تاریخ انتشارچهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۴
کد مطلب : ۳۹۳۹۷۱
وزیر راه و شهرسازی پس از شش سال فرصت سوزی دولت روحانی در حوزه مسکن اعلام کرد که با طرح مسکن اجتماعی (برنامه عباس آخوندی) به شدت مخالف است.
۰
plusresetminus
انتقاد شدید وزیر راه از طرح مسکن عباس آخوندی
به گزارش بلاغ و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی از رونمایی طرح تامین مسکن کارکنان دولت (طرح تام کاد) در هفته‌های آتی خبر داد و گفت: بر اساس قانون ساماندهی زمین و مسکن و قانون پس‌انداز مسکن، طرح تامین مسکن کارکنان دولت عملیاتی و اجرایی می‌شود.

وی ضمن مخالفت با طرح مسکن اجتماعی، آن را طرحی نامناسب برای جامعه و فرهنگ ایرانی دانست و گفت: باید برای طبقات مختلف اجتماعی مسکن تولید کنیم که البته تولید مسکن اقشار متوسط و کم‌درآمد جزو اهداف اولویت‌دار ماست. در عین حال در ساخت و ساز، ترکیب جمعیتی ملاک عمل قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر این مطلب که با مسکن اجتماعی به شدت مخالف است، توضیح داد: مسکن اجتماعی در هرکجای دنیا که رواج پیدا  کرده است به عنوان مسکن‌های نشان‌دار شناخته شده است.

عموما این مناطق به مناطقی تبدیل شده که به واسطه فقر شاهد انواع و اقسام مشکلات و معضلات در آن، هستیم. مسکن اجتماعی در آمریکا و اروپا نیز به عنوان تجربه‌های ناموفق شناخته شده‌اند.

گفتنی است، طرح مسکن اجتماعی، برنامه عباس آخوندی در حوزه مسکن بود که در طول تصدی‌گری وی در وزارت راه و شهرسازی هیچگاه جامه عمل نپوشید تا دوره وزارت عباس آخوندی یکی از منفعل‌ترین دوره‌های سیاستی مسکن بوده باشد.

جالب اینجاست که وی نه تنها طرحی درباره تولید مسکن اجرا نکرد بلکه در طول سال‌های وزارتش از هیچ تخریبی نسبت به طرح مسکن مهر که متعلق به دولت قبل بود دریغ نکرد و بارها و بارها با استفاده از عناوینی چون «مزخرف» و «شهر برانداز» عمق کینه خود را نسبت به مسکن مهر بیان کرد. رویکرد عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی، در حقیقت چیزی جز عدم توجه به تولید مسکن نبود، چنانچه وی در جلسه تودیع خود در سال گذشته اعلام کرد: افتخار می‌کنم که حتی یک واحد مسکونی نساخته‌ام!
بر همین اساس، پروانه‌های ساختمانی در دوره وی تقریبا 60 درصد کاهش پیدا کرد و عرضه مسکن به شکل چشمگیری کاهش یافت. این در حالی است که برای تامین تقاضای مسکن باید سالانه یک تا 1.5 میلیون واحد ساخته می‌شد رقمی که در پایان دوره عباس آخوندی (سال 96) به کمتر از 500 هزار واحد رسید!
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بیشتر مخاطب کدام یک از بخش های سایت بلاغ هستید؟
اخبار مازندران
اجتماعی
اقتصادی
سیاسی
فرهنگی
ورزشی
عکس
فیلم
پربيننده ترين
عدالت خود را در امیرالمومنین معنی کرد
چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
حمایت از اقشار ضعیف دولت از شعار تا عمل
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
یمن، نمونه پیروزی مشت بر درفش
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰