جمیعت هلال احمر مازندران با بکارگیری نیروهای متعهد و تربیت انسان‌های فداکار و ایثارگر می‌کوشد که فرشته نجات مصدومین و گرفتارانی باشد که در شرایط دشوار و ناگوار زندگی در چنگال حوادث گرفتار می شوند.
۰
plusresetminus
مازندران استانی حادثه‌خیز و عرصه‌گاه فداکاری فرشتگان نجات/ هلال‌احمر، جمعیتی آماده برای نجات مصدومان و آسیب‌دیدگان
به گزارش بلاغ، جایگاه جمعیت هلال‌احمر از نظر عرف بین‌المللی بسیار حائز اهمیت است، صلیب‌سرخ و هلال‌احمر بین‌المللی، بزرگترین شبکه بشردوستانه غیرسیاسی و امدادرسانی جهان محسوب می‌شوند.

امروزه در سطح بین‌المللی یکی از معیارهای سنجش میزان فعالیت‌های بشردوستانه و غیرسیاسی در هر کشور، وضعیت جمعیت ملی هلال‌احمر و صلیب‌سرخ و عدم وابستگی و غیرسیاسی بودن آن‌ها است.

سازمانی کاهنده آلام و مرهم زخم‌ها
عنوان سازمان بین‌المللی که با هدف تخفیف آلام انسانی و حفظ و پیشرفت بهداشت عمومی، بر طبق موافقتنامه ژنو در سال 1864 میلادی و در نتیجه تلاش ژن هنری دونان سوئیسی تشکیل شد، صلیب‌سرخ است.

دولت ایران نیز در سال 1301 جمعیت ملی خود را تأسیس کرد و پس از پیروزی انقلاب‌‌اسلامی، در سال 1359 نیز به جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافت.

از مهم‌ترین وظایف کلی و عمده‌ای که جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، ارائه خدمات امدادی در هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی، ارائه کمک‌های اولیه در حوادث غیرمترقبه، ارسال کمک و اعزام عوامل امدادی و درمانی به مناطق مختلف کشور و سایر کشورها، کمک به امر توانبخشی و ارائه خدمات اجتماعی و تلاش در جهت دفاع از ارزش‌های انسانی و رشد فرهنگی افراد جامعه است.

جمیعت هلال احمر استان مازندران نیز در این بین با بکارگیری نیروهای متعهد و تربیت انسان‌های فداکار و ایثارگر می‌کوشد که فرشته نجات مصدومین و گرفتارانی باشد که در شرایط دشوار و ناگوار زندگی در چنگال حوادث گرفتار می‌شوند.

*پوشش امدادی  هلال احمر مازندران به 5هزارحادثه در سال گذشته

مجتبی اکبری، مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران طی گفت‌وگویی با اشاره به فعالیت‌های این جمعیت در سال گذشته اظهار کرد: امدادگران و نجات‌گران جمعیت هلال احمر استان مازندران در سال گذشته موفق شدند ضمن انجام 5247عملیات امداد و نجات به بیش از 90هزار نفر از متاثرین حوادث ومصدومان سوانح مختلف خدمات  مورد نیاز را ارائه نمایند.


وی افزود: از مجموع عملیات انجام شده در سال گذشته 1542 عملیات امداد جاده ای، 694 فقره عملیات امدادونجات ساحلی و دریایی،547عملیات امداد شهری ،143عملیات امداد کوهستان و همچنین 2104مورد نیز مربوط به مراجعه حضوری افراد به پایگاه‌های جمعیت هلال احمر بوده است.

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران افزود: همچنین 124 عملیات امداد و نجات در برف و کولاک، 19 فقره عملیات امدادونجات در طوفان، 19 فقره عملیات امداد در محیط‌های صنعتی و کارگاهی، 18 فقره عملیات امدادونجات در سیلاب، 8 فقره پوشش امدادی مراسم های مناسبتی،11فقره عملیات اطفای آتش در اراضی جنگلی و مرتعی، 7 فقره رانش زمین، 5فقره عملیات امدادونجات در ریزش آوار، 2فقره عملیات امدادونجات ریلی ویک فقره عملیات امدادونجات زلزله بوده است.

اکبری با اشاره به 18 فقره استفاده از ظرفیت بالگرد امدادی خاطرنشان کرد: ارائه خدمات درمان سرپایی به 28036 نفر، انتقال 2245 نفر به مراکز درمانی و ارائه خدمات اسکان اضطراری به 2461 نفر از دیگر خدمات جمعیت هلال احمر استان در سال گذشته بوده است .

وی در پایان تصریح کرد: در این عملیات‌ها بیش از یک‌هزار امدادگر و نجات‌گر در قالب صدها تیم مجهز امدادی با بکارگیری انواع خودروهای امدادی نظیر آمبولانس و خودروهای تخصصی نجات و پشتیبانی مشارکت داشتند.

*خدمت رسانی هلال احمرمازندران به 650هزارگردشگر نوروزی

وی با اشاره به طرح نوروزی سال 96 اظهار کرد: از زمان اجرای طرح های نوروزی جمعیت هلال احمر استان در25اسفند تا روز15فروردین 96 بیش از 654 هزارو218 نفر از گردشگران و مسافرین نوروزی با مراجعه به پایگاه‌ها و پست‌های امدادی خدمات لازم را دریافت کردند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران افزود: در همین راستا 13 هزارو 183 نفر با مراجعه به ایستگاه‌های سلامت،10 هزار و 469 نفر با مراجعه به خیمه‌های نماز، 13 هزار و313 نفر با مراجعه به فضای دوستدارکودک،17 هزار نفراز خدمات طرح سحاب ، 108 نفر نیز با مراجعه به ایستگاه‌های طرح داوطلب یار و همچنین سرنشینان  بیش از159 هزار دستگاه خودرو با مراجعه به پست‌های ایمنی و سلامت از خدمات راهنمایی و دریافت بسته های اطلاع‌رسانی  بهره‌مند شدند.

اکبری افزود: درهمین مدت بیش از 563 هزاربسته فرهنگی، بروشورهای امدادی و اطلاع رسانی و نقشه راه‌ها و اماکن تفریحی و تاریخی بین مسافرین نوروزی توزیع شد.

 وی در پایان خاطرنشان کرد: بیش از 2062 نفر عضو جوان جمعیت هلال احمر برای ارائه خدمات مزبور در پست‌های ایمنی و سلامت مشارکت داشتند.

*کسب رتبه نخست سوادکوه در طرح نوروزی امداد و نجات مازندران

جهانگیر آذری، رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی نیز طی گفت‌وگویی اظهار کرد: شهرستان سوادکوه در طرح امداد و نجات نوروزی ۱۳۹۶ در بین شهرستان‌های استان مازندران، رتبه نخست را کسب کرد.


وی افزود: کسب این رتبه با همدلی، تعامل و احساس مسئولیت مدیران و کارکنان جمعیت هلال احمر شهرستان سوادکوه به دست آمد.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی با اشاره به اینکه انجام مأموریت‌های مهم امداد‌رسانی و کمک به همنوع و مردم از وظایف هلال احمر است، گفت: از رسانه‌ها برای ارسال به‌موقع اخبار امدادی هلال احمر سوادکوه تشکر می‌کنم.


آذری به ملاک‌های انتخاب واحدهای امدادی برتر استان مازندران اشاره کرد و گفت: انتخاب پایگاه برتر استانی با توجه به توانمندی‌های عمومی، تجهیزات مناسب، وجود آمادگی، وجود خودروهای امدادی و تجهیزات نجات کوهستان و وسایل ارتباطی بود.

*اجرای طرح‌های ملی همای رحمت، فرشتگان رحمت و خادم

وی به بخشی از فعالیت‌های هلال احمر در سال 95 اشاره و اظهار کرد: جمعیت هلال احمر شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی  همچون سال‌های گذشته در ماه مبارک رمضان سال‌95 به منظور همدلی با خانواده‌های نیازمند با بهره‌گیری از توان خیرین، داوطلبان و مدیران واحدهای صنعتی این دو شهرستان طرح ملی همای رحمت را در مسیر تحقق اهداف و برنامه‌های خیرخواهانه اجرا کرد که تعداد 350 بسته مواد غذایی به ارزش 350 میلیون ریال در میان نیازمندان توزیع شد.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی افزود: پایان سال 95 نیز در قالب طرح فرشتگان رحمت تعداد 350 بسته مواد غذایی به ارزش 350 میلیون ریال در میان نیازمندان توزیع شد.

آذری به اجرای طرح خادم در سال 95 اشاره و خاطرنشان کرد: 300 خانوار شهری در خیابان خدمات شهر زیرآب شهرستان سوادکوه و 200 خانوار روستایی در روستای اندار‌گلی بخش نارنجستان شهرستان سوادکوه‌شمالی با هدف ارتقای سطح آمادگی خانواده‌ها در زمان حوادث به‌عنوان جامعه هدف طی 2 مرحله آموزش دیدند.

وی با بیان اینکه در سال 1395 تعداد 18 مورد عملیات جستجو و نجات افراد حادثه دیده در مناطق کوهستانی و جنگلی شهرستان سوادکوه‌شمالی انجام شد، افزود: عدم شناخت منطقه، شرایط نامناسب جوی و مصدومیت افراد از عوامل اصلی درخواست کمک افراد حادثه‌دیده از تیم امداد کوهستان جمعیت هلال احمر شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی بود.

*نجات 47 حادثه‌دیده مناطق کوهستانی و جنگلی سوادکوه

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی از عملیات جستجو و نجات افراد حادثه‌دیده در مناطق کوهستانی و جنگلی به تعداد ۴۷ نفر خبر داد و خاطر‌نشان کرد: کوهنوردان و گردشگران قبل از این‌که به مناطق کوهستانی و جنگلی شهرستان سوادکوه اعزام شوند، شرایط جوی، هماهنگی لازم با مسئولان، شناخت مناطق و دارا بودن تجهیزات لازم را مورد نظر داشته باشند.

به گزارش بلاغ، جمعیت هلال احمر مازندران، با تربیت امدادگران جوان و با آموزش افراد متخصص و دلسوز برای مقابله با حوادث و اتفاقات احتمالی در جامعه می‌تواند اعضای جامعه را در مقابل رخدادها مصونیّت بخشیده و زمینه پیشگیری از وقایع احتمالی را بیش از پیش فراهم آورد.

در پایان جا دارد یادی کنیم از استاد بیژن دفتری متولد روستای بشل سوادکوه، اولین مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران و فرمانده عملیات امدادی در زمین‌لرزه بم که به دلیل برخورداری از تجربه حضور در عملیات‌ها، مدیریت و امدادگری در اکثر زلزله‌ها، سیلاب‌ها و حوادث مختلف در طول سه دهه گذشته ایران و جهان و سرشناسی در جوامع بین المللی، به عنوان چهره‌ای ماندگار و پدر امداد و نجات ایران شناخته می‌شد.
وی 13 آذر سال 1392 در سن 66 سالگی و بعد از تحمل یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جای خالی جابر
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵