تاریخ انتشاريکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۴
کد مطلب : ۴۵۷۴۷۰
۰
plusresetminus
تیم هسته‌ای جدید مانند دولت قبل وزارت خارجه را به وزارت برجام تبدیل نکرد

به گزارش بلاغ؛ روزنامه ابتکار در مطلبی نوشت: همواره این سؤال مطرح است که آیا پارادایم برجامی دولت کنونی با پارادایم دولت پیشین متفاوت است؟ و اگر متفاوت است، تفاوت در چیست؟

در این مطلب آمده است: پارادایم برجامی تغییر نکرده و همچنان سیاست اصلی احیای برجام و رفع تحریم‌هاست اما شیوه مذاکرات و سیاست‌های رسانه‌ای تغییر محسوس دارد.
ابتکار نوشت: البته یک نکته روشن است و آن اینکه تیم کنونی وزارت خارجه سعی دارند تمام تخم‌مرغ‌ها را در سبد هسته‌ای نگذارند و وزارت خارجه را به وزارت برجام تبدیل نکنند و این بسیار مهم است.
لازم به ذکر است که دولت تدبیر و امید که به دولت تلگرام و برجام معروف شد، از ابتدا تا انتها زلف تمام مشکلات کشور را به برجام گره زد و با نگاه توسعه مبتنی بر بیرون- بی‌آنکه به ظرفیت‌های داخلی و تولید داخلی توجهی کند- تمام ظرفیت‌های خود را بر برجام متمرکز کرد. اکنون بعد از گذشت 8 سال از آغاز به کار دولت روحانی تقریباً همه کارشناسان و تحلیلگران سیاسی اذعان دارند که سیاست‌های دولت روحانی و تمرکز بیش‌ازحد او بر مسئله برجام باعث ورود آسیب و خسارت‌های سنگین و جبران‌ناپذیری به کشور شد.
تیم کارشناسی جدید، دست پُر بوده و ابتکارات راهگشایی داشته است
ابتکار در گزارش دیگری نوشت: ارائه دو سند رفع تحریم‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای به طرف‌های مذاکرات از سوی هیئت ایرانی و وعده علی باقری برای ارائه سند سوم، دلیلی روشن و متقن بر این مسئله است که ایران نه‌تنها با اعزام تیم کارشناسی کامل وارد فرآیند مذاکرات وین شده بلکه با دست پر و ارائه ابتکارات راهگشا همه تمهیدات لازم برای پیگیری مذاکراتی سازنده و نتیجه‌محور را پیش‌بینی کرده است.
در این مطلب آمده است: این نکته ازآن‌جهت اهمیت دارد که ضلع غربی 1+4 به پیروی از خواست و اراده واشینگتن، حتی پیش از آغاز این دور از مذاکرات، به دلیل عدم اراده لازم برای حصول توافق، با تکیه‌بر عملیات روانی سنگین تنها بر بازی «مقصریابی» متمرکز شده و تمام تلاش خود را به کار بسته تا تقصیر عدم توافق احتمالی را متوجه ایران سازد.
ابتکار نوشت: حال‌آنکه آمادگی ایران و ارائه راهکارهای روشن و عملیاتی نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در فاصله زمانی میان پایان دور قبلی مذاکرات در دولت دوازدهم تا زمان آماده شدن تیم جدید در دولت سیزدهم، فعالیت‌های جامعی را جهت آمادگی برای حضور در مذاکرات انجام داده است.

روزنامه اصلاح‌طلب: مذاکرات وین در حد انتظار بود؛
غنی‌‌سازی اورانیوم، دست ایران را در مذاکرات بازتر کرده است
روزنامه آفتاب یزد هم در گزارش هسته‌ای خود به مسئله مذاکرات هسته‌ای پرداخت و نوشت: ایران از خواسته‌های خود دست نخواهد کشید و بارها گفته که بر مواضع و شروطش برای بازگشت به تعهدات خود پافشاری می‌کند. از سوی دیگر دست تهران به دلیل اینکه غنی‌‌سازی اورانیوم را افزایش داده، بازتر است. واشنگتن مدعی است که برای رسیدن به یک توافق آماده است و موضوع لغو تحریم‌ها را هم جدی تلقی می‌کند.
در ادامه این مطلب به نقل از یک کارشناس آمده است: می‌توانیم بگوییم مذاکرات هفتم وین در حد انتظار بود، چون ایران با موضع ادامه مذاکرات و نتیجه‌گیری آمده بود، از سوی دیگر هم طرفین غربی به دنبال فهمیدن موضوع ایران بودند. اشتیاق خوبی برای ادامه مذاکرات به وجود آمده است. بالاخره غربی‌ها می‌خواستند به‌طور رسمی با دولت سیزدهم مذاکره کنند و این اتفاق افتاد، مجموع صحبت‌ها و مواضع نشان می‌داد که مذاکرات در حد انتظار بوده است.

 عقده‌گشایی روزنامه اصلاح‌طلب علیه آرمان‌های انقلاب؛
شعارهای انقلاب اسلامی، ترسناک و ناشی از بی‌تجربگی بود!
روزنامه همدلی در مطلبی نوشت: جامعه ایرانی برای فارغ شدن از حکومت‌های تاریخی و موروثی فردی، خانوادگی و استبدادی تصمیمی سخت گرفت و با اشتیاق وافر اما سنتی به استقبال تحولاتی رفت که شعار اصلی آن نه شرقی نه غربی و جمهوریت و اسلامیت بر پایه مشارکت همه ایرانیان بود. هرچند این تصمیم سخت و پر از ریسک و چالش در پرتو تحقق آرمان‌های اولیه می‌توانست، منشأ پیشرفت میهن، خدمات برای ملت و الگو‌سازی برای سایرین باشد؛ اما پس از وقوع و قبل از توفیق کامل در سایر مراحل به‌نوعی دچار هیجانات توده‌ای و شعارزدگی سیاسی شد و به‌صورت ناقص ماند.
در ادامه مطلب این روزنامه مدعی اصلاح‌طلبی آمده است:... چون خرد جمعی با محوریت نهادهای واسط دولت و ملت نهادینه نشد و حاکمیت مدرن بر اساس مشارکت مدنی به‌عنوان حق ملت در سایه اجرای کامل قانون اساسی شکل نگرفت، انقلاب اسلامی ناقص ماند و به‌تبع آن بسیاری از پروژه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در آن ناکام و ناتمام ماند؛ و درنهایت این وضعیت بجای ایجاد فرصت‌ها به تهدیدات و در شکلی وسیع‌تر ابر چالش‌هایی مبدل شد.
همدلی نوشت: شعار ترسناک صدور انقلاب، تهدید و احساس خطر دولت‌های رسمی، بی‌توجهی به نظامات شناخته و پذیرفته‌شده بین‌المللی (مانند اشغال سفارتخانه‌ها)، عدم شناخت کافی از تأمین منافع دو و چندجانبه ناشی از بی‌تجربگی در مدیریت تصمیمات سخت و حکمرانی ملتی بزرگ بود. عملکرد نیروهای رادیکال تشدیدکننده در این مسیر عکس نظامات مدنی و جهانی بود که درنهایت برای رهایی از بن‌بست‌های خودساخته، دگران ‌سازی و بین‌المللی متولیان انقلاب بالاجبار متوسل به آنان باید می‌شدند.
در بخش دیگری از مطلب این روزنامه اینترنتی آمده است: این خواست‌ها [مطالبات ملت] با ابر چالش‌های درونی و بیرونی به شرح ذیل مواجه است: الف) تصمیمات سخت و پروژه‌های ناتمام ابرچالش ساز درونی: ۱- یکی از تصمیمات سخت ملت ایران خود انقلاب اسلامی بود. که چگونگی تحقق آن از طریق اراده ملت و طی دو رفراندوم تصویب و تعیین گردید. لیکن متأسفانه موادی از قانون اساسی به‌ویژه تحقق حقوق ملت به‌عنوان پروژه تکمیلی آن ناقص مانده است. ۲- دوراهی حل‌نشده حکومت اسلامی یا جمهوری اسلامی ۳- ناتمامی پروژه چگونگی مشارکت مدنی و تشکیلاتی مؤثر ملت در سرنوشت با بی‌توجهی به اجرای کامل قانون اساسی و....

مدیریت ناکارآمد 43 سال گذشته کشور
همچنان از مردم صبر انقلابی می‌خواهد!

این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان «صبر انقلابی چقدر باید تمدید شود؟» نوشت: اکنون با گذشت بیش از چهار دهه انقلاب بزرگ‌شده و قد کشیده است و یکی دو سال مانده تا پنجمین دوره 9 ساله صبر خود را به پایان برساند...اکنون با گذشت بیش از چهار دهه انقلاب بزرگ‌شده و قد کشیده است... شاکله اصلی نظام را همچنان همان‌هایی تشکیل می‌دهند که از سال 57 و پیروزی انقلاب اسلامی، قدرت را در دست گرفته‌اند و حالا سال‌هاست که با هر جمع و تقسیمی باید، آدم‌هایی پخته و کاردان در اداره کشور باشند اما آمار و نمودارها، معیشت شهروندان و وضعیت اجتماعی، روابط بین‌الملل و سایر نشانه‌ها چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. صبوری و میزان تاب‌آوری یک ملت صفت ارزشمندی است و می‌تواند به‌عنوان یکی از سرمایه‌های هر نظام سیاسی دیده شود اما صبر در غالب موارد، کیفیتی دوسویه دارد؛ مانند صبوری انسان در مقابل انسان دیگر یا صبوری انسان در مقابل نهادهای رسمی یا حکومتی. با هر ملاکی که محاسبه شود این مدیریت ناکارآمد حاکم است که کشور را وارد رابطه‌ای یک‌سویه کرده است. رابطه‌ای که پس از 43 سال حکمرانی همچنان از مردم صبر انقلابی می‌خواهد و در مقابل نرخ رشد اقتصادی پایین و انواع شاخص‌های منفی و نامطلوب به آنها می‌دهد.»
روزنامه مدعی اصلاح‌طلبی بدون توجه به واقعیات کنونی ایران و جهان؛ از پیشرفت‌های گسترده در حوزه‌های مختلف و تفاوت‌های چشمگیر با دوران منحوس پهلوی و همچنین موقعیت ژئوپلتیک ایران، وضعیت داخلی و خارجی و دشمنی‌های نظام سلطه و بدون توجه به آمار و ارقام مربوطه نتیجه گرفته که انقلاب اسلامی ناقص مانده و در پروژه‌های خود ناکام بوده است! این حجم از عقده‌گشایی صرفاً از پادوهای داخلی غرب برمی‌آید چه آنکه آنها برای عادی‌‌سازی انتقادات رادیکال و ساختارشکنانه از گفتن مهملات و لاطائلات هیچ ابایی ندارند.

ایران با دست پر و ابتکارات راهگشا مذاکره می‌کند
روزنامه اصلاح‌طلب معتقد است، ایران همه تمهیدات لازم برای پیگیری مذاکراتی سازنده و نتیجه‌محور را پیش‌بینی کرده است.
دنیای اقتصاد دیروز با اشاره به موضع علی باقری، سرپرست هیئت مذاکره‌کننده ایرانی مبنی بر اینکه «رفع تحریم‌ها گام‌به‌گام نیست» «ما سه سند داریم و مدت راستی‌آزمایی از رفع تحریم‌ها در سند سوم است که هنوز تحویل طرف‌ها نشده است.» نوشت: «ارائه دو سند رفع تحریم‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای به طرف‌های مذاکرات از سوی هیئت ایرانی و وعده علی باقری برای ارائه سند سوم، دلیلی روشن و متقن بر این مسئله است که ایران نه‌تنها با اعزام تیم کارشناسی کامل وارد فرآیند مذاکرات وین شده بلکه با دست پر و ارائه ابتکارات راهگشا همه تمهیدات لازم برای پیگیری مذاکراتی سازنده و نتیجه‌محور را پیش‌بینی کرده است.»

خباثت برجامی فرانسه
دنیای اقتصاد تصریح کرد که فرانسه از سویی به دنبال فروش بیشتر سلاح به اعراب با بحرانی جلوه دادن مسئله هسته‌ای ایران است و از سوی دیگر در پی دریافت امتیاز از ایران در جریان مذاکرات.
این روزنامه اصلاح‌طلب دیروز در گزارشی نوشت: «امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که برای بازدید از امارات و عربستان راهی منطقه شده است، دیروز و پس از نهایی شدن فروش 80 جت جنگی «داسو رافال» به این امیرنشین حاشیه خلیج‌فارس، مواضعی منفی علیه ایران و مذاکرات هسته‌ای که در وین، پایتخت اتریش جریان داشت، اتخاذ کرد. او در دوبی و در جمع خبرنگاران درباره این مذاکرات گفت: «مذاکرات وین موفقیت‌آمیز نبود.» او افزود: «به‌احتمال‌زیاد این مذاکرات در کوتاه‌مدت از سر گرفته نشود.» این در شرایطی است که انریکه مورا، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا درباره مذاکرات گفته است که چهارشنبه یا پنج‌شنبه آینده برای ادامه مذاکرات به وین بازمی‌گردیم. همزمان، علی باقری کنی، رئیس‌تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران هم گفت که مذاکرات هفته آینده از سر گرفته خواهد شد.»
این روزنامه نوشت: «موضع اخیر مکرون در شرایطی اتخاذ می‌شود که فرانسه پیش‌تر و در جریان مذاکرات سال 2015 که به توافق برجام منتهی شد نیز مواضعی مخرب اتخاذ می‌کرد. اکنون نیز به نظر می‌رسد پاریس در تلاش است تا از سویی با بحرانی جلوه دادن مسئله هسته‌ای ایران، جنگ‌افزارها و سلاح‌های بیشتری به اعراب منطقه بفروشد و از سوی دیگر نیز امتیازات بیشتری از ایران در جریان مذاکرات دریافت کند.»

سوءاستفاده مشمئزکننده زنجیره‌ای‌ها از حساسیت‌های جامعه
این بار هم روزنامه شرق به تکرار لجن‌پراکنی و دروغگویی درباره طرح مجلس پرداخت. تعجب‌آور آنکه این برای چندمین‌بار است که این روزنامه با نهایت بی‌اخلاقی به فریب دادن مخاطبان می‌پردازد.
روزنامه اصلاح‌طلب شرق برای یک‌‌بار هم که شده بگوید از کدام بخش طرح مجلس به ادعای دروغین «مسدود‌سازی اینترنت» رسیده است؟! کلمات بار مفهومی خود را دارند و بعید است جماعتی که در کار روزنامه‌نگاری هستند ندانند که معنای «مسدود‌سازی» چیست! وقتی‌که گفته می‌شود مسدود‌سازی یعنی بسته شدن به‌طور کامل و این از طریق این روزنامه زنجیره‌ای تنها با اهداف حزبی خاص به جامعه القا می‌شود.
در متن گزارش شرق آمده: «این‌ها دفاعیات یا در حقیقت عذر بدتر از گناه، سیاهکلی در برابر انتقادها به سخنان پنهانی او و همکارانش برای جهت‌دهی به تصمیمات جلسه کمیسیون طرح صیانت است. ماجرا به باز بودن میکروفن این نماینده در جلسه آخر کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از کاربران فضای مجازی بازمی‌گردد. میکروفنی که قرار نبود روشن باشد، اما بازمانده بود، زوایای پنهانی از نحوه عملکرد نمایندگان موافق طرح مسدود‌سازی اینترنت [!!] را برای اجرایی‌کردن نظرات خود در جلسه کمیسیون صیانت هویدا کرد.»
جای تعجب است که چرا مجلس و یا کمیسیون اصل 90 نسبت به این‌گونه فریبکاری‌های رسانه‌ای که متضمن تکرار زشت یک دروغ است واکنش نشان نداده و از این روزنامه شکایت نکرده است؟! باید گفت در این فقره طرح شکایت اقدامی است در جهت جلوگیری از تکرار سوءاستفاده برخی رسانه‌ها از مخاطبان. یعنی این روزنامه‌ها با اطلاع از حساسیت نسبت به یک موضوع، موضوع دیگری را وانمود‌سازی می‌کنند تا در شکل و شمایل آن موضوع حساس قرار گیرد و سپس آن را به جامعه عرضه می‌کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين