کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

اخلاق‌گرایی با حاشیه‌پردازی سازگار نیست

شگفتی‌های مازندران از یک سفر با حاشیه‌سازی‌های رسمی

11 آبان 1394 ساعت 11:37

اگر از کنار یک واقعیت عدم استقبال مردم مازندران از رئیس جمهور، با سکوت عبور می‌شد، دیگر نیاز به این همه حاشیه‌سازی‌ها از سوی یک مقام رسمی نبود تا اظهارنظرهای مختلف شکل بگیرد و بسیاری از واکنش‌ها به‌وجود آید و مازندران دچار حواشی بی‌حاصل شود؛ بنابراین جا دارد تا گفته شود: شما را به خدا بس کنید.


به گزارش خبرنگار بلاغ، عکس‌ها و فیلم‌های هوایی از میزان حضور مردم مازندران از سفر رئیس جمهور به این استان، که گویای استقبال سرد و کم‌رمق بود، با اظهار سخیف بودن انتشار این تصاویر از سوی سخنگوی دولت، وارد فاز نخست حاشیه‌سازی شد.

نوبخت با سیاسی جلوه دادن موضوع انتشار تصاویر توسط رسانه‌ها، این اقدام را از سوی شکست‌خوردگان سیاسی دانست و گفت: اگر اینگونه روش ها سبب آرامش گروهی و خوابیدن بغض آنها می شود ، حرفی نیست اما واقعیت آن است که استقبال مردم در استان مازندران از رئیس جمهور پرشور و مطلوب بود.
 
در همین ارتباط با نادیده‌گرفتن عکس‌ها و فیلم‌های مراسم استقبال و سخنرانی آقای رئیس جمهور که در اغلب سایت‌ها وجود داشت و دارد، معاون سیاسی‌امنیتی استنانداری مازندران هم با پرشور و حماسی خواندن حضور مردم مازندران در مراسم استقبال موجب شد تا رسانه‌ها باز هم به حاشیه رانده شوند و از درستی تصاویر مستند خود دفاع کنند تا از آنها رفع اتهام شود.

تضعیف ناخواسته اقتدار ملی

طبیعی است در این رفت و آمد تائید و تکذیب‌ها، مردم هم علاقه‌مند به پیگیری این موضوع شوند و عملاً، حاشیه‌سازی‌ها از اقبال عمومی هم برخوردار شود.

یعنی چیزی که به‌هیچ‌وجه به نفع نه استان، بلکه حتی کشور هم نیست چرا که، دکتر روحانی رئیس جمهور ایران اسلامی است و نباید این موضوع داخلی، که مازندرانی‌ها با نیامدن‌شان در استقبال از رئیس جمهور خواستند پیام خود را با هر محتوای مقدری به اطلاع دکتر روحانی برسانند تا زمینه بازنگری برخی اقدامات از سوی رئیس جمهور و هیات دولت فراهم شود و انتظار بیش از آن را هم نداشتند، سبب تضعیف اقتدار جمهوری اسلامی در مجامع جهانی شود و عملاَ آنانی که موجب ادامه این تائید و تکذیب‌ها شدند، به‌نوعی در این تضعیف جایگاه جهانی نقش داشتند.  

چرا اصرار بر انکار واقعیت‌ها آن‌هم از سوی ...

اگر دفاع اولیه معاون سیاسی‌امنیتی استاندار مازندران را بتوان مصلحت‌اندیشانه با کاربرد درون تشکیلاتی تلقی کرد و حتی چشم از عذرخواهی ستاد استقبال بابت عدم حضور مازندرانی‌ها در مراسم استقبال فرو بست و اعتراف این ستاد را هم نادیده گرفت، نمی‌توان بر اصرار این مقام بر تکرار حرف‌های گذشته‌اش هیچ توجیهی را یافت.

در شرایطی که استاندار مازندران در جلسه رسمی شورای برنامه‌ریزی این استان در تاریخ هشتم آبان‌ماه سال‌جاری اظهار کرده بود که انتظار داشتیم استقبال از رئیس جمهور بیشتر باشد، و تلویحی عدم استقبال مطلوب را پذیرفت، معاون سیاسی‌امنیتی او در دو روز بعد، می‌گوید: مستندات موجود از سفرهای روسای جمهور چند دوره گذشته به استان مويد اين حقيقت است كه از جمله باشكوه‌ترين و پرشورترين استقبال‌های مردمی از سفر اخير دكتر روحانی به مازندران شكل گرفته است.

وی در ترسیم از یک تصویر ذهنی از سفر اخیر رئیس جمهور به مازندران و با این پیش‌فرض پذیرفته شده استقبال حماسی، می‌افزاید: مردم عاشقانه به استقبال رئيس جمهور آمدند و باشكوه‌ترين حماسه حضور و استقبال را رقم زدند.

لطفاً مردم را به مقایسه دعوت نکنید

درست است که ذهن انسان‌ها قیاس‌گر است و هر چیز را در مقایسه با همان چیز مشابه یا متضاد مقایسه می‌کند، اما شما لطفاً موضوع استقبال از روسای جمهور را به‌ویژه در مازندران به مردم ارجاع ندهید تا آنها به مقایسه بپردازند، چرا که قطعاً به نتیجه‌ای که شما رسیده‌اید، آنها نخواهند رسید.

در اینجا بار دیگر آقای معاون سیاسی‌امنیتی استاندار مازندران را به بازبینی فیلم هوایی استقبال از آقای رئیس جمهور در حین سخنرانی آقای دکتر روحانی برداشته شد، جلب می‌کنیم تا تحلیل ایشان که باید مبتنی بر داده‌های واقعی باشد، درست و صحیح ارائه شود و خود ایشان و سایرین به‌ویژه پایتخت‌نشینان را دچار استنتاج غلط نکند.

خارج از ادب نباشد تذکار این نکته که شرط درست تحلیل کردن، خوب دیدن واقعیت‌ها و پرهیز از حب و بغض‌های جناحی و سیاسی است.

برای مسئولان، تحلیل درست کردن، شرط موفقیت در کارها و خدمت‌رسانی است و جلب رضایت بالادستی‌ها به هر قیمتی حتی انکار واقعیت‌ها، ضمن آنکه مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه بر مشکلات کنونی نیز مسائل جدید می‌افزاید.

بنابراین، شما را به خدا بس کنید

موضوع سفر رئیس جمهور به مازندران، که از پیش از سوی بلاغ هم تذکر داده شده بود که نکند دچار حواشی شود تا دستاوردهایی را که برای مردم مازندران محروم باید داشته باشد ذبح نشود و تحت‌الشعاع قرار نگیرد، پیامدهای منفی متعددی را در برداشت که این نوشتار درصدد بیان آنها نیست و می‌خواهد بر نکته بسیار زیبای سفر که تصویب اجرای 45 پروژه با اعتباری بالغ بر 991 میلیارد تومان بود، متمرکز شود، اما در پایان می‌خواهیم از مسئولان کشور و مخصوصاً مازندران و ویژه‌تر از مسئولان استانداری استان خودمان مازندران عزیز خواهش کنیم که شما را به خدا سوگند بس کنید و پرونده موضوع استقبال را برای همیشه ببندید تا به حاشیه‌سازی‌ها پایان داده شود، اما باز هم شما را به خدا که روی پیام نیامدن مردم برای استقبال، فکر و سپس عمل کنید تا تاریخ مجدداً تکرار نشود.


کد مطلب: 147277

آدرس مطلب :
https://www.bloghnews.com/report/147277/شگفتی-های-مازندران-یک-سفر-حاشیه-سازی-های-رسمی

بلاغ نیوز
  https://www.bloghnews.com