تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۹
کد مطلب : ۴۵۵۳۱۸
دفاع مقدس، در خود انگیزه‌ها و انگیخته‌هایی دارد که اگر در همه حوزه‌ها و از جمله اقتصادی مورد الگو قرار گیرد، دستاوردهای شگرفی در بر خواهد داشت، آنچنانکه در دفاع مقدس ناممکن‌ها را ممکن ساخت، در اقتصاد نیز می‌تواند خالق شگفتی‌ها شود.
۰
plusresetminus
دفاع مقدس، الگویی برای جهادگران اقتصادی/ قناعت، ایثار و ازخودگذشتگی، نیاز عمومی برای امروز ایرانیان
به گزارش بلاغ؛ هیچ یک از ده‌ها کشوری که پشت صدام ایستادند تا او دیوانگی کند و به ایران تازه انقلاب کرده حمله کند، تصور نمی‌کردند اظهارات صدام هنگام آغاز عملیات اشغال ایران مبنی بر فتح یک هفته‌ای ایران و سرنگونی انقلاب اسلامی تحقق نیابد و حتی برخی احتیاط صدام را مطابق توش و توان ارتش عراق و حمایت مطلق حامیان ندانسته و معتقد بودند کار ایران و انقلاب اسلامی ظرف سه روزساخته است و صدام می‌تواند مصاحبه بعدی را طی سه روز آینده در تهران انجام دهد.

عامل ناباوری جهانیان در پیروزی دفاع مقدس
از نکاتی را که هیچ‌یک‌شان در مخیله خود نمی‌پروراندند، طولانی شدن جنگ و متوقف شدن ماشین مخوف جنگی صدام و ارتش‌های حامی او، که مستقیم در جنگ تحمیلی نیروی رزمی گسیل داشته بودند و دوشادوش ارتش صدام علیه نیروهای مدافع جمهوری اسلامی ایران می‌جنگیدند.
نکته مهمتر اینکه تا مدت‌ها حامیان صدام بسرکردگی آمریکا، شوروی، شیوخ مرتجع عرب بویژه سعودی‌ها، پیروزی رزمندگان ایران بر ارتش ۸۳ ملیتی صدام را محال و رویایی دست نیافتنی برای جمهوری اسلامی ایران می‌دانستند و در این باور، کوچک‌ترین تردید به خود راه نمی‌دادند. بدین جهت بود که صدها میلیارد دلار پول نقد و صدها میلیارد دلار تجهیزات نظامی در اختیار رژیم عفلقی عراق قرار دادند، که توجه دقیق به برخی کمک کشورها به رژیم عفلقی می‌تواند ما را به عمق تهاجم شیطان بزرگ به کشور انقلابی‌مان آگاه‌تر کند. برای اینکه عظمت کار ایرانیان انقلابی در سال‌های دفاع مقدس را پی ببریم، لازم است قدری در مورد امکانات ارتش صدام و حمایت‌هایی که از این رژیم متجاوز و دست‌ نشانده می‌شد، اطلاعاتی را مورد توجه قرار دهیم.

دنیا بخواهد اگر خدا نخواهد، نمی‌شود
تنها ۸ روز پس از آغاز تهاجم صدام حسین به خاك ایران، ۵ هواپیمای شناسایی آواكس متعلق به نیروی هوایی آمریكا برای شناسایی عملیات‌های هوایی ایران ‌و اطلاع‌رسانی آنها به ارتش عراق، تحویل دولت عربستان سعودی شد. دولت ایالات متحده‌ آمریكا، اعتباری به مبلغ 840 میلیون دلار برای واردات مواد غذایی در اختیار عراق قرار داد تا در ادامه جنگ، اذهان داخلی عراق برضد جنگ با ایران تحریك نشود. ارتش عراق حدود 5 هزار دستگاه تانك، 4500 نفربر زرهی، 5500 عراده توپ، 420 فروند هلی‌كوپتر و 720 فروند هواپیمای جنگنده و بمب‌افكن آماده برای عملیات در اختیار گرفت. این خیل عظیم سیستم‌های تسلیحاتی، با حداقل 300 فروند موشك زمین به زمین اسكاد بی‌، ساخت شوروی تجدید ساختار شده توسط آلمان‌ها و مقادیر زیادی مهمات شیمیایی صادراتی آمریكایی ـ اروپایی تكمیل می‌شد. حكومت بغداد با كسب این مقادیر عظیم از جنگ‌افزار‌های مدرن متعارف و غیر متعارف، توانست استعداد نیرو‌های زمینی ارتش خود را از 27 لشگر در سال 1365، به 50 لشكر در سال 1368، افزایش دهد.

امریکا در سال 1362، 48 فروند هلیکوپتر نظامی بل 214 اس تی به عراق تحویل داد. در سال 1364 مجموعه‌ای از عوامل بیماری‌زا شامل  3 گونه سیاه‌زخم، 5 نوع سم بوتولینیوم و 3 گونه بروسلا به دانشگاه بغداد فروخت. اقدامی که در سال 1366 با فروش 11 گونه از عوامل بیماری‌زا از جمله 4 نوع سیاه‌زخم ادامه یافت.

پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگی، بالگرد، تانك و سلاح‌های دیگر از جمله تسلیحاتی بود كه شوروی به عراق ارسال كرد. علاوه بر این فرماندهان ارتش شوروی با حضور در بغداد، آموزش‌های لازم را به ارتش عراق ارائه می‌دادند. حدود ۸۵ درصد تجهیزات استفاده شده از سوی عراق در حمله به ایران، ساخت كشور شوروی بود. بیش از ۴۰۰ تانك تی ۵۵، ۳0۰ موشك زمین به زمین اسكاد بی، هزار تانك تی ۶۲، بیش از ۵۰۰ تانك پیشرفته تی 72 و نزدیك به ۲۰۰ فروند انواع هواپیماهای میگ تنها بخشی از كمك‌های شوروی سابق به عراق در جنگ با ایران بوده است.
در طول جنگ، صدام با دریافت بیش از 60 میلیارد دلار از رژیم‌های غربی، نیازهای مالی اقتصاد وابسته خویش را تامین می‌كرد.

کشورهای عربی نیز با تشویق آمریکا و شوروی و از ترس آنکه انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران به کشورشان سرایت کند،  با تجهیز عراق درصدد مبارزه با انقلاب نوپای ایران و جلوگیری از صدور آن به كشورهای منطقه برخاستند. كویت نیز جزو حامیان عربی صدام محسوب می‌شد. این كشور نه تنها خاك و پایگاه‌ هوایی خود را در اختیار عراق گذاشت بلكه 14 میلیارد دلار پول نقد به عنوان وام بلاعوض به عراق داد و این علاوه بر نفتی است كه كویت برای عراق صادر می‌كرد. «شیخ الصباح» یكی از سفرای كویت در آمریكا، در رابطه با میزان این كمك‌ها عنوان كرده بود: «كویت ‌چهارده میلیارد دلار كمك نقدی و بیش از ‌شانزده میلیارد دلار از طریق كمك‏های خدماتی و غیره به ماشین جنگی عراق مساعدت كرده است.»

علاوه بر این دو كشور، امارات عربی یك میلیارد دلار و قطر پانصد میلیون دلار تا اواخر سال 1981 میلادی به عراق كمك كردند. كویت و عربستان همچنین به منظور حمایت مالی از عراق توافق كردند تا از سال ‌١٩٨٢ عایدات صدور نفت از منطقه‌ بی‌طرف روزانه ‌٣٠٠ الی ‌٣٥٠ هزار بشكه به حساب عراق ریخته شود.

حامی دیگر صدام در منطقه یعنی عربستان كه در این دوران ارتباط ویژه‌ای با آمریكا برقرار كرده بود با كاستن از قیمت نفت، تنها منبع درآمد ایران را به حداقل رساند. به علاوه مقامات عربستان مرتب با صدام ارتباط برقرار كرده و او را دلگرم می‌كردند. برای نمونه، ملك خالد، پادشاه وقت سعودی، در گفت‌وگویی تلفنی با صدام در 25 سپتامبر سال 1980، حمایت كشورش از عراق را اعلام كرد. بدین ترتیب عربستان را باید جدی‌ترین حامی عربی عراق در دوران جنگ محسوب كرد به طوری كه از مجموع كمك‌های مالی هفتاد میلیارد دلاری كشورهای حوزه‌ی‌ خلیج فارس به عراق در زمان جنگ با ایران، بیش از سی میلیارد دلار سهم عربستان بود.

مصر را نیز می‌بایست جزو حامیان عربی صدام به شمار آورد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مصر با پناه دادن به محمدرضا پهلوی خود را در مقابل انقلاب ایران قرار داد. سیاست حمایت از عراق در جنگ علیه ایران، پس از انور سادات، بر عهده حسنی مبارك قرار گرفت. در طول دهه 80 حسنی مبارك رئیس جمهوری مصر معادل 5/3 میلیارد دلار موشك و تسلیحات در اختیار صدام قرار داد.

سودان نیز در اواسط دی ماه 61 صدها تن از سربازان ارتش خود را به جبهه‌های جنگ علیه ایران اعزام كرد. همچنین به دستور جعفر نِمیری رئیس جمهور سودان در شهر خارطوم پایتخت این كشور و پاره‌ای از شهرهای دیگر دفاتری جهت ثبت‌نام برای اعزام نیرو به جبهه‌های جنگ علیه ایران دائر شد. جعفر نمیری در مصاحبه با مجله الیوسف چاپ قاهره اذعان داشت كه اعزام نیرو به عراق طبق تصمیمات كنفرانس سران عرب صورت گرفته است.

لیبی نیز گرچه در ابتدای جنگ خود را حامی ایران معرفی كرد اما پس از مدتی با تغییر رویه، در جمع متحدان عراق قرار گرفت. اما دولت یمن از همان ابتدا خود را همسو با عراق معرفی كرد. سرلشكر وفیق السامرایی مسئول اسبق بخش ایران در استخبارات عراق در این رابطه اظهار داشت: «در جهت كمك به عراق، یمن تیپ پیاده العروبه را به عراق فرستاده بود. اردن نیز نیروی الیرموك را به عراق گسیل داشت و سودان داوطلبانی را اعزام كرد كه در جبهه شرقی رودخانه میسان در خط مقدم جبهه فعالیت می‌كردند.»
علاوه بر كشورهایی كه در بالا از آن‌ها نام برده شد می‌توان به كشورهایی چون بحرین،
عمان، مراكش، الجزایر و سومالی نیز به عنوان حامیان صدام اشاره كرد.

مصداق مشت در برابر درفش و غلبه خون بر شمشیر
فداکاری‌های رزمندگان مردمی و بسیجی ایران که پس از متوقف کردن ماشین جنگی صدام، توانسته بود برخی از مناطق اشغالی ایران را آزاد کند، حامیان صدام حاضر نبودند این واقعیت را باور کنند؛ چراکه پیروزی‌های عملیاتی ایران و شکست ارتش تا بن دندان مسلح صدام را محال می‌پنداشتند و این انکار واقعیت تا مدت‌ها ادامه داشت تا اینکه سرانجام تسلیم واقعیت‌های قطعی شدند، زیرا به این پذیرش ناچار گردیدند.

آنچه که به مردم ایران و فرزندان دلاورش روحیه و مقاومت می‌داد، انگیزه‌های ایمانی و اعتقادات دینی و سرمشق گیری از سید و سالار شهیدان، اباعبدالله الحسین علیه السلام بود.
کم نبودند پدران و مادرانی که چند فرزند خود را راهی جبهه‌ها می‌کرده و در مقابل شهادت دلبندان‌شان، اعلام رضایت خود در مقابل عظمت اسلام و انقلاب را افتخاری برای خود و شهدای‌شان ذکر می‌کردند.

خانواده ۱۰ و ۸ و ۶ شهید و صبر و روحیه بازماندگان بویژه همسران جوان این شهداء، گواه روشنی بر وجود روحیه ایثار و شهادت به عنوان فرهنگی فراگیر در میان ملت بزرگ ایران است.
به اذعان حتی دشمنان انقلاب اسلامی، آرمان‌گرایی و تربیت دینی و عشق به خداوند و امامان معصوم و شهادت جویی، عامل اصلی فائق آمدن ایرانیان بر سخت‌ترین شرائط تحمیل شده بر آنان بوده است. این روحیه تجربه شده طی ۸ سال، منجر به پیروزی حیرت‌آور ایرانیان بر شیطان بزرگ در جنگ تحمیلی شد و از آن پس، ایرانیان با تمسک به این تجربه، که از خودگذشتگی و ایثار به قصد "قرب الهی" بوده، بر سخت‌ترین و دشوارترین شرائط غلبه کنند.

در سال‌های پس از جنگ، با تکیه بر همین روحیه، قادر شدند کشورشان را در تحریم و فشارهای جهانی بسازند و نیازهای فوق‌العاده پیچیده خود را با نوآوری و تولید دانش و مهارت‌های بومی مرتفع سازند آنچنانکه مکرر شگفتی دشمنانشان را موجب شدند.

اساسی‌ترین نکته که در مقابل جهنمی از تجهیزات و ارتش‌های دنیا توانست کشور ایران را از تجزیه شدن و اشغال نجات دهد، اعتقاد و ایمان قلبی به خداوند، راه و اهداف شهداء و صیانت از نظام اسلامی بود که این میراث برای همیشه انقلاب اگر ملاک عمل قرار گیرد، خواهد توانست به نتائج مطلوب سال‌های دفاع مقدس دست یابد.

پیشرفت‌های علمی و فنآوری پس از جنگ در عرصه‌های مختلف بویژه در زمینه‌های هوا فضا، نانو، بیوتکنولوژی، تولید داروهایی که دارای پیچیده‌ترین فرمول هستند، صنایع دفاعی و نظامی، صنایع دریایی و...، مصداق پیمودن ره صد ساله در یک شب است که به یمن وام‌گیری از فرهنگ ایثار و شهادت بدست آمده و اگر این فرهنگ در عرصه‌های اقتصادی هم مورد عمل قرار گیرد، وضعیت اقتصادی بسرعت سروسامان خواهد گرفت.

از الزامات فرهنگ دفاع مقدس در عرصه‌های اقتصادی، لحاظ از خوگذشتگی و خدمت به دیگران برای رضای خداوند در گمنامانه‌ترین حالت است.
حال این خصوصیات، که رمز موفقیت انقلاب در خطرناک‌ترین بزنگاه‌هاست، را در فعالیت‌های اقتصادی ملاک و مبنای حرکت قرار دهیم، آیا باز هم دچار مشکلی بمانند این روزها خواهیم شد؟.

درس‌های دفاع مقدس برای امروز ما
حجت الاسلام سید مهدی ساداتی نژاد، دارای دکترای علوم سیاسی، با بیان اینکه عرصه زندگی عرصه تجربه آموزی است، اظهار می‌دارد: تجربه هشت سال دفاع مقدس یکی از سرمایه هایی است که ما به دست آورده ایم و اگر امروز ما با نگاه حقیقت جویانه بررسی کنیم جنگ تحمیلی درسی هایی برای امروز ما دارد.

وی ادامه می‌دهد: دشمن ما پس از تهاجم نظامی عرصه های جدید اقتصادی و فرهنگی را برای تهاجم در نظر گرفته آنچه مهم است اینکه ما در عرصه تهاجم نظامی موفق به دفاع شدیم بنابراین باید بررسی کنیم که رمز پیروزی ما چه بود تا با بهره گیری از آن برای پیروزی در تهاجم فرهنگی و اقتصادی هم بهره مند شویم.

این استادیار دانشگاه با بیان اینکه نکته مهمی که نسل جوان ما باید به آن توجه داشته باشد درس گرفتن از تجربه هشت سال دفاع مقدس است، اظهار داشت: ما ۶ مولفه در پیروزی در دفاع مقدس داریم که همه به ویژه نسل جوان نیاز دارند تا آنها را بشناسند زیرا رمز پیروزی ما در جنگ تحمیلی بود.
حجت الاسلام ساداتی نژاد با اشاره به اولین مولفه گفت: اولین رمز پیروزی ۸ سال دفاع مقدس تبعیت از امام بود، رزمندگان گوش به فرمان امام بودند و در همان مسیر گام بر می داشتند، در عرصه اقتصادی نیز باید همان اطاعت‌پذیری ادامه یابد تا به نتیجه مطلوب دست یابیم.

وی با بیان اینکه دومین رمز پیروزی وفاق و همدلی مردم و مسوولان بود، ادامه داد: یکی از درخشان ترین دستاورهای جنگ تحمیلی وفاق مردم و مسوولان بود و همه در یک مسیر و جهت برای یک هدف و آن هم دفع دشمن با یکدیگر همدل بودند.

وی اظهار داشت: رمز سوم ابتکارات، خلاقیت ها و سبک نوین مدیریت جنگ بود. ما در سایه این خلاقیت‌ها در شرایط سخت تحریم نظامی که علیه ما اعمال کرده بودند، موفق شدیم نیازهای خود را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال پلی که رزمندگان بر رود اروند احداث کردند خلاقیت و سبک جدید نظامی بود. ما در عرصه نظامی سبک کلاسیک را تغییر دادیم و مدل جنگ ما نوین بود که با سبک کلاسیک جنگ تفاوت داشت. باید در شرایط کنونی نیز در عرصه اقتصادی و فرهنگی مراقب باشیم تا مشکلات را با خلاقیت و ابتکارات جدید رفع کنیم زیرا راهی جز این وجود ندارد.

حجت الاسلام ساداتی نژاد در خصوص چهارمین رمز گفت: جامعه به خصوص جوانان باید به خودباوری و ایمان به وعده‌های الهی توجه داشته باشند. رزمنده‌های ما خودباور بودند و به وعده‌های الهی ایمان داشتند و خداوند نیز نصرت و پیروزی را اعطا کرد.

وی با بیان اینکه جامعه باید به اصل ما می توانیم باور داشته باشد، اظهار داشت: بنا بر وعده‌های الهی پس هر سختی، آسانی و گشایشی است که باید به این موضوع ایمان داشته باشیم.
وی رمز پنجم را اخلاص و توکل رزمندگان دانست و گفت: رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس جلوه‌هایی از اخلاص و توکل را به نمایش گذاشتند و باید با تمام وجود مدیران نیز این اصل را اجرایی و عملیاتی کنند.

حجت الاسلام ساداتی نژاد عنوان داشت: ششمین رمز روحیه جهادی و شهادت طلبی است که اگر در دوران جنگ رزمندگان با روحیه جهادی و شهادت طلبانه در خط مقدم حرکت نمی کردند، نمی توانستیم پیروزی را به دست بیاوریم. در مقابله با تحریم نیز نیاز به روحیه جهادی داریم.
وی با بیان اینکه عرصه امروز پیچیده تر از جنگ دفاع مقدس است، تاکید کرد: جوانان ما باید به عرصه تهاجم فرهنگی و اقتصادی توجه ویژه داشته باشند و رسانه‌ها در قالب‌های مختلف تجربیات خود را به نسل امروز منتقل کنند زیرا هر چه اطلاع رسانی درستی صورت گیرد، جوانان آگاه تر خواهند بود.

دفاع مقدس، راهنمای استقلال اقتصاد مقاومتی
سردار محمدرضا نامی، از رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس، تقویت اعتماد به نفس و خود باوری را از برکات مهم دفاع مقدس می‌داند و می‌افزاید: ملت ایران در دوران دفاع مقدس به این نتیجه رسید که باید خود را باور و با تکیه بر توانمندی‌های خود بویژه جوانان کشور را اداره کند. تاثیر این خودباوری بعد از جنگ در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فناوری‌های نوین دفاعی نمود فزاینده‌ای داشته است.

سردار نامی تصریح کرد: داشتن روحیه قناعت و صرفه جویی، ابتکار عمل در ساخت قطعات، وسایل و تجهیزات مورد نیاز، خودکفایی در کالاها و تجهیزات اساسی در مقابل تحریم‌های اقتصادی، رشد باورهای دینی و معنوی، تولد تفکر بسیجی به عنوان ایدئولوژی کارآمد دفاع مقدس، رشد فضایل اخلاقی و معنوی، تکلیفی عمل کردن در دفاع به عنوان یک وظیفه از نمودهای خودباوری است.

وی اذعان داشت: رواج فرهنگ ساده زیستی به جای فرهنگ رفاه طلبی و سرمایه‌داری از مهمترین تجارب فرهنگی در دوران دفاع مقدس بود.

وی افزود: ملت ایران در دوران دفاع مقدس با روحیه قناعت و صرفه‌جویی مقاومت کرد و در تولید و ساخت نیازهای مختلف عمومی و تخصصی تا مرز خودکفایی بخش قابل توجهی از نیازهای ضروری پیش رفت.

سردار نامی بیان داشت: تحول در حوزه صنایع دفاعی از جمله ساخت انواع موشک‌ها، پیشرفت در امور هوا – فضا، افزایش توان پدافند هوایی، ساخت انواع هواپیما، بالگرد و کشتی، ساخت انواع جدید هواپیماهای سبک شناسایی (پهپاد) و... این باور را در مراکز دانشگاهی و علمی- پژوهشی کشور به وجود آورد که "خواستن – توانستن" است.

وی گفت: ابتکارات و خلاقیت‌های فنی و مهندسی نظامی و طراحی نیازهای ویژه دوران دفاع مقدس از دستاوردهای بی‌نظیر در این دوران است که رزمندگان اسلام موفق شدند با استفاده از این توانمندی در حفظ نیروی انسانی، امکانات و نیز تسهیل در دفاع نابرابر به موفقیت‌های چشمگیری برسند.

این مدرس دانشگاه افزود: اقتصاد کشور در دوره دفاع مقدس در برابر فشارهای فزآینده داخلی و خارجی مقاومت بی نظیری از خود نشان داد شاید کمتر کسی انتظار داشت کشوری که به تازگی از انقلابی عمیق و گسترده در همه ابعاد از جمله اقتصادی سر برآورده بود بتواند در برابر ارتشی پشت‌گرم به انواع حمایت های منطقه‌ای و جهانی هشت سال جنگی بی امان و نابرابر را تاب آورد.

وظایف انقلابی فعالان اقتصادی و مردم
به گزارش بلاغ، در جمعبندی اظهارات صاحب‌نطران و کنش‌گران عرصه اقتصادی، این واقعیت را به صحن نگاه می‌آورد که در عرصه اقتصادی نیز نقش‌آفرینان، اعم از فعالان اقتصادی تا مردم عادی، با الهام از درس بزرگ دفاع مقدس، با صبر و صرفه‌جویی و تلاش هرچه بیشتر برای افزایش تولید و مصرف منطقی، اقتصاد مقاومتی را از طریق شکوفایی ظرفیت‌های داخلی و ایجاد زیرساخت‌های قدرتمند تولیدی، در کشور تحکیم و تعمیق بخشند تا امنیت روانی جامعه با برخورداری از اقتصاد قوی، ایرانی مقتدر را الگوی شایسته برای جهانیان به تصویر کشد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين