تاریخ انتشارپنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۰
کد مطلب : ۴۴۳۲۵۹
 از میان مردم بر می‌خیزد و برگرفته از دل‌پاره‌های ملت، خود را فدای آرمان انسانی مردم خود می‌کند و نام مقدس "بسیجی" را بر تارک خود می‌آراید و می‌شود "الگوی انسانیت" عصر خود.
۰
plusresetminus
بسیج، مردمی‌ترین نیروی جهادی و الگوی شکل‌گیری جبهه مقاومت در جهان/ نیروی منحصربه ‎فرد برای تمدن‌سازی اسلامی
به گزارش بلاغ، هر مکتب و مشربی در میان هر ملتی و در هر زمانی برای خود "الگوی عملی" معرفی می‌کند که به اعتراف همه مورخان منصف تاریخ، هیچ مکتبی در هیچ مقطع زمانی الگویی انسانی‌تر و الهی‌تر و ستودنی‌تر از "اسلام ناب محمدی" ارائه نداده که این اعتراف در هر مقطع تاریخی، کتاب قطوری از "الگوهای بی‌همتا" را تشکیل می‌دهد که ذکر آنها نیازمند شرحی مفصل و خارج از حوصله این نوشتار است.

اگر با عذر ایجاز گویی و بضاعت این گزارش، ناچار به ذکر مصداقی امروزین از اوج فداکاری و ایثار ملت بزرگ ایران شویم، بطور قطع و یقین باید از فرزندان شایسته این مردم تحت نام مقدس "بسیج" یاد کرد. "بسیجی" که نام ایران را بلندآوازه ساخت و نمونه‌ای شد برای آزادگان جهان تا با مشابه‌سازی خود به آن، عزت یابند و مایه افتخار ملی و ترساننده دشمنان خود شوند.

ویژگی منحصر بفرد "بسیج"
بسیج را باید از پایه‌گذار آن شناخت که از چه خاستگاه و با چه اهدافی آن را پی ریزی کرد و در مسیر حرکت، با چه فرود و فرازهایی مواجه شد، چه فرصت‌هایی را در داخل و خارج کشور خلق کرد و با ایجاد فرهنگ از خودگذشتگی، چه دستاوردهایی را برای ایرانیان و ملل آزاده جهان به ارمغان آورد.

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران را یقیناً از برکات و الطاف جلیة خداوند تعالی می‌داند که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد. وی می‌فرماید: بسیج لشگر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همة مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده‌اند.

سکاندار فقید نظام اسلامی، بسیج را فرهنگی
می‌دانند که اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن کشور دور خواهد گردید. در توصیف بسیج می‌افزایند: بسیج شجرة طیبّه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوات تعیین و حدیث عشق می‌دهد.

امام خمینی(ره) مباهات می‌کند که: در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجیم. آن مراد ملت بزرگ ایران علت عمق ارادت خود به بسیج را چنین وصف می‌کند: من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می‌خورم و از خدا می‌خواهم تا با بسیحیانم محشور گرداند.

بسیج، یعنی مردم پای کار انقلاب و کشور
مهدی ذوقی، یکی از کسانی است که در نوجوانی با پیروزی انقلاب بهمراه خیل عظیم مردم برای دفاع از انقلاب کمر همت بست، می‌گوید: بنده از روز اولی که انقلاب شد و امام خمینی(ره) برای حفظ انقلاب از خود مردم، که انقلاب کرده بودند با رهبری روحانیت و در راس انان امام خمینی(ره) قرار داشت، کمک خواست به بسیج پیوستم و چون همانند امام‌مان معتقدم که مردم خودشان باید از انقلاب و کشورشان در همه زمینه‌ها دفاع کنند، تا الآن و هر وقت دیگر پای بسیج برای دفاع از انقلاب اسلامی و دستاوردهای بی نظیر آن می‌ایستم و جان خود و خانواده‌ام را برای این انقلاب و کشور فدا می‌کنم.

این بسیجی ۵۳ساله، به نقش مردم در حفاظت از انقلاب و کشور اشاره می‌کند و می‌افزاید: اگر غیر از مردم هر قدرت حکومتی دیگر می‌بود، نمی‌توانست تا این حد تاب‌آوری کند. مردم هستند که فرزندان خود را برای صیانت از انقلاب ایثار می‌کنند و به این هزینه بالا افتخار هم می‌کنند و آن را سرمایه گذاری پای اسلام و انقلاب می‌دانند. اگر هر قدرت دیگری می‌بود، واقعاً کم می‌آورد و پایداری مردم در قبال انقلاب و کشورشان را شما می‌توانید ظرف یکسال اخیر و با شرائط کرونایی ملاحظه کنید که چگونه همه مردم بسیجی‌وار در قبال کم کاری و سو مدیریت‌ها نسبت به انقلاب و کشورشان هوشیارانه
صبوری کردند و اجازه فرصت‌طلبی به دشمنان انقلاب را ندادند و توطئه‌های ضدانقلاب را خنثی می‌کنند.

بسیجی، یعنی دغدغه مردمی برای اعتلای کشور
آرش ایمانی، دانشجوی مقطع دکتری، با بیان اینکه ‌بسيج انقلاب اسلامي ايران بيش از آنكه داراي سازمان رزمي مشخص باشد‌، داراي يك فرهنگ و تفكر است كه شالوده اصلي آن را تشكيل مي‌دهد‌، تعریف خود از بسیجی را اینگونه اظهار می‌دارد: بسیجی یعنی کسی که برای حفظ ارزش‌های فرهنگی و هویتی خود و کشورش و آرمان‌های انسانی حاضر می‌شود بدون چشمداشت تمام توان و موجودی و داشته‌های خود را بکار گیرد و منشا خدمت خالصانه برای جامعه بشری باشد.

وی خلق فرصت و دفع تهدید را از شاخصه تفکر بسیجی دانست و گفت: بسیج فراتر از یک تشکل، یک فرهنگ پویا و بالنده است که دغدغه رفع تهدیدها و خلق فرصت‌ها همواره با اوست و رویکرد خود را متناسب با زمان و نیازهای کشور تنظیم می‌کند. بدین جهت، زمانی نیاز کشور به دفاع نظامی از تمامیت ارضی بود، در آنجا حرف اول و آخر در میدان عمل را بسیج می‌زد و در دوران سازندگی، بازهم جوانانی که در سنین 20 تا حداکثر 30 سالگی عهده‌دار فرماندهی لشکر بودند، در مقطع سازندگی، قرارگاه‌های سازندگی را تشکیل داده و کشور را در حوزه‌های مختلف به استقلال و خودکفایی رساندند و در بسیاری از زمینه‌ها، کشور را به رتبه‌های برتر جهان نائل آوردند.
 
بسیج، سرمایه پایان‌ناپذیر کشور
غلامعلی حسنی فرد، دبیر آموزش و پرورش، در مورد بسیج می‌گوید: با توجه به جايگاه و اهميت نقش آفريني بسيج در جامعه و پذيرش اين امر كه مهم‌ترين قالب و شكلي كه مردم پس از پيروزي انقلاب اسلامي به صورت داوطلبانه در آن حضور يافته‌اند و با عضويت در آن در مقاطع حساس از ارزشهاي اسلامي و انقلاب دفاع و حمايت كرده‌اند‌، بسيج است‌، به اين فرمايش مقام معظم رهبري در خصوص جايگاه بسيج بايد توجه كرد‌: "بسيج يعني متن مردم‌، آن مردمي كه مي‌توان اميد دفاع از انقلاب را از آنها داشت‌." از سوي ديگر بسيج به دليل فراگير و مردمي بودن و نقش حساس در تعاملات اجتماعي‌، سياسي‌، نظامي و امنيتي، در كانون توجه قرار
دارد؛ لذا سازمان‌هاي اجتماعي و سياسي و فرهنگي و نظامي نيز كه در تعامل با بسيج قرار دارند‌، نياز به شناخت كاركرد بسيج در ابعاد مختلف و به ويژه بعد مربوط به خود را دارند‌.

وی با اشاره به پیام امسال مقام معظم رهبری در مورد بسیج، عنوان کرد: مقام عظمای ولایت بسیج را ثروت بزرگ و ذخیره خداداد ملت ایران خواندند و بادآور شدند که بسیج یادگار بزرگ و درخشان امام راحل، و مظهر اقتدار ملی، و نمایشگاه صفا و اخلاص و بصیرت و مجاهدت است. همچنین مقام معظم رهبری بسیج را ثروت بزرگ و ذخیره‌ی خداداد ملت ایران توصیف کردند و افزودند: دشمنان این ملت، اکنون و همیشه در این اندیشه بوده‌اند و خواهند بود که آن را نابود یا بی‌اثر کنند. مسئولان سازمانی و یکایک بسیجیان عزیز خود را موظف به ابطال کید دشمن بدانند و با توکل و اخلاص و برنامه‌ریزی به پیش روند.

بسیج، نام‌آور در گمنامی‌ها 
خانم زینب بابایی، دانش‌آموخته رشته ادبیات، بسیج را مردمی‌ترین تشکل جهان ذکر می‌کند که برای خود در دفاع از کشور و انقلاب هیچ مرز و عرصه نمی‌شناسد و در مقابل فداکاری، خواهان هیچ امتیاز و جایگاهی نیست. او می‌گوید: بسیج، مکتبی ترین و مردمی ترین نیروی مقاومت جهان است که همیشه در نقطه نیاز اسلام و قرآن و انقلاب اسلامی حاضر است و خالصانه و بی ادعا، با روحیه جهادی به خدمت می پردازد.

وی اضافه کرد: خانم اوریانا فالاچی در کتاب "زندگی جنگ است و دیگر هیچ"، به نقطه ضعف برخی از مبارزان ویتنامی اشاره می‌کند که در مقابل تهدید بازجوهای اشغالگر که می‌گفتند اگر اعتراف نکنید شما را آزاد کرده و سپس طی تصادفی ساختگی شما را می‌کشیم و همچون افراد عادی به خاک سپرده و از یادها فراموش خواهید شد، آنگاه آن مبارز را وادار به اعتراف و دادن اطلاعات می‌کردند؛ در بسیج کشورمان، بسیجیان از گمنامی بشدت استقبال می‌کنند و تنها برای رضای خداوند و روسفیدی نزد شهداء،
اقداماتی را به سرانجام رساندند که در همه عرصه‌ها تعجب جهانیان را برانگیختند که نمونه این تکیه بر خودباوری و توان داخلی را می‌توان در همه زمینه‌ها با هزاران اختراع، ابتکار و رساندن کشور به اوج خودکفایی و صادرات تکنولوژی و فنآوری مشاهده کرد.
 
بسیج، امیدآفرین برای دوستان و بیم‌آفرین برای دشمنان
مهدی علوی، یکی از بسیجیان جامعه پزشکی، با تاکید بر مردمی بودن تشکل بسیج، حضور روحیه جهادی در اقشار مختلف جامعه را دلیل شکل‌گیری بسیج در اصناف و اقشار مختلف جامعه دانست و گفت: با روحیه بسیجی که با پیروزی انقلاب و رهبری‌های داهیانه ولایت فقیه در سراسر کشور گسترش یافت، امنیت نیز ملی و پایدار شد و هر قشری احساس کرد تا باید روحیه فداکاری و ازخودگذشتگی را بین قشر خود تحت نام "بسیج" نهادینه و برجسته کند، ضمن آنکه بسیج با فرمان حضرت امام خمینی(ره) دارای تشکل و سازمان می‌شد که بطور طبیعی بسیج اقشار و اصناف و محلات و پایگاه‌ها نیز در آن تعریف شده بود که بسیج "معلمان"، "دانش‌آموزان"، "اساتید"، "دانشجویی"، پزشکان" و...، از دستاوردهای فرمان حضرت امام(ره) و رویکرد عمومی جامعه بود که هر یک از این شاخه‌ها، خود تاکنون منشاء خدمات شایسته و درخور تحسین و اعجاب‌برانگیز شدند.
 
این پزشک بسیجی با بیان این مطلب که بسیج برای دوستان امید آفرین و برای دشمنان بیم آفرین است و پایه اصلی کار بسیجی اخلاص است، در ارتباط با بسیج جامعه پزشکی اظهار کرد: حضور مخلصانه پزشکان و پرستاران فداکار و بسيجي در دفاع مقدس که در روزهاي آتش و خون در قالب تيم هاي اضطراري در خطوط مقدم نبرد ، بيمارستان ها و درمانگاه هاي صحرايي به رفع آلام مجروحان مي پرداختند ، زمينه اي شد تا پس از جنگ تحميلي اين حاملان پيام پايداري و استقامت به عنوان بخشي از بدنه تنومند بسيج ، به منظور اعتلاء و اشاعه فرهنگ مقدس و معنوي ايثار و شهادت در جامعه پزشکي و دانشگاهي کشور و ثبت و انتقال تجارب و مواريث گرانبهاي دفاع مقدس گرد هم آيند .

وی اضافه کرد: با تشکيل بسيج جامعه پزشکي در سال 74 که با انتخاب و فعاليت نخستين شوراي مرکزي بسيج جامعه پزشکي همراه بود ، اين حرکت ارزشمند
سرعت و توان بيشتري کسب نمود و از آن تاريخ تاکنون فعاليت چشمگيري در عرصه هاي کارشناسي حوزه سلامت ، علمي ، بهداشتي ، درماني و فرهنگي توسط بسيج جامعه پزشکي صورت پذيرفته است .

هم اکنون بسيج جامعه پزشكي با بهره گيري از تعداد بي شماري از نخبگان و اساتيد گروه پزشكي و پيراپزشكي كه در شوراي مركزي و شوراهاي بسيج جامعه پزشكي استانها گرد هم آمده اند، جهت سياستگذاري و ارزيابي برنامه‌ها و فعاليت‌ها در مسير اهداف مشخص شده، استفاده مي نمايد و در حوزه درمان، خدمات گسترده‌ای را بویژه در مناطق محروم به مردم بصورت افتخاری و رایگان ارائه می‌دهند و این حرکت، در تمام شاخه‌های بسیج وجود دارد و سال‌هاست که بصورت روزانه انجام می‌شود.

مشتی از خروارها
بسیج از آغاز تشکیل خود تاکنون آنقدر اقدامات مومنانه در عرصه‌های مختلف انجام داد که در حد یک یا ده گزارش نیست و تنها با انعکاس نظر یک نماینده ولی فقیه در استان مازندران بسنده می‌شود که باشد مصداق: مشتی از خروارها و اندکی از بسیارها.

آیت الله محمدی لائینی، نماینده ولی‌فقیه در استان مازندران، نقش بسیج در انقلاب و صیانت از کشور را نقش برجسته و حیاتی می‌داند و می‌گوید: برای ارزیابی عملکرد بر اساس ملاک‌های قرآنی، یکی از ملاک‌های ارزیابی جمع، گروه و یا لشکر و یا حتی یک فرد این است که چقدر دشمن از آن ناراحت است و چقدر فکر و کارکرد آن دشمن را به غیظ وادار می‌کند.  به فرموده امام راحل که هر وقت دشمن از ما تعریف کند باید به خود شک کنیم. انصافاً دشمنان از سپاه و بسیج بشدت ناراحت و خشمگین هستند و همین امر ما را امیدوار می‌کند. ‌سپاه و بسیج باید همین را ه را در پیش بگیرند؛ لذا سپاه و بسیج در همه امورات کارآمدی خود را نشان دادند.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان مازندران درباره کارآمدی و موفقیت سپاه و بسیج در حوزه‌های خدمت‌رسانی و مدیریت بحران‌ها افزود: امروزه دشمن از عملکرد موفق بسیجیان و پاسداران خشمگین است.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين