قابل توجه ستاد انتخاباتی دموکرات‌ها در ایران

بایدن: فشار حداکثری ترامپ شکست خورد باید به ایران هوشمندانه فشار آورد

تاریخ انتشارسه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۶
کد مطلب : ۴۳۷۴۹۵
نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در اظهارنظری گستاخانه با‌اشاره به اینکه راه‌های هوشمندانه‌تری برای سخت‌گرفتن به ایران وجود دارد، تاکید کرد: در صورت پیروزی در انتخابات، تحریم‌های ضدایرانی را ادامه می‌دهم.
۰
plusresetminus
بایدن: فشار حداکثری ترامپ شکست خورد باید به ایران هوشمندانه فشار آورد

به گزارش بلاغ، جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر آمریکا طی یادداشتی در وبگاه شبکه سی‌اِن‌اِن به انتقاد از سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران پرداخته و نوشت وعده ترامپ برای توافق بهتر با ایران، اظهاراتی توخالی بود.

بایدن در ابتدای این یادداشت ضمن‌اشاره به خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای توضیح داد:ماه گذشته نشان داد که سیاست ترامپ در قبال ایران، یک شکست خطرناک است. در سازمان ملل ترامپ حتی نتوانست یکی از نزدیکترین متحدان آمریکا را برای تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران، با خود همراه کند. بعد از آن، ترامپ تلاش کرد یک‌جانبه تحریم‌های سازمان ملل را بر ایران احیا کند، که فقط باعث شد تمام اعضای شورای امنیت در جلسه مجازی این قمار [ترامپ] را رد کنند.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم تغییر مسیر فوری آمریکا در قبال ایران، اظهار داشت: هیچ توهمی درباره چالش‌هایی که رژیم ایران برای منافع امنیتی آمریکا، برای شرکای ما و برای مردم خودش دارد، ندارم. اما راه هوشمندانه‌تری برای سخت‌گرفتن به ایران وجود دارد... او (ترامپ) بارها تنش‌ها را افزایش داد و در نزدیک کردن ما به جنگی دیگر در خاورمیانه، بدون داشتن یک استراتژی واقع‌گرایانه یا  راه پایان، خطر کرد.

اذعان به شکست فشار حداکثری
این سیاستمدار آمریکایی اضافه کرد: با هر معیار عینی [هم که بررسی کنیم]، کارزار فشار حداکثری ترامپ برای رژیم ایران یک موهبت و برای منافع آمریکا یک شکست بود. بایدن با تکرار اتهامات بی‌اساس و نخ‌نما شده درباره احتمال ساخت سلاح اتمی توسط ایران طی چند ماه آینده، ادامه داد: هیچ دیپلماسی هم برای به عقب راندن آن در جریان نیست. مهم‌ترین نکته این است که ایران امروز بیشتر از زمانی که ترامپ زمام امور را در دست گرفت، به بمب اتمی نزدیک است و ترامپ هم هیچ پاسخی برای این ندارد. پنج سال حتی روسیه و چین هم به همراه اروپایی‌ها پشت رویکرد آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران ایستادند.
وی در ادامه نوشت: اکنون آمریکا تنها مانده است. سیاست‌های ترامپ، چین و روسیه را به سمت ایران نزدیک‌تر کرد، همزمان روابط فراآتلانتیک را به متزلزل‌ترین سطح خود در دهه‌های گذشته رساند... به دلیل اینکه ترامپ توافقی را که خود آمریکا مذاکره کرده بود، نقض نموده و سپس بی‌پروایانه عمل کرد، دیگر قدرت‌های جهانی اکنون انرژی خود را برای مقابله با سیاست‌های آمریکا اختصاص داده‌اند،‌ به‌جای اینکه در کنار ما برای مقابله با تهران همکاری کنند. نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در توضیح این وضعیت واشنگتن تحلیل کرد: این یعنی نه تنها هیچ محدودیت تسلیحاتی یا بازگشت تحریم‌های سازمان ملل در کار نخواهد بود، بلکه هیچ توافقی هم برای مهار کردن برنامه هسته‌ای ایران وجود نخواهد داشت.بایدن با لحنی گستاخانه ادامه داد: اگر ایران به پایبندی محض به توافق هسته‌ای بازگردد، ایالات متحده هم دوباره به توافق می‌پیوندد تا نقطه شروعی برای مذاکرات متعاقب آن باشد. با متحدان خود همکاری می‌کنیم تا مفاد توافق هسته‌ای را تقویت و تمدید کنیم، همزمان دیگر مسائل مورد نظر را نیز برطرف کنیم. این شامل همکاری مُجدانه برای آزادی آمریکایی‌هایی که غیر عادلانه [در ایران] بازداشت شدند، می‌شود... همچنین با شرکای خود کار می‌کنیم تا تنش‌ها را کاهش داده و به مناقشات منطقه‌ای پایان دهیم که شامل جنگ در یمن نیز می‌شود. وی در ژستی انسان‌دوستانه و حامی مردم ایران نیز مدعی شد: همچنین گام‌هایی برمی‌دارم تا مطمئن شوم تحریم‌های آمریکا، مبارزه ایران با کووید۱۹ را مختل نکند. و در روز اول، ممنوعیت مسافرتی ننگین ترامپ علیه کشورهای مسلمان را لغو می‌کنم.

به تحریم‌ها علیه ایران ادامه می‌دهیم
نامزد دموکرات‌ها همچنین ادعا کرد: سوم، به عقب راندن فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران، که دوستان و شرکای ما در منطقه را تهدید می‌کند، ادامه خواهیم داد... آمریکا با اسرائیل همکاری نزدیکی خواهد داشت تا مطمئن شود می‌تواند از خود در برابر ایران و گروه‌های نیابتی‌اش دفاع کند. ما به استفاده از تحریم‌های هدفمند علیه نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و برنامه موشکی بالستیک ایران ادامه می‌دهیم. بایدن در پایان نوشت: اگر ایران، تقابل را انتخاب کند، من آماده‌ام از منافع حیاتی و نیروهای خود دفاع کنم. اما من آماده‌ام تا مسیر دیپلماسی را بپیمایم اگر ایران هم گام‌هایی را که نشان‌دهنده آمادگی‌اش باشد،‌ بردارد. با بازگشت جهان به طرف آمریکا،‌دولت بایدن اصلاح سیاست در قبال ایران را اولویت خود می‌دارد.

هدف مشترک بایدن و ترامپ
بایدن در یادداشت مذکور ضمن اذعان به شکست سیاست ضدایرانی فشار حداکثری، تاکید کرده است که در دشمنی و خصومت با ملت ایران هیچ اختلافی با ترامپ ندارد. وی تصریح کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات، تحریم‌های ضدایرانی را ادامه خواهد داد. نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تاکید کرده است که در پی دائمی کردن محدودیت‌های برجامی ایران و تعمیم توافق هسته‌ای به حوزه‌های توان موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران است.
این موضع‌گیری‌ها دقیقا تکرار یاوه‌گویی‌های ترامپ است. جمهوری خواهان و دموکرات‌ها در مسئله ایران دارای هدف مشترک بوده و تنها در راه‌های رسیدن به این هدف دارای اختلاف نظر هستند. اهداف بایدن درباره ایران، همان آرزوهای ترامپ است که هیچ‌گاه محقق نشد.  یادداشت جو بایدن یک بار دیگر آب پاکی را روی دست بزک‌کنندگان آمریکا ریخت. طیفی که مدتی است به ستاد انتخاباتی دموکرات‌ها در ایران بدل شده‌اند.

جریان تحریف با بزک دموکرات‌ها این‌گونه القاء می‌کند که ترامپ تافته‌ای جدابافته در ساختار حاکمیتی آمریکاست و اگر دموکرات‌ها به کاخ سفید راه یابند، فتح‌الفتوح عظیمی رخ خواهد داد، دقیقا همانند فتح‌الفتوح برجام!  در روزهای گذشته جو بایدن  کاندیدای دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا طی سخنرانی در همایش لابی صهیونیستی «جِی استریت» صراحتا اعلام کرد: اگر در انتخابات پیروز شوم، محدودیت‌های ایران ذیل برجام را طولانی‌تر و کامل‌تر می‌کنم.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
آقای ظریف! لطفاً منصفانه قضاوت کنید
دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
اسرائیل، رأس دلواپسان یمن
يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۵
عشق شاگرد کوچک علی(ع) است
يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
میدان یا ستاد، عشق یا عشوه‌گری؟!
شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰