تاریخ انتشارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۰
کد مطلب : ۳۶۶۶۰۶
به اعتراف تاریخ‌نویسان و مستشرقین، ایران با تمدن اسلامی و درس‌آموزی در مکتب اهلبیت دارای افتخارات مثال‌زدنی در همه زمینه‌ها و در سطح جهانی است و در چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانسته رکوردی از نبوغ و صلاحیت‌های فرزندان خود را به نمایش بگذارد که حتی برای دشمنان نیز قابل انکار نیست.
۰
plusresetminus
اقتدار علمی ایران اسلامی در جهان مرهون 40 سال پایداری ایثارگرانه مردم/ انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحول همه‌جانبه
به گزارش بلاغ، آنچه که از یک ملت متمدن و صاحب مکتب ادبی، انسانی و تمدنی انتظار می‌رود، تربیت پرورش‌یافتگانی است که با خدمات خود به بشریت، موجب کاهش آلام بشری و ترفیه حال انسان‌ها در مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی و حمایت جدی و عملی از محرومین و مستضعفین است.

ایران، فلات تربیت انسان‌های پرافتخار
جغرافیای سرزمینی ایران همواره شاهد درخشش ستارگانی بوده که نام این کشور را به عنوان مهد علم و دانش بر لوح زرین دانش جهانی حک کرده‌اند. دانشمندان، متفکرین و عالمانی که در رشته‌های مختلف، ریاضی، نجوم، طب، شیمی و... نام ایران اسلامی را بلند آوازه کرده و دانشمندان کشورهای دیگر را به پیروی از علوم و فنون ایرانی‌ها ترغیب نموده‌اند ذکریای رازی، ابن سینا، ابوریحان بیرونی،خواجه نصیرالدین طوسی و... در تاریخ ایران آنچنان درخشیدند که هنوز هم از دستاوردهای علمی آنان در دانشگاه‌های خارج استفاده می‌کنند. در عصر حاضر نیز دانشمندان، نخبگان و نوابغ ایرانی در رشته‌های مختلف کم نیستند و روز به روز شاهد افتخارات و دستاوردهای موفق آنان در زمینه‌های علمی هستیم.

یکی از افتخارات غرورآفرین جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب، رشد روز افزون و حضور فعال کشور در عرصه‌های علمی است، پیشرفت در این زمینه به قدری سریع انجام شده که تا سال 1396 بیش از 300 هزار اختراع در کشور به ثبت رسیده است. همچنین نرخ تولید مقاله در کشور به بیش از 45000 مقاله رسیده و در بین 25 کشور برتر دنیا از لحاظ تولید مقالاتی که بیشترین ارجاع را دارند رتبه نخست برای کشورمان به دست آمده است و این مسئله یعنی موفقیت، پیروزی و سربلندی نسل جوان کشور.

کارنامه علمی ایران بعد از انقلاب اسلامی
40 سال از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران می‌گذرد و در این مدت نسل پرشور و انقلابی آنچنان افتخارات و پیروزی‌هایی در عرصه‌های علم و تکنولوژی کسب کردند که جهانیان را به تعجب و تحسین وا داشتند. دشمنان انقلاب تصور می‌کردند که انقلاب اسلامی ایران با وجود تحریم‌ها، دشمنی‌ها و جنگ تحمیلی دوامی نخواهد داشت و پایدار نخواهد ماند در حالی که قهرمانان ایران در همه عرصه‌های: دفاعی، نظامی، صنعتی، کشاورزی، علمی، فنی و... آنچنان دستاوردهایی از خود به جای گذاشته و افتخاراتی کسب کردند که در کارنامه 40 ساله انقلاب ثبت و ضبط شد.

«مهناز کرباسی» کارشناس ارشد روابط بین‌الملل که در یک مؤسسه آموزشی مشغول به کار است در زمینه پیشرفت‌های علمی کشور می‌گوید: «پیشرفت‌های علمی کشور در زمینه‌های مختلف، ریاضی، شیمی، فیزیک، علوم انسانی، علوم پایه و... به هیچ وجه قابل مقایسه با سال‌های قبل از انقلاب نیست، اگر در گذشته تعداد دانشگاه‌ها و دانشجویان چندان زیاد نبود و مقالات علمی کشور در سطح چندان مناسبی نبود به نحوی که بیشتر مقالات از خارج وارد می‌شدند و مورد بررسی و تحقیق قرار می‌گرفتند، اما امروزه مقالات اساتید و فرهیختگان ایرانی در دست دانشمندان خارجی دست به دست می‌گردد و همه محققان از نتیجه تحقیقات و بررسی‌های دانشمندان ایرانی استفاده می‌کنند.»

وی اضافه می‌کند: «اگر در گذشته اکثر اساتید دانشگاه‌ها مدارک خود را از خارج اخذ کرده و در دانشگاه‌های ایران تدریس می‌نمودند، اما اکنون همان دانشجویانی که پشت میز و صندلی‌های دانشگاه کسب علم کرده‌اند از آموخته‌های خود به دانشجویان دیگر تدریس می‌کنند و این افتخار را دارند که در همین دانشگاه‌های داخلی درس خوانده‌اند.»

این کارشناس همچنین می‌گوید: «در گذشته به دانش‌آموزان انشایی داده می‌شد که روی آن تحقیق کنند و بگویند که آیا «علم بهتر است یا ثروت؟» که غالباً علم را انتخاب می‌کردند، اما دانش‌آموزان بعد از انقلاب نشان دادند که واقعاً در عرصه‌های علمی گوی سبقت را از دیگر کشورها ربوده و نام‌آور و قهرمان عرصه‌های علمی و فنی شده‌اند. امروزه در عرصه‌های دفاعی، نظامی، هسته‌ای، نانو، فیزیک و شیمی و ریاضی، دانشجویان و نخبگان ایران حرف اول را می‌زنند و یکی از دلایل اصلی تحریم کشور ما نیز به همین خاطر است که دشمنان این انقلاب نمی‌خواهند کشور ایران پیشرفته شود، می‌خواهند عقب نگه داشته شود تا شرایط برای غلبه بر ایران و وابسته نمودن کشورمان فراهم شود. در حالی که جوانان قهرمان و با هوش و با استعداد ایرانی این خیال دشمنان را نقش برآب کرده و نشان دادند که در همه زمینه‌ها می‌توان خودکفا باشیم و به کشورهای دیگر وابستگی نداشته باشیم.»

انقلاب اسلامی نقطه عطف عزت ایرانی است
«رضا فیاض مجتهدی» دکترای مدیریت راهبردی و مدرس دانشگاه در زمینه دستاوردهای علمی ایران بعد از انقلاب اسلامی می‌گوید: «تحولات بعد از انقلاب در حوزه دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی و دفاعی با گذشته قابل مقایسه نیست، قبل از انقلاب تکنسین‌ها و مهندسین خارجی حتی اجازه نمی‌دادند اطلاعات و دانش‌های مورد نیاز برای پیشرفت صنایع به مهندسین ایرانی انتقال پیدا کند و حتی در حوزه نظامی فقط مصرف کننده بودیم در حالی که امروز در حوزه دفاعی تمام نیازهای دفاعی خودمان را با متخصصین و دانشگاهیان خودمان تأمین می‌کنیم و این یک دستاورد محوری برای یک کشور مانند ایران است.»

وی اضافه می‌کند: «در شرایطی که تمام قدرت‌های دنیا درصدد هستند ایران را در زمینه نظامی و دفاعی تحریم کنند، پیشرفت‌های ایران در حوزه موشکی یکی از ابزارهای قدرت است، آنها نمی‌خواهند ایران خودکفا باشد بلکه می‌خواهند ایران وابسته باشد.

به گفته این مدرس دانشگاه، هر چه‌قدر که تحریم توسط دشمن علیه ایران در حوزه‌ای اعمال شود، به جای آنکه باعث تضعیف شود، اتفاقاً باعث تقویت کشور می‌شود، زیرا متخصصین و نخبگان و جوانان به دلیل استعداد و توانایی فوق‌العاده برای هر نیازی که کشور دارد دست به کار می‌شوند و در هر زمینه‌ای که تحریم شده‌ایم خودکفا می‌شویم.

انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحول همه جانبه
وی تاکید می‌کند پیشرفت‌های علمی که بعد از انقلاب در کشور اتفاق افتاده به صورت جهشی بوده و نرخ پیشرفت علمی نسبت به تعداد زیادی از کشورهای دنیا آنچنان بالاست که غیرقابل مقایسه است و همین مسئله باعث شده که کشورهای غربی وقتی پیشرفت‌های ایران را می‌بینند باور نمی‌کنند زیرا نمی‌دانند با چه روش مدیریتی توانمندی به این سطح از پیشرفت رسیده‌ایم.

این مدرس دانشگاه می‌گوید: «پیشرفت‌های ایران در رشته‌های هوافضا، بیوتکنولوژی، هسته‌ای، نانو و پزشکی برای جهانیان باورکردنی نیست و خارق‌العاده محسوب می‌شود و این پیشرفت‌ها در شرایطی به دست آمده که ایران در تحریم بوده و البته شاهد یک جنگ تحمیلی نیز بوده‌ایم.»

حجت‌الاسلام محمدجواد محسنی، انقلاب اسلامی را فرصت آسمانی برای خلق شکوفایی استعدادها و چهل سالگی انقلاب اسلامی را نشانه پیوند عمیق ملت و حکومت دانست و گفت: انقلاب با اعتمادبخشی به آحاد مردم ایران، قدرت و باور "ما می‌توانیم" را فراگیر ساخت و توانست ره صدساله را یک شبه بپیماید.

وی با اشاره به اعتماد به نفس ملت ایران و وحدت ملی ناشی از ولایت فقیه، اظهار داشت: رمز ماندگاری انقلاب اسلامی، وحدت ملی ذیل اصل ولایت فقیه است که به‌عناون یکی از بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی باید بازشناسی و مورد صیانت جدی قرار گیرد.

امروز را بدون تعصب و واقع‌بینانه با دیروزها مقایسه کنیم
این استاد حوزه و دانشگاه می‌افزاید: هرچند راه طولانی برای قدرت اول شدن جهان پیش رو داریم، اما نباید فراموش کنیم که واقعاً از تحقیر و ذلت قبل از انقلاب به جایگاهی رسیده‌ایم که مورد طمع و حرص قدرت‌های بزرگ و شیطانی جهان قرار گرفته‌ایم و نباید هیچ‌گاه عوامل اصلی قدرت خودمان را که فرهنگ و ارزش‌های عالی انسانی و اسلامی تحت هدایت ولایت و مرجعیت دینی است را دست کم بگیریم.

یک دانشجوی پزشکی نیز در این زمینه می‌گوید: «پیشرفت‌های علمی ایران در زمینه پزشکی نیز زبانزد عام و خاص است چراکه محققان ایرانی در زمینه سلول‌های بنیادی و طب بازساختی به آنچنان دانشی دست یافته‌اند که در زمره 10 کشور برتر جهان قرار گرفته و تحسین جهانیان را به همراه داشته‌اند.»
وی اضافه می‌کند: «تولید «رویانا» نخستین گوسفند شبیه‌سازی شده در ایران درسال 1385، نخستین گام موفقیت‌آمیز کشور در راه شبیه‌سازی بود و پس از آن تولد نخستین بزغاله شبیه‌سازی شده با نام «حنا» دومین گام موفقیت‌آمیز پژوهشگران ایرانی در عرصه شبیه‌سازی بود.»

رتبه اول کشورهای اسلامی
پایگاه رتبه‌بندی تایمز که یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کند، نتایج رتبه‌بندی سال 2019 میلادی را اعلام کرد و در این رتبه‌بندی ایران با رشد چشمگیر 60 درصدی، رتبه اول کشورهای اسلامی ازلحاظ دانشگاه‌های معتبر را کسب کرد.

مراکز آموزش عالی ایران، برترین در جهان
دکتر «محمدجواد دهقانی» سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در این باره می‌گوید: «در سال 2012 تا 2014 از ایران تنها یک دانشگاه و در سال 2015 دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در رتبه‌بندی تایمز حضور داشتند، اما در سال 2016 تعداد دانشگاه‌های ایران در این رتبه‌بندی به 8 مورد، در سال 2017 به 13 مورد و در سال 2018 به 18 مورد افزایش یافت و در رتبه‌بندی اخیر با ورود 11 دانشگاه دیگر که در زمره دانشگاه‌های سال 2019 قرار می‌گیرد، شاهد حضور 29 دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع 1258 دانشگاه برتر جهان از 86 کشور هستیم.»

وی اضافه می‌کند: «این موضوع نویدبخش حرکت هرچه بیشتر دانشگاه‌های توانمند ایران در رتبه‌بندی‌های معتبر بین‌المللی است و البته ایران ازنظر رتبه‌بندی در کشورهای اسلامی با 29 دانشگاه در رتبه اول قرار گرفته و بعد از ایران ترکیه با 23 دانشگاه، مصر با 19 دانشگاه، مالزی با 11 دانشگاه و کشورهای اسلامی دیگر با تعداد کمتر دانشگاه قرار دارند.

نشریه غربی «یو.اس.نیوز» نیز دانشگاه تهران را بهترین دانشگاه ایران و شصت‌وسومین دانشگاه آسیا ارزیابی کرده است که در این ارزیابی مقالات علمی و پیشرفت‌های علمی مورد استناد قرار گرفته است، آنچه که مسلم است این است که خود غربی‌ها هم نمی‌توانند از پیشرفت‌های علمی ایران و جایگاه کشورمان در پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیکی چشم‌پوشی کنند و به این قدرتمندی اذعان دارند.

ایرانی باید ایران و ظرفیت‌هایش را مومنانه باور کند
پروفسور «مجید سمیعی»، برترین جراح مغز و اعصاب جهان و رئیس مرکز جراحی نوروساینس هانوفر آلمان در زمینه جایگاه دانشمندان ایرانی در جهان می‌گوید: «دانشمندان ایرانی در تمام عرصه‌های علمی جهان مشهور هستند و آینده بسیار روشنی برای قشر تحصیل‌کرده ایرانی وجود دارد.»

وی اضافه می‌کند: «ملت ایران عرصه علم و دانش را به تمام جهان برد و زمانی که در اروپا صحبتی از علم نبود در ایران دانشمندان بزرگی در زمینه‌های مختلف وجود داشتند و به موفقیت‌های علمی بزرگی دست یافتند که اکنون غربی‌ها از آنها بهره می‌برند.»

پرفسور سمیعی خاطرنشان می‌کند: «به خاطر عشق و علاقه‌ای که به کشورم دارم سعی می‌کنم در زمینه پزشکی و جراحی هر خدمتی از دستم برمی‌آید برای هم‌وطنانم انجام دهم و هزاران نفر جراح تربیت کرده‌ام تا به بیماران در سطح دنیا کمک کنند.»

مقابله با تهاجم فرهنگی

یکی از عرصه‌هایی که دشمنان انقلاب و ایران همیشه تلاش کرده‌اند از آن طریق بر روحیه، افکار و اندیشه‌های جوانان انقلابی اثر بگذارند، عرصه فرهنگی است. تبلیغات مهم‌ترین وسیله برای تهاجم فرهنگی است، عرضه کتاب‌های انحرافی و کم‌ارزش، رواج سریال‌ها و فیلم‌های مبتذل، رواج شبکه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی و ... همه و همه در خدمت تهاجم فرهنگی غرب هستند.
با این وجود رواج نشریات دانشجویی، مقالات با ارزش و سودمند در زمینه‌های مختلف، فیلم‌ها و سریال‌های پس از انقلاب عامل مهمی در باروری عرصه تفکر و طرح مسائل روز درمیان نسل جوان است و سطح فرهنگ جامعه را به سمت عقلانیت و خردورزی و مقابله با تهاجم فرهنگی جامعه متمایل می‌سازد. بر کسی پوشیده نیست که دانشگاه‌ها و دانشجویان نقش مهمی در فرآیند سیاست‌گزاری و تصمیمات دولت‌ها دارند و در جهان امروز مدیریت مبتنی بر دانایی و ایجاد ارتباط میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان دانش از بنیان‌های توسعه هر کشوری است.

شایسته‌های مورد تحسین و بایسته‌های مورد انتظار

حسین افلاکی‌نیا مدرس دانشگاه، تولید علم در نظام اسلامی را از موفقیت‌های انقلاب اسلامی در کشورمان دانست و گفت: با نگاهی مقایسه‌ای به تولید علم در ایران قبل و بعداز انقلاب گویای حقیقتی انکارناپذیر است که جمهوری اسلامی به عنوان کشوری پیشرو در مقوله تولید علم و دانش، نیازمند تبدیل این تولیدات به سرمایه و ثروت ملی است که در دهه چهارم انقلاب باید به پیوند بین دانش و ثروت از طریق کاربستی‌سازی فرآیند تولید علم به ثروت از طریق واحدهای دانش‌بنیان بپردازد.

وی با بیان اینکه ابزارهای رفع نیازهای تعالی‌بخش جامعه باید با مراکز تولید دانش کشور ارتباط ارگانیکی و جدایی‌ناپذیر برقرار کنند، یادآور شد: چهل سالگی انقلاب اسلامی باید این واقعیت را به ما بیاموزد که با استفاده حداکثری از تجارب بدست‌آمده باید بسرعت بسوی پژوهش‌های کاربردی و تقویت سازمان‌های دانش‌بنیان پیش رویم تا بتوانیم با اقتدار با دنیا صحبت و تعامل کنیم؛ دنیایی که مالامال از فضیلت و ظلم‌ستیزی و عدالت‌گرایی باشد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

از خانطومان تا بهشت
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
تضرع؛ نیاز امروز جامعه
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶