تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۱
کد مطلب : ۳۶۳۲۰۷
بازیکنی اهل کشور پرتغال با‌اشتباه عجیب مدیران پیشین استقلال از این باشگاه به فیفا شکایت کرده و خواستار دریافت 450 هزار یورو شده است؛ این اتفاق عجیب یکی دیگر از نشانه‌های ضعف و ندانم کاری مدیریتی در فوتبال ماست.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، گویا قرار نیست این ماجرای بدهی و شکایت و شکایت کشی بازیکنان خارجی از باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال تمام شود. در آخرین مورد هم دیروز عنوان شد بازیکنی اهل کشور پرتغال با‌اشتباه عجیب مدیران پیشین استقلال از این باشگاه به فیفا شکایت کرده است.
بازیکنی پرتغالی به نام یازالده اخیراً شکایتی از باشگاه استقلال به فیفا ارائه کرده است. این بازیکن اهل پرتغال اواخر دی‌ماه سال 96 به ایران آمد. حضور او در ایران بنا به درخواست باشگاه استقلال بود. با این حال قراردادی با این بازیکن امضا نشد، اما چرا این بازیکن توانسته به فیفا شکایت کند؟ ماجرا از این قرار است که مسئولان سابق باشگاه استقلال درخواستی به این بازیکن ارسال می‌کنند که به ایران بیاید و شرایط درخواست آنها باعث این شکایت شده است.
مسئولان باشگاه استقلال در نامه‌ای با امضای رضا افتخاری مدیرعامل پیشین استقلال، تمام موارد را برای این بازیکن ارسال کردند؛ مواردی چون مدت زمان قرارداد، نحوه و زمان پرداخت آن، میزان پاداش و... در این درخواست وجود داشته است. در واقع این نامه شبیه به دعوتنامه نبوده، بلکه مشابه پیش‌ قرارداد بوده است. این بازیکن پرتغالی هم با اطمینان خاطر از عقد قرارداد با استقلال به ایران آمده بود که پس از انجام تست‌های پزشکی قراردادش را رسمی کند اما این اتفاق رخ نداد و در تست‌های پزشکی پذیرفته نشد. به همین دلیل یازالده اقدام به شکایت از باشگاه استقلال کرد.
در واقع‌اشتباه عجیب مدیران استقلال این باشگاه را دچار دردسری عجیب کرده و این بازیکن که فقط در تست پزشکی باشگاه حضور یافته درخواست 450 هزار یورو کرده است. استقلالی‌ها نیز با استفاده از وکلای بین‌المللی در مقام دفاع از خود برآمده و باید دید در نهایت این ماجرا به کجا کشیده خواهد شد.
دست و پای فوتبال را بسته اند
این اتفاق عجیب که به تازگی رسانه‌ای شده ، یکی دیگر از نشانه‌های ضعف مدیریت در فوتبال ایران است. سال هاست که به سهم خود می‌نویسیم این فوتبال و خیلی از رشته‌های ورزشی ما دارای ظرفیت بالقوه و توان بالایی برای رشد و پیشرفت بیشتر دارند اما اگر از سرعت لازم برخوردار نیستند دلیل عمده و اصلی آن بند و زنجیرهایی است که خود به دست و پای آن بسته و مانع حرکت مطلوب آن در مسیر پیشرفت می‌شویم. غل و زنجیرهایی که اکثرا به دلیل ضعف وندانم کاری مدیریتی به دست و پای ورزش و فوتبال بسته شده است.
علاقه مندان به استقلال هنوز ماجرای امضای قرارداد با پروپیچ مهاجم بی‌هنری که دو، سه سال پیش در این تیم بازی می‌کرد و 480 میلیون تومان از استقلال‌طلبکار شده بود را فراموش نکردند که حالا باید با خبر عجیب شکایت یازالده پرتغالی روبرو شوند؛ بازیکنی که حتی با استقلال تمرین نکرده ولی خواهان غرامت 450 هزار یورویی شده است.
همه این اتفاقاتی که در فوتبال ما رخ می‌دهد و کام را تلخ و خاطر را آزرده می‌سازد، جملگی از این واقعیت خبر می‌دهند که در فوتبال ما خیلی کارهای انجام نشده هست که باید انجام شود وتا زمانی هم این کارها که اساسی و ساختاری هم هست نمی‌توان به رشد و پیشرفت ریشه‌ای و مداوم فوتبال امیدوارباشیم وتنها باید به اتفاقات وموفقیت‌های مقطعی دلخوش کنیم.
 مثلا سر و کله کارلوس کی روشی پیدا شود و او به خاطر توانایی‌های فردی و ابتکارات حرفه‌ای کاری بکند و بخشی از قابلیت‌های فوتبال ایران را شکوفا وبا کسب موفقیتی مقطعی دل مردم را شاد کند و گرنه خروجی طبیعی این فوتبال هرگز نمی‌تواند صعود ودرخشش در جام جهانی باشد.
توجه نکردن به اصل نظارت
در پدید آمدن این اتفاقات تلخ نباید از نقش نهادهای بالادستی باشگاه استقلال از جمله وزارت ورزش و جوانان غافل شد. اصل نظارت يکي از اصول شناخته شده مديريتي است که در کنار اصول ديگري چون نظم و هماهنگي و سازماندهي ونظام تشويق وتنبيه و...، سازو کار مديريت علمي و منطقي را سرو شکل مي دهد.
بديهي است که هر سيستم و مجموعه اي به ميزاني که اين اصول را بيشتر رعايت کند ودرعمل بيشتر به کار بندد مي تواند به همان ميزان به موفقيت و پيشرفت امور اميدوارتر باشد. بي تعارف بايد گفت اين اصول بديهي و اثبات شده مديريتي در بسیاری از موارد در ورزش ما جدي گرفته نمي شود و لاجرم ورزش کشورمان از اين بابت هم لطمات قابل توجهي خورده است واصولا يکي از دلايل عدم شتاب بايسته در حرکت ورزش به سوي پيشرفت را در همين واقعيت تلخ بايد جست وجو کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما