جنگلی در بهار که با خون شهدا آبیاری شد؛

ماجرای «پیچ هفت‌شهیدان» جنگل‌ دالخانی رامسر+عکس

تاریخ انتشاردوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸
کد مطلب : ۴۵۲۲۹۰
بهار سال ۱۳۶۱، شهرهای رامسر و تنکابن، شاهد افزایش ترورهای سازمان منافقین بود و درگیری‌های متعددی نیز در همین راستا در شهر و مناطق جنگلی این شهرها انجام گرفت.
۰
plusresetminus
ماجرای «پیچ هفت‌شهیدان» جنگل‌ دالخانی رامسر+عکس
به گزارش بلاغ، روز ۱۵ خرداد سال ۱۳۶۱ یک دستگاه خودرو لندرور که ۸ نفر بسیجی را از پایگاه مقاومت گالش محله به جنگل های دالخانی منتقل می کرد ، در جاده قدیمی هریس، از چهار جهت زیر آتش یک تیم ترور منافقین قرار می گیرد و همه سرنشینان آن به جز یک نفر به شهادت می رسند.

گروهک موسوم به سازمان مجاهدین خلق که در فرهنگ عمومی مردم به عنوان منافقین شناخته می شود، پس از آن که در ۳۰ خرداد سال ۱۳۶۰ مبارزه مسلحانه خود را علیه نظام جمهوری اسلامی اعلام کرد ، تعداد زیادی تیم ترور را در اقصی نقاط کشور فعال کرد.

این تیم ها طی ۴ تا ۵ سال هزاران نفر از مردم مسلمان کشور را آماج وحشیانه ترین اشکال عملیات مسلحانه قرار داده و به شهادت رساندند.

در میان اهداف گروهک مذکور، از روسای قوای سه گانه تا راننده تاکسی و خوار و بار فروش انقلابی و متدین دیده می شوند که با ناجوانمردانه ترین عملیات های ممکن جان خود را از دست دادند.

به دنبال برخورد سخت و کوبنده با منافقین در تهران و شهرهای مرکزی کشور، هسته های ترور در مناطق دور تر از مرکز و دور از دسترس فعال شد که شهرهای استان های شمالی به دلیل دارا بودن بافت جنگلی از آن جمله بودند.
 

بهار سال ۱۳۶۱، شهرهای رامسر و تنکابن، شاهد افزایش ترورهای سازمان منافقین بود و درگیری های متعددی نیز در همین راستا در شهر و مناطق جنگلی این شهرها انجام گرفت.

برخی از منافقین کور دل که از اهالی منطقه بودند و با بافت های جنگلی آشنایی داشتند نیز با فعالیت روزانه خود در شهر و نا امن کردن مناطق پایین دست شب ها در مناطق جنگلی و بالادست اسکان داشتند و در برخی مواقع نیز جاده های منتهی به ییلاقات را ناامن می کردند.

از این رو بسیجیان و پاسداران سپاه رامسر با توجه به دغدغه های خود در زمینه دفاع مقدس از طرفی در دل شهر و جنگل های منطقه خود نیز با حمایت های مردمی تلاش می کردند تا این نا امنی ها را با انجام عملیات های شناسایی و دستگیری به اتمام برسنانند.

جنگل دالخانی رامسر که در مسیر جاده دهستان جنت رودبار قرار دارد و وسعت بسیار زیادی از جنگل های شهرستان رامسر را دربر می گیرد یکی از بهترین مکان هایی بود که منافقین می توانستند در آن مخفی شوند.

اما جوانان و بسیجیان حوزه مقاومت روستای گالش محله که به نام شهید نظام الدین خلعتبری یکی از شهدای ترور رامسر نامگذاری شده است، بدوت ترس و واهمه ای با نگهبانی ها و گشت زنی های خود منافقین کور دل را بیش از پیش منزوی کرده بودند.
 
در بهار رویش برگ ها و سرسبزی جنگل دالخانی و در روز ۱۵ خرداد سال ۱۳۶۱ یک دستگاه خودرو لندرور که ۸ نفر بسیجی را از پایگاه مقاومت «گالش محله» به جنگل های «دالخانی» منتقل می کرد تا این بسیجیان با فرماندهی مسئول عملیات وقت سپاه ناحیه رامسر شهید فرجی برخی از مناطق مشکوک را شناسایی کنند از چهار جهت زیر آتش یک تیم ترور منافقین قرار می گیرد و همه سرنشینان آن به جز یک نفر به شهادت می رسند.

طبق روایت سپاهیان و بسیجیان حاضر شده در محل حادثه که در نخستین ساعات این عملیات ناجوانمردانه حضور پیدا کرده بودند منافقین بر سر یکی از پیچ های جاده کمین کرده بودند و پس از رسیدن لندرور آن را آماج رگبار گلوله می کنند و پس از عملیات ترور با تیر خلاص هفت تن از بسیجیان را به شهادت می رسانند.

از نکات قابل توجه این عملیات ترور منافقین زنده ماندن یکی از بسجیان در این بین است که بعد از اصابت گلوله های عملیات بیهوش می شود و زمانی که یکی از عوامل منافقین تیر خلاصی را بر پیکر مطهر این بسیجیان شلیک می کرد دومین خودرو از بسیجیان سر می رسد و این بسیجی به عنوان تنها یادگار آن حادثه غم انگیز باقی می ماند.

این فاجعه که تمام شهدای آن از نیروهای داوطلب بسیجی بوده و یکی از آنان کمتر از ۱۸ سال سن داشت به شدت افکار عمومی مردم رامسر و تنکابن را علیه اعضای گروهک منافقین بسیج کرد و پاسداران و بسیجیان به سرعت با عملیات های شناسایی و حمایت های مردمی همه عوامل منافقین و حادثه ترور جنگل دالخانی را دستگیر می کنند و برخی از آنها نیز طی عملیات هایی به هلاکت می رسند.

امروز محل حادثه بسیجیان و پاسداران رامسری در جنگل دالخانی را مردم به نام «پیچ هفت شهیدان» می شناسند و در این سالها که یادواره شهدای جنگل دالخانی و ترور رامسر در این مکان برگزار می شود به همت سپاه ناحیه رامسر یادمان این شهیدا در دل جنگل احداث شده است.
 

همچنین شهدای این جنایت هولناک شمس الله فرجی (مسئول عملیات سپاه رامسر)، قنبر اشکور چورته، تقی امین یاوری، حکمت آقایی، توکل امین نیا، پرویز پیرچورته و محمدرضا محدث دیلمی هستند که همه ساله یادواره این شهدا در محل حادثه ترور برگزار می شود.

براستی‌که این شهدا در آن روزهای سخت برای آرامش و امنیت مردم در انقلاب اسلامی ایران پا در عرصه فداکاری و ایثار گذاشتند تا با تقدیم جان خود ثابت کنند در ره عشق ایستاده‌اند و امروز که جنگل دالخانی مکانی برای تفریح مسافران و گردشگران شده چه خوب است در همه حال چه در عمل و چه در باطن خود با یاد این شهدای عزیز رهرو راهشان باشیم.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سوم خرداد دیگری در راه است
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۶
پیشگامی رسانه های محلی در انتخابات
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۲
شهردار ساری بخواند
يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۱