تاریخ انتشاريکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۴
کد مطلب : ۲۷۰۰۴۶
شیوع «آسم» در جهان به علل مختلفی رو به گسترش است و هرساله عده زیادی در مازندران علی‌رغم هوایی پاک به آسم مبتلا می‌شوند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، امروزه شیوع «آسم» در جهان به علل مختلفی رو به گسترش است و هرساله عده زیادی در کشور و همچنین استان مازندران علی‌رغم هوایی پاک و مطبوع‌تر، به تعداد کسانی که به سختی نفس می‌کشند و به آسم مبتلا هستند افزوده می‌شود.

آسم را بهتر بشناسیم

آسم بیماری است که راه‌های هوایی نسبت به محرک‌های گوناگون تحریک‌پذیر شده و در مقابل این عوامل تنگ می‌شوند و شخص مبتلا به راحتی قادر به نفس کشیدن نخواهد بود.

این نوع از بیماری غیرواگیر است و افرادی که به آسم مبتلا می‌شوند اغلب در خانواده‌هایی با سابقه مثبت فامیلی هستند.

آسم می‌تواند در هر سنی بروز کند، اما باید در نظر داشت که حملات آسم قابل پیشگیری هستند و بیماران مبتلا به آسم در شرایط کنترل بیماری، مشکلی برای ورزش ندارند.

با توجه به در پیش بودن بهار این بیماری با توجه به حساسیت های موجود در برخی افراد شیوع بیشتری دارد و با وجود آلرژی های بویایی و هوایی برخی افراد در فصل بهار دچار مشکل می‌شوند.

نگهداری سگ و گربه و پرنده، عامل اصلی آسم

دکتر رضا میران‌زاده پزشک عمومی در گفتگویی با اشاره به این بیماری، گفت: از عوامل آغازگر آسم می‌توان به عوامل حساسیت‌زای حیوانات، نگهداری سگ، گربه، پرنده و غیره و به کار بردن بالش یا تشک پردار اشاره کرد.

وی افزود: هیره‌ها موجودات ریزی هستند که با چشم دیده نمی‌شوند و در گرد و خاک خانه، ملحفه و تشک وجود دارند که بر همین اساس باید بالش و تشک را در پوشش پلاستیکی قرار داد و ملحفه‌ها را هفته‌ای یک‌بار با آب داغ شسته شود.

این پزشک عمومی با بیان اینکه کسانی که بیماری آسم دارند نباید در فصول گرده افشانی، پنجره‌ها را بسته و باید از دستگاه‌ تهویه استفاده کنند، خاطرنشان کرد: یک فرد سیگاری نباید هیچگاه سیگار بکشد و به کسی نیز اجازه کشیدن سیگار را ندهند.

حملات آسم را جدی بگیرید

میران‌زاده با با اشاره به اینکه افزایش تعداد تنفس، سرفه، خس‌خس، تنگی نفس و یا احساس فشردگی قفسه سینه و هر گونه سختی در نفس کشیدن از علائم وقوع حملات آسم است، گفت: برای پیشگیری از این بیماری، نقل مکان به محلی با آب و هوای مناسب در بهبودی بیماری موثر است.

وی با بیان اینکه بیمار نباید خود را در معرض تغییرات ناگهانی دما، قرار دهد و در هوای سرد، صورت و بینی را باید با ماسک بپوشاند، اظهار کرد: ورزشکاران مبتلا به آسم لازم است با پزشک خود در مورد ادامه ورزش مشورت کنند و از ایجاد عفونت و سرماخوردگی پیشگیری داشته باشند.

راه درمان ساده بیماری‌های تنفسی

در ادامه فراز فرجی مدرس طب سنتی و مدرس دانشگاه‌، نیز در این زمینه، گفت: برای درمان برونشیت و بیماری‌های مزمن تنفسی بهتر است غذاها و گیاهان دارویی با طبع گرم مانند نخود، عسل، گوشت گوسفند و گیاهانی مانند زعفران، زنجبیل و غیره مصرف ‌شود.

وی با بیان اینکه این بیماری با افزایش میزان غددی که ترشح می‌کنند همراه و شدت و مدت بیماری در افراد مختلف، متفاوت است، خاطرنشان کرد: این بیماران از مصرف غذاهای با طبع سرد مانند گوشت گوساله، سفیده تخم مرغ، ماست، شیر و میوه های ترش و داروهای گیاهی با طبع سرد مانند خاکشیر، زرشک، عناب، عرق کاسنی و عرق شاتره خودداری کنند.

آسم و طب سنتی

این مدرس طب سنتی در ادامه با بیان اینکه یکی از بیماری‌هایی که در طب سنتی و با مصرف داروهای سنتی به خوبی قابل کنترل است، بیماری آسم یا تنگی نفس و در اصطلاح طب سنتی، بیماری ربو است، افزود: تنگی نفس حالتی است که تنفس فرد از حالت عادی خارج شده و تند و سریع می‌شود، مانند کسی که تازه از دویدن ایستاده باشد.

فرجی در پایان گفت: انواع گوشت پرندگان و دل حیوانات حلال گوشت برای این بیماران بسیار مفید است، از سبزیجات مفید می‌توان به آویشن، نعناع، کرفس، شوید، چغندر، برگ ترب و کدو حلوایی اشاره کرد. به علاوه خشکباری چون، بادام شیرین، پسته، انجیر خشک و همچنین ادویه جاتی نظیر، زیره، سیاه دانه، دارچین، زعفران و زنجبیل برای بیماران مبتلا به تنگی نفس مفید است.

بر اساس این گزارش، هم از نظر علم روز و هم از نظر طب سنتی می‌توان از این بیماری که زمینه ژنتیکی دارد جلوگیری کرد، علایم آسم می‌تواند خفیف یا شدید و از فردی به فرد دیگر کاملاً متغیر باشد.

آسم، بیماری ایکه بسادگی قابل شکست است

ممکن است تعداد اندکی از حملات آسم را تجربه کنید و تنها در زمان های خاصی علایم آسم را داشته باشید مانند زمان هایی که ورزش می‌کنید یا اینکه همیشه علایم بیماری را تجربه کنید در هر صورت با رعایت نکات مطرح شده می‌توان به آسانی از این بیماری پیشگیری کرد.

حال با توجه به نزدیکی فصل بهار این نکته حائز اهمیت است که بیماران مبتلا به آسم و همچنین افراد دارای سابقه مثبت فامیلی در فصل گرده افشانی و بهار توصیه های لازم را مد نظر قرار دهند تا دچار مشکلات شدید تنفسی نشوند.

استان مازندران نیز در این بین با وجود طبیعت بهاری و روییدن گل ها و شکوفه های بهاری از طرفی اگر چه ممکن است به لحاظ مطبوع بودن هوا مناسب افراد دارای بیماری آسم باشد اما این نکته مد نظر است که در فصل بهار می‌بایست نکات پزشکی و طب سنتی را رعایت کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما