تاریخ انتشارچهارشنبه ۳۰ تير ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
کد مطلب : ۴۵۳۳۹۷
عید قربان، تجلی زیبای عبودیت در برابر خداوند بوده و این روز یادآور سالیان بسیار دوری است که حضرت ابراهيم(ع) عبودیت و اخلاص در ایمان را با قربانى كردن فرزند و اسماعیل(ع) نیز نهایت ایمان و بندگی را با تسلیم شدن در برابر امر خداوند، بر تارک تاریخ به یادگار گذارده‌اند.
۰
plusresetminus
عید قربان تجلی اوج عشق و ایمان/اوج بندگی و ایثار ابراهیمی
به گزارش بلاغ؛ عید قربان عید رهایی و عید آزادی و رستگاری است رهایی از وابستگی ها و رستگاری از نفس خویشتن. در روز عید قربان، حج گزار از آن چه غیر خداست و از همه دلبستگی های این جهانی در می گذرد. او اسماعیل وجودش؛ یعنی عزیزترین پاره وجودش را در راه خدا و به فرمان او قربانی می کند. از این رو، عید قربان، عید مردن و زنده شدن نیز هست. انسان چیزی را قربانی می کند؛ یا چنان که گفته شد عزیزترین پاره وجودش را می دهد تا چیزی برتر بگیرد و دوباره زنده شود. اما این زندگی و تولد دوباره وابسته به شناختی است که هر کس از خود دارد. در این جا شناختی که از همه بیشتر به انسان کمک می کند؛ و می تواند راهی به رهایی باشد، خودشناسی است. در این دیگرشناسی، روان شناسی و... به کار نمی آیند؛ چون اگر خود را بشناسی می توانی دلبستگی هایت را هم بشناسی و آن گاه به نجات و رستگاری برسی. عید قربان پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (جایگاه آگاهی و شعور) و منی (سرزمین تمناها و رسیدن ها) فرا می رسد. از این رو مرحله نهایی یک سفر دور و دراز است.قربان عید شادمانه ای است که چون حسن ختامی زیبا، در پایان آیین حج آمده و به آن شکوهی بی کران بخشیده است. همچنین می توان گفت عید قربان، عید پیشکش است و قربانی پیشکش ناچیز یک عاشق فانی است برای یک معشوق ازلی و ابدی.

*فلسفه عید قربان، گذشتن از داشته‌ها و تعلقات دنیوی است
 
یک کارشناس مسائل دینی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به فلسفه به وجود آمدن عید سعید قربان، اظهار کرد: عید قربان جز اعیاد به‌نام مسلمین بوده و این روز مبارک به مناسبت تسلیم امر پرودگار شدن حضرت ابراهیم(ع) وحضرت اسماعیل(ع) به عنوان عید گرامی‌داشته می‌شود.
 
حجت‌الاسلام محمد کمالی با بیان این‌که در ماجرای عید قربان، هم ابراهیم نبی و هم فرزندش مورد آزمایش قرار گرفته و سربلند بیرون آمده‌اند، افزود: فلسفه "عید قربان" و "قربانی کردن" نیز برای نشان دادن "مقام تسلیم" مطرح شده است.
 
وی با تاکید بر این‌که مفهوم مسلمانی نیز همان تسلیم امر خدا شدن است، افزود: اسلام یعنی تسلیم امر خدا بودن و عید قربان نیز روز تسلیم شدن در برابر امر و اراده الهی است؛ در قرآن کریم نیز اشاره شده که حضرت ابراهیم(ع) و حضرت اسماعیل(ع) تسلیم امر خدا شدند.
 
این کارشناس مسائل دینی با بیان این‌که فلسفه سنت قربانی کردن در منا نیز برگرفته از ماجرای ‌‌‌‌حضرت ابراهیم(ع) و حضرت اسماعیل(ع) است، گفت: قربانی کردن از مناسک حج و جزو اعمال حج ابراهیمی و همچنین نشانگر ماجرای مورد آزمایش قرار گرفتن حضرت ابراهیم(ع) و حضرت اسماعیل(ع) است.
 
وی با تاکید بر این که فلسفه عید قربان، گذشتن از داشته‌ها و تعلقات دنیوی است، گفت: سالیان پیش در دهم ذی‌حجه، حضرت ابراهیم(ع) از عزیزترین داشته‌ی خود که فرزندش بود، می‌گذرد ‌و تسلیم امر خدا می‌شود و همچنین به پاس این بندگی، مناسک قربان را برای مسلمانان به ودیعه می‌گذارد.
 
حجت‌الاسلام کمالی با تاکید بر این‌که داشتن توجه و درک عظمت عید قربان، از جمله موارد توصیه شده برای عید قربان است، افزود: یک سری آداب شرعی و دینی نیز برای این روز توصیه شده که غسل کردن، اقامه نماز عید قربان و همچنین قربانی کردن از جمله آن است.  
 
وی با بیان این‌که تکریم مسلمانان و صله رحم از جمله خاصیت اعیاد است، افزود: بر این اساس سرکشی از اقوام و صله رحم نیز از دیگر آداب وارد شده برای عید قربان است.

 *عید قربان نماد وحدت اسلامی

یکی از تهدیدات بزرگ امروز جهان اسلام خطر تفرقه‌ و فروپاشی کشورهای اسلامی با عناوین مذهبی، طایفه‌ای و قومی است که بلای بزرگی برای امت اسلامی است؛ در حالی که قرآن کریم، ما را به وحدت و یکپارچگی دعوت می‌­کند.

دعای قنوت­‌های نماز عید قربان، منادی وحدت است. در قنوت‌های ۹ گانه نماز عید قربان، خداوند را ۹ بار به این روز که عید رسمی جهان اسلام است قسم می‌دهیم که خدایا در این روز که روز ذُخر و شرافت و کرامت برای رسول گرامی اسلام و اهل‌بیت (ع) است، هر خوبی که به آنها دادی به ما نیز عطا کن و هر بدی را که از آنها دور کردی از ما نیز دور کن.

به هیمن منظور، فقهای عظام شیعه نه تنها اقتدای به اهل سنت را جایز می­‌دانند؛ بلکه برای تقویت وحدت و اخوت اسلامی به همگان به ویژه زائران بیت الله الحرام توصیه می­‌کنند که در نماز جماعت برادران اهل سنت شرکت کنند؛ همانگونه که مقام معظم رهبری (مدّظلّه) به حجاج ایرانی سفارش کردند که علاوه بر مسجدالحرام، در نمازهای جماعات محلات مکه ومدینه نیز شرکت کنند.

از این رو، علمای شیعه، عمل حجّاج بر طبق تقویم اسلامی برادران اهل سنت در عربستان را مجزی می‌­دانند و فرموده‌­اند که بر اساس اعیاد رسمی اهل سنت در حجاز اعمال شرعی ذبح و بیتوته و دیگر اعمال را انجام دهند؛ تا جایی که هر گونه عمل بر خلاف وحدت مسلمانان را مخلّ به عبادت دانسته‌­اند.

امیدواریم همانگونه که برادران اهل سنّت عراق در این روز کدورت‌ها را کنار می­‌گذارند و به دیدار هم می‌­روند و از یکدیگر حلالیت می‌­طلبند؛ امت اسلام نیز با پیشه کردن رأفت و عطوفت اسلامی، نقش­ه‌های دشمنان برای رخنه در بدنه اسلام را ناکام بگذارد و این عید را به فرصتی برای تألیف قلوب مسلمین تبدیل کند.

قربان، عید بندگی و دلدادگی و گذشتن از خویشتن خویش است، روز شادی مسلمانان و قبولی در جشن بندگی خداوند، برآمدن انسانی نواز خاکستر شراره‌های نفس اماره. قربان، عید طلوع روزی نو و انسانی نو و یک زندگی با رنگ و بوی خدایی و رسیدن به قرب الهی است. عیدی که پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (محل آگاهی و شعور) و منا (سرزمین آرزوها، رسیدن به عشق) فرا می‌رسد. قربان، نماد رهایی از تعلقات است. رهایی از هر آنچه غیرخدایی است.قربان و حج ابراهیمی، برائت از مشرکین است. این سنت نیز به گونه‌ای استعاری و نمادین، در رمی جمرات به خوبی نشان داده شده، بیزاری از هر چه کفر و شرک و نفاق و هر که در برابر اراده الهی ایستادگی کند و بر اوامر و نواهی پروردگار گردن ننهاده و گردن افرازد، در هنگامه حج، در مراسم زیبایی برائت از مشرکین، در برابر تمامی جهانیان به‌نام رسوا خواهد شد. داستان عید قربان در دین حنیف ابراهیم علیه السلام، داستان شکنجه و خود آزاری انسان و خون و عطش خدایان نیست.

داستان کمال انسان است. آزادی از بنده غریزه است، رهایی از حصار تنگ خودخواهی است و صعود روح و معراج عشق و اقتدار معجزه آسای اداره بشریت و نجات از هر بندی و پیوندی که تو را به نام یک انسان مسئول در برابر حقیقت، اسیر و عاجز می‌کند.

عید قربان نقطه اوج حج است، نیل به قله رفیع شهادت، اسماعیل‌وار، و بالا‌تر از شهادت، ابراهیم‌وار و پایان این داستان، ذبح گوسفندی، و آنچه در این عظیم‌ترین تراژدی انسانی، خدا برای خود می‌طلبد کشتن گوسفندی است برای چند گرسنه، اما با ورایی ژرف.عید قربان، تجلی توحید و نمادی از تجلی انسجام اسلا‌می در ایام حج است.
 
عید قربان در وهله اول عید بندگی و دلدادگی و گذشتن از خویشتن خویش برای رسیدن به حقّ است. روز ذبح تمایلات دنیوی برای تعالی معنوی است. به همین دلیل تمام اعمال و اذکار این روز در صدد تزریق روحیه معنویت و تعبد است

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين