تاریخ انتشارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۸
کد مطلب : ۲۰۰۷۵۸
ما می‌خواهیم امنیت و آرامش مردم تامین باشد نه اینکه وسیله ای که برای راحتی آنها نصب شده، موجب مرگ یا حادثه برای آنان شود.
۰
plusresetminus
آسانسور در مازندران، وسیله‌ای برای راحتی یا چالشی برای ایمنی
به گزارش بلاغ،  چندی پیش همایش ایمنی در صنعت آسانسور و پله برقی در ساری برگزار شد، که در آن آمارهای نگران کننده‌ای از وقوع حوادث دلخراش در آسانسورهای استان بیان شد. با توجه به آمارها، در مازندران هر سال شاهد فوت یک نفر در حوادث ناشی از آسانسور هستیم. همچنین آمارهای حوادث مربوط به آسانسور که موجب سانحه برای هم استانی‌ها شده است رو به افزایش است، و لذا توجه به این موضوع توسط نهاد هایی چون معاونت عمرانی استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت و شهرداری ها باید جدی گرفته شود.
 
در حال حاضر فقط 42 شرکت دارای مجوزهای ایمنی و فنی جهت فعالیت هستند، و فعالیت 150 شرکت غیر مجاز شناسایی شده برای استان آماری نگران
کننده است. فرسودگی قطعات یکی از علت‌های اصلی افزایش حوادث مربوط به آسانسور  در مازندران است. همچنین عدم رعایت نکات فنی و اصول ایمنی در مراحل  نصب، و عدم نظارت پس از نصب موجب شده تا درصد بروز حوادث در آسانسورهای مازندران افزایش یابد.
 
 معاون عمرانی استانداری مازندران در گفت و گو با بلاغ با بیان اینکه عمق فاجعه عدم رعایت ایمنی آسانسور و پله برقی بسیار زیاد است، اظهار داشت: این درست نیست که یک آسانسور و پله برقی نصب شود و دیگر نظارتی روی آن نباشد. یقیناً خطر در کمین خواهد بود و باید خطرات احتمالی با رعایت حداکثری استاندارد از بین برود.
 
 وی از برخورد با شرکت‌های غیر مجاز در این حوزه خبر داد و گفت: با شرکت‌های غیرمجاز  صنعت آسانسور قطعا برخورد خواهیم کرد و از فعالیت‌های آنها جلوگیری خواهیم کرد.
 
نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران در این خصوص به خبرنگار بلاغ گفت: حوادث مربوط به آسانسور بعد از حوادث جاده‌ای دومین صنعت حادثه خیز
کشور محسوب می‌شود، این معضل باید بررسی و جلوی افزایش این بحران  در استان گرفته شود.
 
امیر میران آملی تصریح کرد: در مازندران آسانسورهایی وجود دارد که بالای 10 سال از  نصب آن می‌گذرد، که  از نظر فنی و ایمنی باید بررسی مجدد شود و از بروز حادثه جلوگیری شود.
 
 
 میران آملی خاطر نشان کرد: ما می‌خواهیم امنیت و آرامش مردم تامین باشد نه اینکه وسیله ای که برای راحتی آنها نصب شده، موجب مرگ یا حادثه برای آنان شود.
 
30 درصد آسانسور های مازندارن فرسوده هستند
 
رئیس هیئت مدیره سندیکای صنعت آسانسور و پله برقی مازندران به خبرنگار بلاغ گفت:  متاسفانه حوادث مربوط به صنعت آسانسور در وضعیت بحرانی قرار دارد، به طوری که در سال 94 دو نفر از هموطنان ما در مازندران در شهرستان سرخ رود فوت کردند.
 
مهدی مینافر گفت: آسانسور که باید رفاه و آسایش مردم را در ساختمان‌های بلند مرتبه تامین کند، تبدیل به قاتلان بالقوه‌ای شدند که نگرانیم در کجای کشور اتفاقی دلخراش بیافتد.

 
مینافر علت اصلی بروز حادثه در ساختمان‌های نوپا و قدیمی را نبود ایمنی استاندارد در نصب و استفاده از قطعات غیر فنی دانست.
 
 رئیس هئیت مدیره سندیکای صنعت آسانسور و پله برقی مازندران تعداد حوادث مربوط به آسانسور در مازندران را بالا دانست و گفت: طبق آمارهای رسمی در سال 94، 180 مورد حادثه در آسانسورهای مازندران موجب شد تا 450 نفر دچار سانحه گردند که شاهد مرگ دو هم استانی بودیم.
 
مینافر دلیل وجود آسانسورهای خطرناک را مربوط به عمر 30 ساله‌ی آنها دانست و گفت: اکثر آسانسورهایی که موجب بروز حادثه می شوند، مربوط به 30 سال گذشته هستند که فرسودگی و نبود استانداردهای به‌روز موجب شده تا حوادثی را برای مردم امروز بوجود آورند.
 
 رئیس هیئت مدیره سندیکای صنعت آسانسور و پله برقی مازندران خاطر نشان کرد: 30 درصد آسانسورهای مازندران فرسوده یا غیراستاندارد هستند که امکان بروز حادثه در آن‌ها بالا است.
 
وی با بیان اینکه مردم می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه نقض یا عدم ایمنی و استاندارد در آسانسور و پله برقی
سندیکای صنعت آسانسور و پله برقی مازندران را مطلع سازند، اظهار داشت: مردم مازندران می توانند همه روزه در ساعات اداری با شماره 33360986 و یا آدرس اینترنتی www.iseei-maz.ir ارتباط برقرار کرده و ما را جهت هرگونه مشکل امین خود بدانند.
 
150 شرکت غیرمجاز در مازندران
 
مشاور استانداردی صنعت آسانسور و پله  برقی مازندران با اشاره به اینکه بیش از 150 شرکت غیرمجاز در استان مازندران در صنعت آسانسور و پله برقی و خدمات وابسته به آن مشغول به فعالیت هستند، در بیان دلیل عدم پیوستن شرکت‌های غیرمجاز به سندیکای صنعت آسانسور و پله برقی مازندران گفت: الزام‌های استانداردی و فنی سندیکا در جهت پذیرش اعضا موجب شده که این شرکت‌ها نتوانند خود را به سطح عضویت برسانند و ما نیز خواهان فعالیت شرکت‌هایی هستیم که استاندارد ملی آسانسور و پله برقی را از صفر تا 100 فعالیت خود رعایت کنند.
 
مصطفی یوسفی تاکید کرد: از سال 90 تا ابتدای سال 95 ما هر ساله شاهد بروز حادثه و حداقل یک مورد فوتی در سوانح
مربوط به آسانسور در مازندران بوده ایم.
 
 وی خاطر نشان کرد: وضعیت حوادث مربوط به آسانسور در حالت بحرانی قرار دارد و ما در سندیکای صنعت آسانسور و پله برقی مازندران به دنبال ارتقاء سطح فنی و استانداردی آسانسورهای نصب شده و در حال نصب استان هستیم.
 
 
مشاور استانداردی سندیکای  صنعت آسانسور و پله برقی مازندران تصریح کرد: برخی شهرداری‌های مازندران نسبت به الزامات ایمنی و استانداردی آسانسورها در حین نصب و مجاز بودن شرکت‌ها جدیت به خرج نمی‌دهند و عدم توجه آنها به خطیر بودن مسئله آسانسور را می‌توان در عدم حضور حتی یک شهردار از شهرداری‌های مازندران در همایش‌های تخصصی صنعت آسانسور و پله برقی دید.
 
با توجه به موارد بیان شده و تذکرهای متعدد مراجع صنفی در نگران کننده بودن امارهای مربوط به حواث آسانسور، باید با این پدیده برخورد کرد و از افزایش آن جلوگیری بعمل آورد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

از خانطومان تا بهشت
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
تضرع؛ نیاز امروز جامعه
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶