تاریخ انتشاريکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
کد مطلب : ۴۴۲۸۴۶
خدمت به مردم هدف تمام برنامه‌های بسیج است و این نهاد ترویج موفق ارزش‌های انقلاب اسلامی و توسعه اخلاق‌مداری در جامعه را در گرو خدمت‌رسانی شایسته به مردم می‌داند و تفکر بسیجی به عنوان یک تفکر مبتنی بر روحیه جهادی توانسته نجات‌دهنده افراد در سختی‌ها است.
۰
plusresetminus
تجلی راه بسیجی در مکتب عشق و ایثار/روحیه جهادی و تفکر انقلابی؛ دو ویژگی مهم بسیجیان
به گزارش بلاغ، به نظر می‌رسد در این سال‌ها کمتر به موضوع عقبه و پشتوانه فکری بسیج پرداخته شده است. با نگاهی به تفکر بسیجی می‌توان جذب افراد تحصیل‌کرده، نخبگان و نابغه‌ها به بسیج را مشاهده کرد جایی که به نظر می‌رسد چنین افرادی با علم به اینکه پشت سر بسیج یک اندیشه و منطق قوی وجود دارد چنین تفکری را برای تحقق آرمان‌هایشان برمی گزینند و شاید به همین دلایل باشد که بسیج تنها یک حرکت احساسی تلقی نمی‌شود و همراهی منطق بسیجی با علم غوغا به پا می‌کند.

*بسیج کانون عزت و قدرت

نماینده ولی فقیه در مازندران گفت: دنیا هم فهمید بسیج چه قدرتی دارد و جهانیان متوجه شدند که بسیج کانون عزت و قدرت است.
 
آیت الله محمدی لائینی با اعلام اینکه  بسیج از نعماتی بود که خدای متعال به دل نورانی امام راحل الهام کرده است، افزود: امام راحل و رهبر معظم انقلاب به بسیج و بسیجی بودن افتخار می کنند.

وی با تاکید بر اینکه خدای متعال در شرایط حساس ،برای امامین انقلاب تصمیم سازی کرد و سبب شد تا بسیج تشکیل شود، ادامه داد:، همان طوری که دشمنان  توسط نفوذی ها تصمیم سازی می کنند و سالهای پیش خطر این تصمیم سازی را رهبر معظم انقلاب داده اند، خدا هم برای مومنانی که مصداق آیه « إِنَّ الَّذينَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا هستند، تصمیم سازی می کند.

نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه باید به خدای متعال توکل کرد تا خدا برای انسان تصمیم سازی کند، تصریح کرد: امام بسیج را جهانی طراحی کردند و آن  بسیج مستضعفین جهان است لذا باید برای بسیج جهانی مقدمات آن را فراهم کنیم.

محمدی لائینی با بیان این مطلب که بسیج در حوزه مقاومت د ر غرب آسیا با قوت در حال پیشروی است، اضافه کرد: داعشی ها به برکت تلاش های شهید سردار سلیمانی رانده شدند و اما جبهه مقاومت همچنان هست .

نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه باید راه سلیمانی را با قوت ادامه داد، باید به دنبال کادرسازی بسیجیان جهان بود. و داخل هم به همان افقی که امام ترسیم کرده است، عمل کرد و یک بسیج چهل میلیونی  تشکیل بدهیم.

محمدی لائینی با تصریح بر اینکه بسیج را باید به روز داشته باشیم، افزود: بسیج با برنامه های فرهنگی،دینی و کارآمد تقویت و  باید توجه ویژه ای  به آن داشت.

نماینده ولی فقیه در مازندران به تقویت پایگاه های بسیج تاکید کرد و ادامه داد: انقلاب  اسلامی با بسیج کامل شد، و  همه مسئولین در خدمت بسیج باشند.چرا که نقش بسیج در همه دوره ها مشخص شده است.

خدمت رسانی بسیج به مردم قابل لمس است

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلا از ویژگی‌های بسیجی را خدمت رسانی به مردم برشمرد و افزود:همه شاهد بودند خدمات بسیج در شرایط بحرانی و سخت به مردم ملموس بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسن تسخیری ضمن گرامیداشت هفته بسیج، و با اشاره به اینکه  ما باید بتوانیم با الگوگیری از امیرالمومنین علی (علیه السلام)  که تمام وجودش را وقف اسلام، انقلاب و  جریان اسلام اصیل پیامبر (ص) کردند، ادامه دهنده راه امام باشیم، به شاخص‌های بسیج و بسیجی پرداخت و گفت: ایمان اخلاص، معرفت، بصیرت، آمادگی، ولایت مداری و زمان شناس بودن از شاخصه‌های مهم یک بسیجی است که این شاخصه‌ها توانسته امروز دشمنان انقلاب اسلامی را به خاک مذلت بنشاند.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلا با تصریح بر اینکه  اگر یک بسیجی زمان خود را بشناسد و بداند که در چه موقعیتی قرار دارد قطعا می‌تواند در برابر زیاده خواهی‌های اجانب داخلی و خارجی مقاومت کند، اضافه کرد: دشمن در لباس‌ها و از مکان‌های مختلف وارد می‌شود   لذا بسیجی میداند در مقابل دشمن چه عکس العملی نشان بدهد.

حجت الاسلام تسخیری با تاکید بر اینکه بسیجی دشمن ستیز هم هست، افزود: این دشمن ستیزی در عرصه‌های اقتصادی، نظامی، فرهنگی و امثالهم است که دشمن برای  انقلاب اسلامی برنامه ریزی کرده است و بسیجی با انواع  توطئه‌ها و  برنامه‌های دشمن آشناست.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلا با بیان این مطلب که بسیجی اقدام به موقع دارد، خاطرنشان کرد: بسیجی نگاه نمی‌کند که کار از کار بگذرد و بعد از آن نادم و پشیمان باشد، برای نمونه اگر اقدام به موقع بسیجیان در سوریه و عراق نبود امروز باید در درون کشور با تفکیری‌ها و داعشی‌ها می‌جنگیدیم.

به گفته حجت الاسلام تسخیری بسیج و بسیجی آشنا به تاکتیک‌ها و تکنیک‌های دشمن است و برای  آن برنامه ریزی دارد و با اقدام به موقع توطئه‌های آنان را خنثی می‌کند.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلا در ادامه به  جهاد علمی بسیجیان هم اشاره کرد و یادآور شد: بسیجی در حوزه علمی و دانشی در میدان کار است و امروز شاهد عرصه علمی و دانش بنیان توسط بسیجیان هستیم.

حجت الاسلام تسخیری از دیگر ویژگی‌های بسیجی را خدمت رسانی به مردم برشمرد و افزود:همه شاهد بودند که بسیج در کنار آحاد مردم، در شرایط بحرانی و سخت کشور مثل سیل، زلزله و نیز دوران کرونا، در حوزه خدمات رسانی، نقش آفرینی کرده و خدمتش به مردم ملموس  بوده است.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلا با تاکید بر اینکه بسیج و بسیجی فرهنگ ساز و مکتب ساز  است، گفت: فرهنگ مهدوی ، فرهنگ علوی و نیز مکتب سلیمانی از بسیج نشات گرفته است؛ لذا بسیجی برای آماده سازی جامعه مهدوی و خودش به عنوان سرباز مهدوی در میدان اجتماعی حضور دارد و از سربازان امام زمان «اروحناه فداه» و نائب برحقش حضرت امام خامنه‌ای «مدظله العالی» است.

حجت الاسلام تسخیری با تاکید براینکه ۴۰ سال روحیه بسیجی توانسته دشمن را کیلومتر‌ها از انقلاب عقب نگه داشته باشد اضافه کرد: هرجا تفکر و روحیه بسیجی دیده نشد، دشمن به انقلاب نزدیک شد.

بهترین ابزار میان مردم و مسئولان

برای بررسی بهتر کارایی و نقش تفکر بسیجی سراغ یک کارشناس فرهنگی می‌رویم.

محمدحسین جلالی در این خصوص گفت: ما اگر یک جامعه انسانی را در نظر بگیریم در چنین جامعه‌ای دو طرف وجود دارد. طرف نخست مردم و طرف مقابل مسئولان هستند، حال برای اینکه این دو طرف در روابط خود به نتیجه برسند نیاز به یک ابزار دارند که در جامعه ما بهترین ابزار و الگو برای اصلاح رابطه میان مردم و مسئولان تفکر بسیجی است.

وی تصریح کرد: در چنین تفکری نقش رهبر شاخص است چرا که در بسیاری از کشورها تفکری مشابه تفکر بسیجی به اجرا درآمده است اما در میانه راه به دلیل نبود رهبری توانمند چنین تفکراتی در این کشورها با شکست مواجه شده‌اند. بطور مثال ما مدیریت قاطعانه حضرت امام در زمان جنگ و یا مدیریت حضرت آقا در مقابله با تهاجم‌های دشمن را مشاهده می‌کنیم که این نوع مدیریت در واقع پایه اصلی تفکر بسیجی تفکری را تشکیل می‌دهد.

این کارشناس مسائل فرهنگی در ادامه می‌گوید: تفکر بسیجی تفکری است که استوار بر ایثار و از خودگذشتگی است. اگر در جامعه‌ای ایثار وجود نداشته باشد آن جامعه محکوم به شکست است.

بسیجی زندگی کردن یعنی در هر کجای زندگی به مشکل خوردیم خودمان پیش‌تر از همه دست به کار شویم نه اینکه منتظر دیگران بنشینیم. این تفکر بر پایه وعده الهی بنا شده است. به‌طور مثال ما تا یک جایی می‌توانیم با وعده دنیایی و پول، اقتصاد را بالا ببریم و از یک جایی به بعد دیگر کار برای افراد جذابیت ندارد اما در کار با روحیه بسیجی فرد برای خودسازی دست به کار می‌زند.

جلالی بیان کرد: اما متاسفانه ما شاهدیم در حال حاضر برخی برنامه‌ها دقیقا عکس سیاست‌های حاکم بر تفکر بسیجی اقدام است. یعنی دست‌هایی پیدا و پنهان می‌خواهند ریشه تفکر بسیجی را زمین بزنند. هر مقام مسئولی اگر با تفکر بسیجی کار کند مردم را حامی خود می‌بیند.

 همان‌گونه که این کارشناس فرهنگی تاکید می‌کند تفکر بسیجی می‌تواند راهکاری شاخص برای ایجاد ارتباطی عمیق میان مردم و مسئولان و حصول نتیجه در جامعه باشد. اما نکته‌ای که در این میان نباید فراموش کرد دستاوردهای بسیج در تاریخ انقلاب است. چراکه باوجود کم توجهی‌های برخی مسئولان در ادوار مختلف به این تفکر؛ این تفکر با تکیه بر بصیرت مردم کشورمان و در سایه هدایت امام و رهبری توانسته دستاوردهای بسیاری برای کشورمان به بار آورد.برای بررسی بهتر موضوع سراغ سردار نصیری می‌رویم.

وی افزود: زیبایی تفکر بسیجی در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، نظامی و. .. تبلور عینی دارد. خارجی‌ها وقتی تاریخ هشت سال دفاع مقدس را مطالعه می‌کنند برایشان غیرقابل باور است که یک جوان 13 ساله زیر تانک برود. در حالی که این موضوع سنگینی نیست چرا که برگرفته از تفکر ناب بسیجی است. تفکر بسیجی به ما می‌آموزد که باید برای تحقق اهداف و آرمان‌های الهی از خودگذشتگی و ایثار داشته باشیم.


روحیه جهادی شاخصه تفکر بسیجی

بدون شک فاصله گرفتن از تفکر بسیجی تبعات سنگینی برای جامعه خواهد داشت. البته خوشبختانه در سایه زعامت رهبر معظم انقلاب تاکنون دشمنان نتوانسته‌اند به اهداف شوم خود در کشور ما برسند اما هرگاه ذره‌ای سستی در تفکر برخی از افراد یا مسئولان در کشورمان ایجاد شده است مشکلات بسیاری نیز در پس این سستی‌ها به وجود آمده است. در این میان تفکر بسیجی به عنوان یک تفکر مبتنی بر روحیه جهادی توانسته نجات‌دهنده افراد در سختی‌ها باشد؛ البته نجات‌دهنده آن دسته از افرادی که خود را به خواب نزنند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
سند تحول قوه مجریه!
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۰
«پدرخواندگی» یا «ائتلاف» مسئله این است
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۹
آقای واعظی، با اعصاب مردم بازی نکنید!
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۳