسی در خرمشهر و یادمان شهدای هفت تپه) است. براین اساس در دوماه اخیر گروه‌های جهادی در راستای تحول اردوگاه‌ها و مرمت و احیای زیرساخت‌ها  اعزام شدند.

عباسپور به  ارزان سازی سفر راهیان نورهم اشاره کرد و افزود: با توجه به وضعیت معیشتی و گرانی ها، با تدبیر هیئت رئیسه و خیرین این اتفاق صورت گرفت و در بحث تغذیه و غذای زائرین، شاهد ارزان بودن هزینه اردوی راهیان نور بودیم.

مسئول سازمان اردویی، راهیان نور و گردشگری سپاه کربلا ادامه داد:امسال علاوه بر بسترسازی و ارزان سازی راهیان نور، برنامه‌های متنوع فرهنگی هم برگزار کردیم؛ که یکی از آن برنامه‌ها طرح شهید بصیر و یادمان گردی، بود که کاروان‌ها به صورت تجمیعی به یادمان‌ها عزیمت و از برنامه‌های روایتگری بهره مند می‌شدند.

عباسپور با تاکید بر اینکه درهمه اردوگاه‌ها تیم‌های بهداری و پزشکان مستقر هستند، افزود:در دو مجموعه اسکان کاروان راهیان نور مازندران، که اردوگاه شهید جعفرزاده اندیمشک، و اردوگاه شهید بلباسی در خرمشهر به اضافه یادمان شهدای هفت تپه، است، حدود ۲۵۰ خادم مشغول خدمات رسانی در عرصه‌های مختلف فرهنگی، خدماتی، پشتیبانی، بهداری و بهداشت و سلامت و ... به زائرین هستند.

این میئول بااشاره به اینکه هر روز، یک هزار پرس غذای گرم در اختیار کاروان‌ها قرار میگرید، خاطرنشان کرد:امسال برنامه راهیان نور با دعای همه مشتاقین عرصه ایثار وشهادت اتفاق افتاد و شاهد حضور پررنگ همه مردم از گروه‌های مختلف در این اردوی فرهنگی هستیم.
 

مسئول اردویی، گردشگری و راهیان نور سپاه کربلا در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح اقدامات پرداخت و گفت: سپاه کربلا در راستای بحث راهیان نور سلسه اقداماتی انجام داد که  آن مردمی کردن راهیان نور و  بحث ارزان سازی سفر با کمک خیرین بود.

عباسپور ادامه داد:مجموعه سپاه کربلا با کمک خیرین توانست در مسئله اسکان و تغذیه  زائر کاهش هزینه داشته باشند که با کیفیت‌ترین و مناسبت‌ترین خدمات برای زائرین شهدا همراه بود.

مسئول اردویی، گردشگری و راهیان نور سپاه کربلا به بسترسازی اردوی راهیان نور هم اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین بسترسازی راهیان نور، هوشمند سازی ثبت نام کاروان‌های راهیان نور بود. در گذشته بصورت سنتی ثبت نام انجام می‌شد و آن دسته از مردمی که به صورت خودرو‌های شخصی درصدد بودند تا در اردوی‌های راهیان نور شرکت کنند، دسترسی به مراکز ثبت نام نداشتند.

عباسپور اضافه کرد: امسال سامانه‌ای طراحی شد و  مردم عزیز می‌توانستند از ۵ بهمن ماه در این سامانه ثبت نام کنند. در این سامانه بازه‌های ثبت نام از ۱۷ اسفند ماه ۱۴۰۰ تا ۴ فروردین ۱۴۰۱ تعریف شده که درسامانه بخش اسکان هم در اختیار  زائرین قرار گرفت و هم تشرف به یادمان شهدا به صورت پیشنهادی مشخص شد.
 
مسئول سازمان اردویی، گردشگری و راهیان نور سپاه کربلا به تشریح سیر تشرف زائرین به مناطق عملیاتی هم  اشاره کرد و گفت: کاروان‌هایی که از مازندران به سمت جنوب حرکت می‌کنند، پس از رسیدن به خوزستان،   غروب روز اول را در اردوگاه شهید جعفرزاده اندیمشک اسکان می‌یابند و صبح روز بعد برای بازدید از یادمان فتح المبین و یادمان شهدای هفت تپه راهی می‌شوند. کاروان‌ها بعدازظهر پس از بازدید این دو یادمان به سمت خرمشهر و اردوگاه شهید بلباسی در خرمشهر حرکت می‌کنند و شب در این اردوگاه اسکان می‌یابند.

عباسپور  اضافه کرد: روز دوم کاروان‌ها از یادمان عملیاتی والفجر هشت و اروند کنار که یکی از مناطق عملیاتی لشکر پرافتخار لشکر ۲۵ کربلا است، بازدید می‌کنند و بعدازظهر به سمت اردوگاه به صرف نهار باز میگردند و بعدازظهر هم کاروان‌ها برای بازدید از یادمان نهر خیرین و بازدید از یادمان شلمچه راهی می‌شوند.

مسئول اردویی، گردشگری و راهیان نور سپاه کربلا ادامه داد: روز سوم هم کاروان‌ها به سمت یادمان طلائیه و هویزه حرکت میکنند  و آخرین حضور کاروان‌ها هم که اختتامیه راهیان نور است، حضورشان در معراج شهدای شهید محمودوند اهواز می‌باشد.

عباسپور از طرح فرهنگی شهید بصیر در اردوی راهیان نور هم خبر دادو گفت: یکی از برنامه‌های خوب فرهنگی در اردوی راهیان نور برنامه فرهنگی شهید بصیر است. وقتی کاروان‌های در ادروگاه شهید حعفرزاده مستقر شدند، یک کاروان به صورت پیشقراول در آمده و تمامی اتوبوس‌ها به صورت هماهنگ و با راوی و مداح در مناطق عملیاتی گرد هم آمده و برنامه فرهنگی برگزار می‌شود. همین برنامه هم در اردوگاه شهید بلباسی اجرا می‌شود که در بازدید از مناطق عملیاتی کاروان‌ها به صورت تجمیعی بوده و برنامه فرهنگی برگزار خواهد شد.

مسئول اردویی، گردشگری و راهیان نور سپاه کربلا با تاکید بر استقبال خوب مردم از اردوی راهیان نور، افزود:  امسال حضور خودرو‌های شخصی در اردوی راهیان نور پررنگ بود.

عباسپور با تصریح بر اینکه باید برای مردمی کردن اردوی راهیان نور تلاش کنیم، اضافه کرد: باید مدلی مثل پیاده روی اربعین که مردمی است را برای راهیان نور پیاده سازی کنیم تا همه اقشار مردم در سال آینده از برنامه راهیان نور استفاده کنند.
 

به گزارش بلاغ، آری! راهیان نور هم یک سفر است، اما سفری به درون. اگر چه به ظاهر مسیری را در ایامی می‏پیمایی و از شهرهایی عبور می‏کنی، اما به گمانم در این سفر بیش از آنکه به جاذبه‏های محیط اطرافت بنگری، به درون خود سری خواهی زد.

به مقایسه خود با شهیدان خواهی پرداخت و فاصله‏ها را درک خواهی کرد، اما مأیوس نمی‏شوی.

شهیدان را انسان‏هایی نظیر خود می‏یابی که در مسیر الهی شدن، فرصت‏ها را غنیمت شمرده و حدود الهی را رعایت کردند.

آنان را مصداق انسان‏هایی آزاده‏ خواهی یافت که در مصاف و معرکه انتخاب بین مرگ و زندگی، مرگ سرخ با عزت را برگزیدند.

راستی، حتماً تو هم این احساس را بارها تجربه کره‏ای که شهیدان پیر نمی‏شوند.

آری! آن‏ها مانده‏اند و زمان ما را با خود برده است و کافی است برای درک این سخن گاهی در آیینه به گذر عمر خود توجه کنیم.

باید از شهیدان انتخاب صحیح، عاشقانه و عاقبت به خیری را آموخت. باید زمان‏شناسی، ولایت‏پذیری، ایمان هوشمندانه و تکلیف‏مداری را از آنان ودیعه گرفت.
 
و این ابزارها در حقیقت مجهز شدن به بصیرت است که در هر معرکه دیگری اعم از جنگ سخت و نرم، جنگ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هم به کار خواهد آمد.

از سفر راهیان نور توشه‏ای برای زندگی خود بردار و دیگران را هم از آن بهره‏مند ساز. نگران نباش، هر چه از توشه راهیان نور بیشتر برداری و به کار بگیری، ذخیره‏ات بیشتر برکت کرده و سرمایه معنوی‏ات افزایش خواهد یافت.

راهیان نور هم یک سفر است، اما سفری به درون، سفری معنوی و انسان‏ساز.

سفرهای راهیان نور، مقدمه بازگشت افراد به خویشتن خویش است و موجب می شود تا نسل جوان با فرهنگ مقاومت آشنا شده و هر چه بیشتر و بهتر در مسیر کمال معنوی گام بردارد و با تهاجم فرهنگی مبارزه کند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

اصلاح‌طلبان، طلبکاران همیشه بدهکار
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۲
مظلومان مخصوصاً منتظر اویند
يکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰