تاریخ انتشارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۸
کد مطلب : ۲۴۵۳۰۱
راه درست برای رسیدن به موفقیت این است که از شیوه‌های خود فراتر بروید و رفتارها و کارهایی را که انجام می‌دهید، مورد بررسی قرار دهید.
۰
plusresetminus
چه نکنیم تا موفق شویم/ کلید پیشرفت و خوشبختی کجاست؟
به گزارش بلاغ، شاید شما هم مثل بعضی از افراد، خوشبختی را تقدیر و قسمت بدانید که براساس مشیت الهی برای شما مقدر نشده و برای برخی دیگر تقدیر شده است، اما بد نیست بدانیم که این نوع تفکر، با عدالت و مهربانی خداوند مهربان منافات دارد؛ خالق سبحان نیکبختی را در دسترس همه انسان‌ها قرار داده و اگر بعضی راه دیگر می‌روند و خود را از مسیر دست‌یابی به خوشبختی دور می‌کنند، لطفاً آن را به حساب خداوند نگذارند و خود، مسئولیت اعمال خود را به‌عهده بگیرند.

رازهایی که نزد همه هست، اما پنهان و ناگفته

1 ـ اگر چه از بیشتر مردم بپرسید که چه عواملی باعث عدم پیشرفت آن‌ها می‌شود، می‌توانند فهرست بلند بالایی را نام ببرند. متاسفانه این فهرست در اکثر مواقع اشتباه است. به این علت که معمولا عوامل بیرونی زیادی را شامل می‌شود که این امر باعث می‌شود که افراد مشکلات واقعی‌شان را تشخیص ندهند و از پذیرفتن نقش‌شان به عنوان خالق زندگی خود، امتناع کنند. شریک زندگی، همسر قبلی یا رئیس نادان‌تان و یا حتی دولت و اقتصاد کشور نیز نمی‌تواند علت عدم دستیابی شما به اهداف‌تان باشد.

2 ـ هنگامی که این اثرات بیرونی را به عنوان عوامل عدم رسیدن موفقیت در نظر بگیرید، باید گفت که شما در حال بازی کردن نقش یک قربانی هستید که علاقه‌ای ندارد مسئولیت زندگی‌اش را بر عهده بگیرد . امروزه این اتفاق بسیار رایج است؛ از آنجا که الگوهای رفتاری بی شماری در فرهنگ عامه وجود دارد که از این فکر حمایت می‌کند که هیچ چیزی تقصیر شما نیست، همه چیز می‌تواند به خاطر تربیت، جامعه یا سیستم باشد و هیچ مسئولیتی متوجه شما نیست.

اما آیا این تفکر درست است؟ در دنیای حقیقی، هر کسی بعد از هر شکستی که متحمل می‌شود، جایزه دریافت نمی‌کند. بهتر است به جای شکست خوردن و سرزنش کردن دیگران، مسئولیت کارمان را بر عهده بگیریم. در این صورت، ممکن است در ابتدا بعضی از پیروزی‌ها را از دست بدهیم، ولی برنده نهایی زندگی‌مان می‌شویم. به این علت که موانعی را باعث شکست‌مان می‌شدند دیگر پشت سر گذاشته‌ایم.

راز حقیقی موفقیت:

راه درست برای رسیدن به موفقیت این است که از شیوه‌های خود فراتر بروید: باورهای‌تان را مورد بررسی قرار دهید و همین طور رفتارها و کارهایی را که انجام می‌دهید کدام یک از آن‌ها باعث عدم موفقیت شما می‌شوند.

3 ـ در اغلب کارهایی که مردم در زندگی‌شان انجام می‌دهند، باید مسئولیت بر عهده خود آن‌ها باشد. هنگامی که درباره این موضوع مقاله‌ای نوشته شد، تعدادی از افراد این حقیقت را در میان گذاشتند که موانعی که باعث عدم پیشرفت‌مان می‌شود، تنبلی و تاخیر خود ماست. این یک واقعیت است که عادت‌های بد می‌تواند مانع دستیابی به اهداف شود.

مهم است که عادت‌های روزانه‌ای داشته باشید که بتوانند به شما قدرت دهند و حرکت‌های رو به جلو را برایتان آسان سازند، اما تشخیص دادن عادت‌های بدی که دارید، تنها نیمی از راهی است که باید طی کنید به این علت که آن‌ها تنها نشانه هستند، نه علت.

راه پایان دادن به عادات بد، راهی ساده است: آن‌ها را تشخیص بدهید و عادت‌های خوب را جایگزین‌شان کنید؛ بعد از آن تلاش کنید که عادات خوب‌تان را گسترش بدهید. توسعه عادات خوب باعث موفق شدن افراد می‌شود؛ کاری که باعث تشویق شما به ادامه دادن مسیر می‌شود. اما نباید فقط در این مرحله باقی بمانید.

باید تفکر انتقادی داشته باشید و از خودتان بپرسید که چرا و چگونه به عادت‌های بدتان اجازه پیشروی دادید. در اینجا، چهار علت احتمالی را که باعث عدم پیشرفت‌تان می‌شود معرفی می کنیم و عادت‌های بد هر فردی حاصل یکی از این چند علت است.

4 ـ شما در حال نابود کردن خودتان هستید چرا که فکر می‌کنید لایق آن هستید:

این شایع‌ترین علت است. آگاهانه به دنبال موفقیت می‌روید ولی ناآگاهانه خودتان را تخریب می‌کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهید که خودتان را درگیر باورهای محدود کننده، کرده باشید. این باورها می‌توانند کوچک و موقعیتی باشند مانند اینکه برای رسیدن به بعضی از موقعیت‌های خاص، بسیار جوان هستید.

یا می‌توانند بزرگ‌تر و ساختاری باشند مانند بعضی از باورهای اعتقادی مبنی بر اینکه لایق شادی نیستید یا پاداش شما تنها در دنیای دیگری داده می‌شود. هر کدام از این باورها می‌تواند باعث شود که موفقیت و شادی‌تان را از بین ببرید. این علت ما را به علت بعدی می‌رساند.

ترس از شکست:

این ترس، قابل درک است. دائم فکر می‌کنیم که شکست چیز بدی است و به هر قیمتی باید جلوی آن را گرفت. یک جو رسانه‌ای درست کرده‌ایم که در آن شکست امری مسخره و باعث شرمساری معرفی شده است. بیشتر مردم این ترس را دارند؛ بنابراین اصل اساسی هر استراتژی‌ای که افراد آن را دنبال می‌کنند با این فرض همراه است که چگونه مانع شکست شویم.

اما این فرض اولیه، اشتباه است.

شکست در تضاد با موفقیت نیست. در بسیاری از موارد، شکست عملا یک قدم (یا شاید دو یا ده قدم) به سمت موفقیت است. وقتی این حقیقت را درک کنید، می‌توانید به خودتان اجازه بدهید که به هر موفقیت غیر ممکنی دست یابید. مگر اینکه ترس دیگری داشته باشید.

ترس از موفقیت:

ترس از موفقیت، علت دیگری است که اغلب مردم از آن آگاه نیستند. در حقیقت هر کسی که ترس از موفقیت دارد، نمی‌داند که اصلاً چنین ترسی وجود دارد. افراد اغلب ترس‌های خودشان را در قالب ترس از شکست تعریف می‌کنند، اما ترس اصلی که می‌تواند یکی از عوامل شکست هم باشد، ترس از موفقیت است.

5 ـ این ترس از میل ما ناشی می‌شود که می‌خواهیم دوست داشته شویم و همه جا ما را بخواهند. این میل زمانی بسیار زیاد می‌شود که در میان افرادی باشیم که به ما اجازه دهند در جایی که هستیم باقی بمانیم. این ترس وقتی که به سطح بالایی از موفقیت برسیم، می‌تواند تهدیدی جدی باشد.

حداقل چند میلیارد نفر در این سیاره هستند که این فکر اشتباه را دارند که پول چیز بدی است، افراد پولدار بد جنس هستند و فقیر بودن امری معنوی است. اگر کسانی که دوست‌شان دارید این فکر را داشته باشند، احتمالا باید برخی از این ملاحظات و ترس‌ها را برای موفق شدن داشته باشید. زمانی که این حقیقت را در بیابید که کسانی که شما را واقعا دوست دارند بهترین چیزها را برای شما می خواهند، این ترس را از بین می‌برید و خودتان را رها می‌کنید تا به آنچه که می‌خواهید برسید. مگر اینکه از یک موضوع دیگری رنج ببرید...

6 ـ دانش و مهارت‌های لازم را به دست نیاورده‌اید:
از این موضوع نباید شرمنده باشید. تنها چیزی که می‌تواند باعث شرمندگی شما شود این است که در این موقعیت باقی بمانید. حداقل ده میلیون مهارت وجود دارد که به سادگی می‌توانید با جست و جو کردن در یوتیوب به دست‌شان بیاورید.

میلیون‌ها مهارت دیگر نیز وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را از طریق کلیپ‌های ویدئویی، آموزش‌ها و مقالات در وب سایت‌ها، کتاب‌ها و منابع دیگر به دست بیاورید. تقریبا امروزه تمامی دانش بشر را می‌توان با جست و جو کردن در اینترنت به دست آورد.

7 ـ بر خلاف تصوری که در 15 دقیقه قبل داشتید، رسیدن به موفقیت، امری ممکن و شدنی است، چرا که اکنون می توانید دست از قربانی بودن و مقصر جلوه دادن عوامل بیرونی بردارید. می‌توانید باورهای‌تان را بررسی کنید و ببینید که عادت‌های‌تان از کجا سرچشمه می‌گیرد و تشخیص بدهید که چه مهارت یا دانشی را باید به دست بیاورید.

اکنون برای از بین بردن عواملی که باعث شکست‌تان می‌شود و همین طور برای رسیدن به اهداف‌تان، باید تنها به یک سوال مرتبط پاسخ دهید: چطور می‌توانم فرد بهتری باشم؟
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين