تاریخ انتشارسه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
کد مطلب : ۴۲۳۶۸۴
اگرچه احتمال مزاحمت از سوی آمریکا برای این کشتی‌های ایرانی دور از ذهن نیست، اما تجاربی، چون سرنگونی پهپاد آمریکایی متجاوز به حریم ایران، توقیف کشتی انگلیسی متعرض به حریم دریایی ایران، انتقام ایران درخصوص شهادت سردار سلیمانی درحمله به عین‌الاسد و... جملگی حکایت از آن دارد که ایران در مقابل چنین ماجراجویی‌هایی ابدا سکوت نخواهد کرد. موضوعی که مسئولان سیاسی و نظامی کشورمان به صراحت بر آن تاکید کرده‌اند.
۰
plusresetminus
آخرین هشدارهای ایران به آمریکا درباره نفت‌کش‌های در راه ونزوئلا
به گزارش بلاغ، به هر میزان کشتی‌های حامل سوخت ایرانی به ونزوئلا نزدیکتر می‌شوند بر میزان حساسیت موضوع و البته احتمال حماقت از سوی آمریکا در ایجاد مزاحمت برای کشتی‌ها افزوده می‌شود. کشتی‌های مذکور با پرچم ایران و بدون آنکه رادار‌های مسیریاب خود را خاموش کرده باشند به ونزوئلا و در بغل گوش آمریکا نزدیک می‌شوند.

آمریکا در هفته‌های اخیر مدعی شده که ایران در ازای ارسال تجهیزات برای تعمیر و راه‌اندازی پالایشگاه‌های ونزوئلا و فروش بنزین به دولت مادورو از این کشور طلا دریافت کرده است. این موضوع عصبانیت کاخ سفید را در پی داشته چرا که هم تهران و هم کاراکاس از سوی این کشور مورد تحریم شدید نفتی، تجاری و بانکی قرار گرفته‌اند.

این ماجرا دو هفته پیش با جنجال‌آفرینی و ایجاد یک موج خبری درباره پرواز هواپیمایی ماهان به کاراکاس آغاز شد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در کنفرانسی خبری مدعی شد که هواپیمایی ماهان کمک‌های نامشخصی را برای دولت مادورو ارسال کرده است. شبکه خبری بلومبرگ هم به نقل از «منابع آگاه» مدعی شده است که ونزوئلا این ماه، ۹ تن طلا - معادل حدوداً ۵۰۰ میلیون دلار - را در ازای خدمات ایران برای بازسازی پالایشگاه‌های این کشور با هواپیما به ایران ارسال کرده است.

مؤسسه «ریفینیتیو آیکون» که تردد کشتی‌ها را رصد می‌کند روز چهارشنبه هفته پیش از ارسال 5 نفتکش ایرانی به سوی ونزوئلا خبر داده بود. گفته می‌شود که این اقدام برای جبران کمبود سوخت در ونزوئلا صورت می‌گیرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مؤسسه یاد شده اعلام کرده است که این نفتکش‌ها پس از بارگیری در اواخر ماه مارس در بندرعباس، در مسیر ونزوئلا به راه افتاده و از کانال سوئز عبور کرده‌اند.

این در حالی است که آمریکا با اعزام ناوهای جنگی خود به کارائیپ مدعی شده که قصد دارد سد راه نفتکش ایرانی حامل سوخت برای ونزوئلا شود، در مقابل تهدید‌های آمریکا کشتی‌های ایرانی در عمل ثابت کرده‌اند که هیچ ارزشی برای تحریم‌های آمریکا علیه ایران که این روز‌ها دوسالگی‌شان را پشت سر گذاشته‌اند قائل نیستند. از سوی دیگر اعزام کشتی‌ها به ونزوئلا در حقیقت حامل این پیام است که تحریم‌های آمریکا آنچنان‌که ادعا می‌شود موثر نبوده‌اند و بهای سوخت موجود در این کشتی‌ها پیشتر از ونزوئلا و در قالب طلا دریافت شده است. اگرچه احتمال مزاحمت از سوی آمریکا برای این کشتی‌ها دور از ذهن نیست، اما تجاربی، چون سرنگونی پهپاد آمریکایی متجاوز به حریم ایران، توقیف کشتی انگلیسی متعرض به حریم دریایی ایران، انتقام ایران درخصوص شهادت سردار سلیمانی درحمله به عین‌الاسد و... جملگی حکایت از آن دارد که ایران در مقابل چنین ماجراجویی‌هایی ابدا سکوت نخواهد کرد. موضوعی که مسئولان سیاسی و نظامی کشورمان به صراحت بر آن تاکید کرده‌اند.

آماده پاسخ به راهزنی احتمالی آمریکا هستیم
علی ربیعی سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در رابطه با اینکه نشانه‌هایی از تهدیدهای آمریکا برای جلوگیری از ورود کشتی‌های حامل سوخت به ونزوئلا و واکنش ایران به این اقدام احتمالی آمریکا، عنوان کرد: هیچ کشوری ملزم به رعایت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کشورهای دیگر نیست و ما هم متعهد به انجام عادی تعاملات تجاری خود با ونزوئلا هستیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ارسال ‌تانکرهای حامل بنزین به سفارش دولت ونزوئلا انجام گرفته است و متکی به اراده آزادانه کشورها در مبادلات مرسوم بین‌المللی است‌. ما می‌خواهیم نسبت به امنیت کامل این محموله‌های تجاری از راهزنی دریایی دولت آمریکا که مرسوم و مسبوق به سابقه است، اطمینان پیدا کنیم.

ربیعی افزود: انتظار داریم جامعه بین‌المللی حساسیت بالایی نسبت به این بدعت و آزادی آبراه‌های تجاری و حفاظت از آزادی تردد واکنش نشان دهند. این دست‌اندازی و بدعت جدید رژیم آمریکا است که در پایمال کردن قوانین حقوقی ناگزیر هستیم از این کلمات استفاده کنیم که به وقاحت بی‌مانندی رسیدند.

وی ادامه داد: وزیر خارجه ما هشدارهای لازم را داد و در دولت هم این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین در شورای عالی امنیت ملی موضوع مطرح شده است و امیدوار هستیم آمریکا دچار چنین خطایی نشود. اما در هر صورت ما همه احتمالات را در نظر خواهیم گرفت و برای بدترین آنها آماده هستیم ، البته خیلی زود است در مورد واکنش ایران به این راهزنی احتمالی آمریکا اظهارنظر کنیم اما قطعا در صورت ارتکاب چنین‌ اشتباهی همه گزینه‌ها را برای خود محفوظ می‌دانیم و واکنش متناسب را برای حفاظت از آزادی دریانوردی اتخاذ خواهیم کرد. ما با ونزوئلا ارتباط داشتیم و ارتباطی به سایر کشورها ندارد و اینها در چارچوب قوانین بین‌الملل است‌.

آمریکا به نفتکش‌های ایرانی تعرض کند، اقدام متقابل می‌کنیم
همچنین سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره تهدید آمریکا در زمینه توقیف احتمالی کشتی ایرانی و اقدام متقابل ما ادامه داد: تجارت آزاد میان کشورهای مستقل مشروع بوده و آنچه نامشروع است، دخالت در این روابط است که آمریکا سردمدار این کارهای یاغی‌گرایانه است. آمریکای ترامپ به دنبال نوعی آنارشیسم بین‌المللی است که برای همه دنیا زنگ خطری است تا از میراث چندجانبه‌گرایی مصرح در منشور ملل متحد دفاع کنند.

موسوی عنوان کرد: تهدید آمریکا اقدامی غیرقانونی و بی‌شرمانه است و اگر بخواهند کاری کنند، ما دست به اقدام متقابل خواهیم زد. اگر آمریکا از کشوری خوشش نمی‌آید، نمی‌تواند دیگران را مجبور به عدم تجارت با آن کشور کند. ما سفیر سوئیس را احضار کردیم و آقای ظریف نیز نامه‌ای را به دبیرکل سازمان ملل نوشتند و عواقب اقدام نابخردانه آمریکا را گوشزد کردند.

در دفاع از امنیت خود
به هر دشمن متجاوزی
پاسخ دندان‌شکن می‌دهیم

از سوی دیگر امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در نشست مشترک وزارت دفاع با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خطاب به دشمنان هشدار دارد : نیروهای مسلح ایران اسلامی پس از این اقدام ننگ‌آور و ضدبشری در یک تصمیم راهبردی و مقتدرانه که از دوران جنگ جهانی دوم به بعد بی‌سابقه بود توانست با تکیه بر اراده و عزم ملی و قدرت بلامنازع خود، با موشک باران پایگاه نظامی و استراتژیک «عین الاسد»، هیمنه پوشالی آمریکا را در منطقه و جهان فرو ریزد و با این صلابت و قاطعیتِ در اقدامِ به‌موقع به جبهه استکبار و نظام سلطه ثابت کرد که جمهوری اسلامی ایران در دفاع از منافع و امنیت ملی خود به هر دشمن متجاوزی پاسخی سریع، قاطع و دندان‌شکن خواهد داد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما