تاریخ انتشارچهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۷
کد مطلب : ۴۳۸۲۳۷
۰
plusresetminus
سوادکوه را آلوده کک‌سازی نکنیم/ساخت کارخانه پتروشیمی مازندران در میسر مجوزها
به گزارش بلاغ، مازندران یعنی دریا، یعنی جنگل، یعنی جنگل‌های هیرکانی و باستانی... درواقع همه مازندران را به همین ثروت‌های طبیعی بی‌نظیرش می‌شناسند، اما این استان مثل سایر نقاط کشورمان از نعمت معادن غنی مثل زغال‌سنگ، سنگ‌های تزئینی، شن و ماسه و... نیز برخوردار است که برخی از آنها هم اکنون درحال بهره‌برداری است.

با این حال برخی مسؤولان در برخی نهادهای دولتی و عمومی خواستار استحصال بیشتر از معادن این استان هستند، به‌ویژه معادن زغال‌سنگ که گفته می‌شود حجم قابل توجهی از آن در دل زمین و قلب کوهستان‌های مازندران پنهان است. 
 
* البرز مرکزی رگ اقتصادی شهرستان سوادکوه
 
در این بین البرز مرکزی رگ اقتصادی شهرستان سوادکوه و بخشی از مازندران بود که تا 7 هزار نفر کارگر و کارمند داشت، با خصوصی‌سازی این شرکت هم کوچک و کوچک‌تر و با مشکلات زیادی مواجه شد.
 
زغال‌سنگ البرز مرکزی رابطه معیشتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی با مردم سوادکوه پیدا کرد و از مهمترین دلایل بسط و گسترش شهرستان سوادکوه و تثبیت این شهرستان نیز شناخته می‌شود.
 
حضور 7 هزار پرسنل در این شرکت و پشتیبانی اشتغالزایی برای شهرها و شهرستان‌های اطراف استان مازندران و حمایت قابل توجه مالی این شرکت از فعالیت‌های عمرانی و اجتماعی و فرهنگی و عام‌المنفعه زبانزد خاص و عام بود.
 
مردم شهرستان سوادکوه با حسرت از زمانی سخن می‌گویند که صف طویلی از اتوبوس‌های شرکت زغال‌سنگ البرز مرکزی در نقل و انتقال کارکنان این شرکت در ساعات مشخصی در حرکت بودند که پویایی و تحرک شهرستان را به همگان نشان می‌داد.
 
برخی نمایندگان مردم مازندران در مجلس طی سال‌های اخیر پیگیر بهره‌برداری از معادن زغال‌سنگ در این استان بوده‌اند، طوری که با پیگیری آنها و باتوجه به فعالیت معادن متعدد در سوادکوه، طرح کک‌سازی توسط شرکت ایمیدرو تهیه و سرمایه‌گذار آن هم مشخص شد، این طرح اما با مخالفت جدی اداره محیط‌زیست مازندران مواجه و به فراموشی سپرده شد.
 
*دلایل مخالفت محیط‌زیست با طرح احداث کارخانه کک‌سازی سوادکوه
 
حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران با بیان دلایل مخالفت خود با طرح احداث کارخانه کک‌سازی سوادکوه اظهار کرد: در خصوص کک‌سازی باید دو مسأله از هم تفکیک شود؛ اول از نظر حقوقی و دوم از نظر کارشناسی، منظر حقوقی یعنی ضرورت رعایت فاصله مورد نیاز کارخانه با مناطق مسکونی، و منظر کارشناسی هم یعنی لزوم رعایت استانداردهای اجرای طرح.
 
وی خاطرنشان کرد: ما در خصوص کک‌سازی جلسات متعددی گذاشتیم با نمایندگان سابق منطقه، استاندار و شرکت مجری طرح که در هیچ‌کدام از دو موضوع حقوقی و کارشناسی نتوانستند ما را قانع کنند؛ چراکه مکان از نظر جانمایی نامناسب است و فاصله کمی با منطقه مسکونی دارد و با حرکت به سمت شمال یا جنوب، به مناطق مسکونی دیگری نزدیک می‌شود و مشکل حل نمی‌شود و از این منظر امکان اجرای طرح در نقطه مورد نظر سرمایه‌گذار و مجری طرح وجود ندارد.
 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران با تأکید بر این‌که طرح کک‌سازی به تنهایی به اندازه تمام صنایع استان وقت و زمان محیط‌زیست را گرفت و همه به دنبال مسیری بودیم که مشکل حل شود، اما موفق نشدیم، می‌افزاید: این طرح از نظر کارشناسی یعنی رعایت استانداردهای زیست‌محیطی هم نتوانست توقعات اداره محیط‌زیست را برآورده کند.
 
وی تصریح کرد: محیط‌زیست مخالف با گسترش صنایع نیست، اما ما موظف هستیم حداقل‌های ضوابط و قانون را رعایت کنیم، به‌ویژه در خصوص کک‌سازی که اگر رعایت نشود انواع بیماری‌های خطرناک را ایجاد و خسارت سنگینی بر سر شهروندان آوار می‌کند.
 
*راه‌اندازی طرح جایگزین با مشکلات زیست محیطی کمتر
 
حسین‌قلی قوانلو طی گفت‌وگویی با بیان اینکه از حدود 9 ماه پیش بحث جایگزین کارخانه کک سازی سوادکوه مطرح است، گفت: مذاکراتی را در این مدت داشتیم که امیدواریم بتوانیم طرحی را امسال در اینجا راه‌اندازی کنیم که مسائل و مشکلات زیست محیطی کمتری داشته باشد.
 
وی افزود: سرمایه‌گذاری را از شرکت توسعه معادن و فلزات را به سوادکوه آوردیم که منطقه و امکانات زیربنایی موجود را ببینند تا تصمیم گیری لازم برای جایگزینی طرح کک سازی گرفته شود.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه احداث کک سازی به دلایل زیست محیطی متوقف شده است، گفت: حیف است که زیبایی‌های منطقه سوادکوه را با چنین طرح‌هایی آلوده کنیم.
 
این مسئول در مورد تولید زغال سنگ نیز، افزود:برنامه ریزی کردیم که بتوانیم با افزایش تولید در سال جهش تولید، امسال از واردات زغال کم کنیم.
 
*مخالفت نمایندگان با ساخت کک‌سازی در شهرستان سوادکوه
 
کمال علی‌پور نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه ما موافق ساخت کک‌سازی در شهرستان سوادکوه نیستیم، به ایجاد شرایط دیگر و احداث دو کارخانه دیگر برای اشتغال در شهرستان اشاره کرد و در رابطه با صنایع پتروشیمی گفت: مجوز ساخت کارخانه پتروشیمی برای استان مازندران گرفته شده است.
 
به گزارش بلاغ، شهرستان سوادکوه اکنون بیش از 40 هزار نفر جمعیت دارد و بخش اساسی دخل و خرج این شهرستان با حقوق بازنشستگان البرز مرکزی و کارگران هزار و 200 نفری آن است و اگر طرح‌ احیای البرز مرکزی و طرح جایگزین کک‌سازی مشخص و اجرایی شود نقش اساسی در پویایی شهرستان دارد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دروغی به نام «رویای ایرانی آبان۹۹»
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
فراقی جانکاه و امیدبخش
يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵
از خانطومان تا بهشت
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰