تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴
کد مطلب : ۴۳۴۰۵۴
رسانه که نتواند به‌عنوان زبان گویای مردم چند سئوال ساده از شما مطرح کند، چگونه خواهد توانست به وظائف و رسالت‌های خود وفق بیانات امامین انقلاب عمل کند. لطفاً متناسب با جایگاه خود، سعه صدر داشته باشید و یا جایگاه را به فرد واجد شرائط بسپارید.
۰
plusresetminus
آقای شهردار! پاسخ به چند سوال که این همه بگیر و ببند ندارد
به گزارش بلاغ، در روزهایی که خبرنگاران در مناسبت شهادت خبرنگار شهید صارمی، تجلیل می‌شوند، شکایت شهردار نکا از رسانه‌ای فعال و مدیر ساعی آن جای تامل دارد که آیا آن رسانه از ریل وظائف خود خارج شده تا مورد عتاب و خطاب شهردار قرار می‌گیرد یا این آقای شهردار نکاست که خواهان بسته شدن باب انتقاد و پرسش‌گری مردم و رسانه‌هاست. بدین جهت، مطرح شدن بدون روتوش این موضوع خواهد توانست مشکل استفاده ابزاری از ارعاب و تهدید علیه رسانه‌ها را، که به لحاظ قانون جرم است و پیگرد قانونی دارد، برطرف سازد.

در این ارتباط، جا دارد آقای استاندار، که همواره از لزوم وجود انتقاد از سوی رسانه‌ها و تاکید بر عدم شکایت مسئولان از رسانه‌ها به بهانه انتقاد تصریح و تاکید دارند، ورود پیدا کنند و اجازه ندهند آزادی رسانه‌ها در بازتاباندن خواسته‌های مردم و ایجاد شفافیت در استانی که تحت مدیریت ایشان قرار دارد سرکوب شود.

موضوع در نکا و شکایت شهردار از رسانه سئوال‌کننده چیست؟
مدتی است موضوعاتی پیرامون عملکرد شورای شهر و شهرداری نکا از سوی بعضی از رسانه‌ها مورد نقد یا سوال قرار گرفته تا عرصه برای مسئولان مربوطه به منظور پاسخگویی شفاف و روشنگری برای افکار عمومی بیش از پیش فراهم شود، اما عکس‌العمل‌های مسئولان در این زمینه شگفت‌آور بوده است.

به عنوان مثال ماجرای خرید خودروی شاسی توسط شهرداری نکا با تصویب شورای این شهر در رسانه‌ها مطرح شد که باتوجه به بهره‌مندی شهرداری نکا از یک خودروی شاسی، چرایی و الزام تصویب چنین طرحی توسط شورا از سوی رسانه‌ها مورد سوال قرار گرفت.

رئیس شورای شهر نکا اعلام و شفاف‌سازی می‌کند
پس از طرح موضوع، رئیس شورای اسلامی شهر نکا در جلسه رسمی نشست خبری با اصحاب رسانه علناً نسبت به هدف خرید این خودرو شفاف‌سازی کرد و اعلام داشت که این خودرو قرار است در اختیار فرماندار شهرستان نکا قرار داده شود.

پس از پاسخ‌های رئیس شورای اسلامی شهر نکا، افکار عمومی از دلایل شورا برای این اقدام قانع نشد و موجی از ابهامات و سوالات را در اذهان باقی گذاشت که اینجا نیز پایگاه خبری تحلیلی پیک نکا به عنوان واسطه میان مردم و مسئولان پای کار آمده و طبق وظیفه ذاتی خود سوالات و نقد مستدلی را بر ادعاهای رئیس شورای شهر نکا مطرح کرد.

ایمان حبیبی مدیرپایگاه خبری پیک نکا، که با انعکاس چند پرسش در مورد خرید خودرو و اظهارات رئیس شورای شهر مورد شکایت آقای شهردار قرار گرفت، در مصاحبه با بلاغ با اشاره به رسالت خبرنگاران و فعالان رسانه، اظهار کرد: بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) در دی‌ماه سال 1359 در جمع اعضای یکی از مطبوعات آن زمان می‌فرمایند: «...وظیفه داریم ما، یک وظیفه اسلامی، یک وظیفه انسانی داریم که آن چیزهایی که در این جمهوری شده است بگوییم و برسانیم به مردم. انتقاد هم داریم البته که کوتاهی شده است، آنها هم باید نوشته بشود. نمی گوییم آن را ننویسند، آن را هم بنویسند، اما انتقاد، غیر غرض وَرزی است...، یک وقت یک قلمی است که می خواهد اصلاح کند جامعه را، هم خوبش را می گوید، هم آنهایی را که ناقص است. اما به طور موعظه، نه بطور انتقاد غرض آلود..." این سخنان نشان می‌دهد وظیفه ذاتی رسانه و یکی از ابزارهای آگاهی‌بخشی، نقد منصفانه و غیر مغرضانه است تا در نهایت به یک اتفاق مثبت برای بهبود وضع نامطلوب موجود به شرایط مطلوب مورد نظر نظام و مردم منجر شود.

رسانه‌ها باید آزادی قلم و بیان داشته باشند
وی با تاکید بر نقش رسانه‌ها در حفظ سلامت امور در جامعه، یادآور شد: در همین راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مد ظله‌العالی) نیز در دفعات گوناگون ارزش رسانه را گوشزد کرده‌اند به عنوان مثال در دیدار با دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در اسفندماه سال 1379 در پاسخ به اين سوال كه نظر شما درباره‏ نشريات و مطبوعات چيست و آيا نحوه برخورد قضائي را تأييد مي‏‌كنيد؟ می‌فرمایند: "اين سؤال را خيلي از من مي‏‌پرسند. پاسخ من اين است. من مطبوعات را يك پديده‏ ضروري، لازم و اجتناب‏‌ناپذير براي جامعه خودمان و هر جامعه‏‌اي كه بخواهد خوب زندگي كند، مي‏‌دانم.
براي مطبوعات هم سه وظيفه عمده قائلم: وظيفه‏ نقد و نظارت، وظيفه اطّلاع‌‏رساني صادقانه و شفّاف، وظيفه طرح و تبادل آراء و افكار در جامعه. معتقدم كه آزادي قلم و بيان، حقِّ مسلّم مردم و مطبوعات است. در اين هم هيچ ترديدي ندارم و اين جزو اصول مصرّحه قانون اساسي است.

معتقدم اگر جامعه‌‏اي مطبوعات آزاد و داراي رشد و قلم هاي آزاد و فهميده را از دست بدهد، خيلي چيزهاي ديگر را هم از دست خواهد داد. وجود مطبوعات آزاد، يكي از نشانه‌‏هاي رشد يك ملت و حقيقتاً خودش هم مايه رشد است؛ يعني از يك طرف رشد و آزادگي ملت، آن را به وجود مي‌‏آورد؛ از طرف ديگر، آن هم به نوبه خود مي‌‏تواند رشد ملت را افزايش دهد.

البته معتقدم در كنار اين ارزش، ارزش ها و حقايق ديگري هم وجود دارد كه با آزادي مطبوعات و آزادي قلم، آن ارزش ها نبايد پامال شود. هنر بزرگ اين است كه فردي بتواند هم آزادي را حفظ كند، هم حقيقت را درك كند، هم مطبوعات آزاد داشته باشد، هم آن آسيب‌ها دامن او را نگيرد. بايد اين‏گونه مشي كرد”...

بنابراین بدین سان می‌توان نتیجه‌گیری کرد که نقد و نظارت، اطّلاع‏رساني و طرح و تبادل آراء و افكار در جامعه از وظایف ذاتی رسانه ‌است که اگر صورت نپذیرد در واقع رسانه به آنچه در ذات باید بدان عمل می‌کرده پشت پا زده و باید در پیشگاه الهی پاسخگو باشد.

اما متأسفانه بخشی از افکار عمومی را مسئولانی تشکیل می‌دهند که از میان این همه وظایف خطیر، تنها به اطلاع‌رسانی عملکردشان توسط رسانه‌ها علاقه‌مند بوده و اعتقادی به وظیفه ذاتی نقد و نظارت یا تبادل آرا و افکار از سوی رسانه‌ها ندارند چراکه ترس از دست دادن جایگاه اجازه پذیرش انتقادات را به آنان نمی‌دهد.

ما با طرح مسئله، با چند سئوال خواستیم شفاف‌سازی شود
وی در همین ارتباط افزود: درحالی که کلمه مسئول بمعنی فرد پاسخگو در قبال مسئولیت است و طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، رسانه یکی از ارکان نقد، نظارت و سوال کننده به شمار می‌آید اما بستن دهان منتقدان تبدیل به یک مشی غلط مستبدانه برای برخی از مسئولان شده است. به نظر می‌رسد شهردار نکا در واکنش به سوالات رسانه‌ها و افکار عمومی به جای در پیش گرفتن مشی پاسخگویی صادقانه، کمر به ایجاد رعب‌ و وحشت برای بستن دهان رسانه پرسشگر با داغی شکایت و دادگاهی کردن موضوع دارد.

مدیرپایگاه خبری پیک نکا به مصاحبه رئیس شورای شهر نکا می‌پردازد و می‌گوید: پس از پاسخ‌های رئیس شورای اسلامی شهر نکا، افکار عمومی از دلایل شورا برای این اقدام قانع نشد و موجی از ابهامات و سوالات را در اذهان باقی گذاشت که اینجا نیز رسانه به عنوان واسطه میان مردم و مسئولان پای کار آمده و طبق وظیفه ذاتی خود سوالات و نقد مستدلی را بر ادعاهای رئیس شورای شهر نکا مطرح کرد.

از سوی دیگر شفاف‌سازی و پاسخگویی به نهادهای نظارتی و مردم نیز از وظایف هر مسئولی است که در این راستا نیز رسانه‌ها با اطلاع از موضوعات مربوط به تشکیل پرونده برای شهردار نکا در یکی از شعب دادگستری مازندران و ورود بازرسان به شهرداری نکا به طرح سوالاتی که افکار عمومی را درگیر خود ساخته، پرداختند تا مسیر شفافیت گم نشده و مسئولان پاسخگوی اتفاقات درحال وقوع در دوره مدیریت خود بر بیت‌المال باشند.

اما پس از طرح سوالات از سوی رسانه‌ها، شهرداری نکا در حرکتی عجیب و بحث‌برانگیز اقدام به انتشار تکذیبیه‌ای ضعیف و پر از اشتباهات لغوی و فنی نمود تا بیش از پیش به التهاب فضا و تشدید ابهامات در میان مردم دامن زده باشد.

با تکذیبیه شتاب‌زده، چوب حراج به اعتبار شهرداری نزنید
وی اضافه کرد: این تکذیبیه که در تاریخ 24 خرداد 99 به صورت رسمی در سایت شهرداری نکا منتشر شده و در شبکه‌های اجتماعی نیز انتشار یافته است دارای نکاتی است که در ادامه به صورت جزیی به بررسی دقیق آن می‌پردازم.

در متن تکذیبیه شهرداری نکا که با تیتر « ورود دستگاه قضا به شهرداری نکا کذب محض است...» آمده است که « متاسفانه در طی روزهای اخیر شاهد انتشار اخباری از سوی برخی از اشخاص بویژه پایگاه خبری پیک نکا به مدیریت آقای ایمان حبیبی در سطح شهر هستیم که با دروغ و افتراء موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم نموده اند. اخباری از قبیل ورود دستگاه قضا به شهرداری ، خرید اتومبیل برای فرمانداری و... که همگی ناشی از جهل و ناآگاهی از واقعیت امر است.

به اطلاع شهروندان عزیز نکایی می رساند : انتشار اخباری اینگونه ، ضمن ایجاد یأس و نا امیدی در میان مسئولین زحمتکش همانند قصاص قبل از جنایت است که امری ناپسند و بدور از اخلاق رسانه ای بشمار می آید چرا که اگر چه مصوبه شورای محترم اسلامی شهر جهت خرید اتومبیل که به تصویب کمیته انطباق نیز رسیده است ؛ برای شهرداری لازم الاجرا است اما هنوز اتومبیلی تحویل گرفته نشد تا چه رسد به واگذاری آن به فرمانداری!!!»

ایمان حبیبی با اشاره به تکذیبیه شهرداری نکاء عنوان کرد: در همین دو بند شهرداری نکا(بخوانید شهردار نکا) علاوه بر طرح اتهامات دروغ، افترا و تشویش اذهان عمومی به یک رسانه و مدیر آن نکات جالبی را مطرح نموده که از نظر کارشناسان خود مصداق نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی است.

چیزی را تکذیب کنید که واقعیت آن را بی‌اعتبار نسازد
شهرداری نکا درحالی خرید اتومبیل برای فرماندار نکا را کذب و ناشی از جهل و ناآگاهی از واقعیت امر عنوان کرده که این موضوع ادعای این رسانه نبوده بلکه به صراحت توسط رئیس شورای شهر نکا و در جمع خبرنگاران اعلام شده است و شاید لازم باشد شهردار محترم حداقل با چرخی در رسانه‌ها اظهار نظر مسئولان شورا را مطالعه کند تا بیش از این ضایع نشود.

از سوی دیگر آیا چک پرداخت خودرو که توسط شهرداری نکا در بانک ملی کشیده شده و نامه اختیار پرداخت آن به ریاست بانک ملی نیز از سوی شهرداری نکا زده شد نیز کذب است؟! درحالیکه پس از طرح موضوع توسط  این رسانه بود که دیگر خبری از پرداخت مبلغ از سوی شهرداری نشد تا به نوعی خرید این خودرو مسکوت بماند.

نکته جالب ماجرا اینجاست که این رسانه نیز تنها به مصوبه شورای اسلامی شهر نکا و ادعای رسمی رئیس این شورا استناد کرده و درمورد سرانجام خرید خودرو سوالاتی را پرسیده بود که پر واضح است طرح سوال به معنای قضاوت درموضوع نبوده و فقط پاسخگویی را طلب می‌کند.

اما شهردار نکا در قبال طرح سوال اقدام به اتهام دروغگویی و تشویش اذهان کرده است که به نظر می‌رسد چندان از یک چهره‌ای در جایگاه شهردار در میان افکار عمومی خوشایند نباشد.

وی در تشریح بخش دیگری از تکذیبیه شهرداری، ادامه داد: شهرداری نکا در ادامه تکذیبیه خود آورده است « ورود دستگاه قضا به شهرداری نیز کذب محض است و قطعا شهرداری این حق را برای خود قائل است که به زودی با طرح شکایت علیه نویسنده خواستار پیگیری ، تعقیب رسیدگی و مجازات مجرم و مجرمین احتمالی باشد.»

تقوا، در جایگاه‌های مسئولیتی باید خود را نشان دهد
شهردار نکا درحالی به صراحت ورود دستگاه قضا به شهرداری را کذب محض خوانده و خواستار پیگیری ، تعقیب رسیدگی و مجازات مجرم و مجرمین احتمالی شده است که شعبه و نوع دادگاه، نام قاضی، موضوعات مطروحه و مسائل جزیی دیگر آن مشهود بوده و به امانت در میان این رسانه قرار دارد و عدم انتشار این اطلاعات بنابر مشی امانت‌داری رسانه گویا این مسئول را به خطای راهبردی در انتشار یک تکذیبیه پر ابهام و دروغ واداشته است.

شهرداری نکا در ادامه متن تکذیبیه خود آورده است « سازمان محترم بازرسی ، براساس گزارشی که برخی از افراد معلوم الحال و مخالف توسعه شهر علیه شهرداری داده اند ، در راستای وظایف ذاتی خود ، سوالاتی جهت تبیین موضوع از شهرداری نموده است که امری عادی و متداول و معمول به حساب می آید و شهرداری نیز طبق اسناد و مدارک موجود توضیحات لازم را ارائه نموده است.

بیان یک امر طبیعی و متداول از سوی اینگونه اشخاص در رسانه ، آن هم در شرایط خاص علیه دستگاه خدمت رسان شهرداری ، که علیرغم نا ملایمات بسیار ، عملکرد خوبی طی سه سال گذشته داشته است ، بی انصافی و حاکی از اغراض شخصی است.

شهرداری نکا به علت شفافیت در انجام امور مالی و عمرانی به صراحت اعلام می نماید که از سوالات مطروحه ازسوی سازمان محترم بازرسی استقبال نموده و آن را به فال نیک می‌گیرد و پاسخ آن را وظیفه خود می‌داند و این نوید را به مردم فهیم نکا می‌دهد اگر چه دیکته نوشته شده بدون غلط نخواهد بود ، اما هرگز به مردم خیانت نخواهد شد و همواره تلاش خود را در جهت توسعه شهر بکار خواهد بست . ان شاءا...».

واقعاً آستان تحمل‌تان در حد پاسخ به چند سئوال هم نیست؟!
این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه این متن نیز که خود بسیار شتاب‌زده تنظیم شده درحالی ورود سازمان بازرسی را حاصل گزارش افراد معلوم‌الحال و مخالف توسعه شهر توصیف می‌کند که در ادامه خود، نظارت سازمان بازرسی و طرح پرسش‌ها را امری عادی، متدوال و معمول تلقی می‌کند، در ادامه گفت: این درحالی است که این رسانه نیز در متن خود به همین موضوع اشاره داشته و نسبت به موارد سوال شده بدون اشاره به سوالات سازمان بازرسی، تنها به طرح پرسش اکتفا کرده است که سبب عصبانیت شهردار نکا شده است.

از سوی دیگر اشاره به ورود سازمان بازرسی و طرح سوالاتی از شهرداری نکا در متن این رسانه آورده شده بود که شهرداری نکا ناخواسته ادعای این رسانه را تأیید کرده است اما به همین اندازه کفایت کرده و از پاسخ به چیستی سوالات مربوط به سازمان بازرسی طفره رفته است درحالی که این حق مردم است تا بدانند که در شهرداری، که با بودجه تقریبا کامل از جیب مردم اداره می‌شود ،چه می‌گذرد.

این متن عجولانه که هم شامل مطالب کذب و هم تهمت و افترا به یک رسانه و مدیر آن است نشان از عصبانیت و سردرگمی شهردار نکا دارد که گویا با انتشار این کذب‌نامه نیز از حرارت آن کاسته نشده و در اقدامی عجیب‌تر وعده خود در این متن را عملی ساخته و از مدیر این رسانه شکایت کرده است.

شکایتی که خود پیش‌قضاوت براساس اتهامات وارده برای یک رسانه مردمی را فراهم کرده به جرم اینکه آن رسانه در حوزه رسالت ذاتی خود چند سئوال را محترمانه مطرح کرده است تا موجب شفافیت و آرامش خاطر مردم فراهم آید.

به نظر می‌رسد شهردار نکا به جای برخورد گازانبری با رسانه‌ها و طرح شکایت از خبرنگاران بهتر است نسبت به عملکرد چند ساله خود در این شهر پاسخگوی رسانه‌ها و افکار عمومی باشد و علاوه بر کلی‌گویی‌هایی که دیگر جایی در منظومه فکری مردم ایران اسلامی ندارد، عملکرد دقیق خود را مستدل بیان نماید تا مردم بیشتر با چنین مدیرانی که حتی تحمل چند سوال را نیز ندارند آشنا شوند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما