تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۲
کد مطلب : ۴۸۶۵۹۰
معجزه بودن قرآن براي غيرعرب‌ها مبهم است؛ چطور مي‌تواند براي آنها حجّت باشد؟. در این نوشتار بطور اختصار به این موضوع پرداخته خواهد شد.
۰
plusresetminus
قــرآن معجزه‌ای برای عرب و عجم
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بلاغ؛  قرآن در تمام ابعادش معجزه است، حتّي در الفاظش. همان‌گونه كه قرآن تمام جن و انسان را دعوت مي‌كند كه مثل قرآن را بياوريد.(1) و در جاي ديگر به آوردن ده سوره همانند قرآن (2) و در مورد ديگر، به آوردن يك سوره مثل سوره‌هاي قرآن دعوت کرده است. (3)  اين معجزه جاويدان همچنان‌كه جهانيان را به سوي خود مي‌خواند و تمام محافل علمي دنيا را به مبارزه مي‌طلبد، نه تنها از نظر فصاحت و بلاغت (يعني شيريني و جذابيّت عبارات و رسائي مفاهيم) بلكه از جهت محتوا و علومي كه آن زمان از نظر انسان‌ها پنهان بود، قوانين و مقرراتي كه ضامن سعادت و نجات بشريت است؛ بياناتي خالي ازهرگونه تناقض و پراكنده گوئي، تاريخ‌هاي خالي از هرگونه خرافات و گزافه‌گویی، خبرهای علمي و غيبي و قصه‌گویی‌هاي واقعي براي پندگيري و... در تمام جهات داراي اعجاز است (4) كه اگر از ناحيه غير خدا بود، اختلافات فراواني در آن مي‌يافتند.(5) اين يعني قرآن در يك حدّي براي عموم قابل درك است (ولو با مراجعه به ترجمه، يا كساني كه اهل زبان هستند.)
بنابراين در فهم اعجاز قرآن ابهامي وجود ندارد، چون اعجاز را از طريق مراجعه به اهل زبان و تفسيرهايي كه از قرآن به زبان فارسي مي باشد، مي‌توان فهميد. هيچ كسي ادعا نكرده كه هر عوام بي سواد عجم، مي‌تواند قرآن را بفهمد و اعجاز قرآن را درك كند، بعلاوه تحدّي شامل آوردن كتابي مثل قرآن به زبان غير عربي را نيز شامل مي‌شود.  قرآن علاوه ‌بر فصاحت و بلاغت، داراي ابعاد مختلفي از اعجاز است كه براي غير عرب‌ها هم قابل درك است. مانند: 
1 - درس نخوانده بودن پيامبر اسلام (ص)
در اينکه خداوند متعال قرآن را برقلب يك نفر آدم درس نخوانده نازل کرده است، مي‌تواند گویای این باشد كه قرآن معجزه است و از طرف خداوند نازل شده است(6) و اين را همه مي‌فهمند كه يك آدم درس نخوانده، نمي‌تواند يك كتاب علمي و پيشرفته از خود بياورد.
2- نبود تناقض گويي در عين فشرده گويي 
درمفاهيم قرآن اختلاف و تناقضي وجود ندارد.(7) همچنين فشرده گویي آميخته با وسعت و عمق معني، يکي ديگر از امتيازهاي قرآن کريم است که به عنوان نمونه به يک آيه اشاره مي‌شود: «خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِين»(8)؛ با آنها مدارا كن و عذرشان را بپذير و به نيكى‏ها دعوت کن و از جاهلان روى بگردان.
 امام صادق‌(ع) فرمود: «در مسائل اخلاقي آيه‌اي جامع‌تر از اين آيه نيست.»(9)
بنابراين مي‌توان گفت که معجزه بودن قرآن کريم براي همه قابل فهم است و هر کس اندک تفکري در آيات آن داشته باشد به اين نتيجه خواهد رسيد.
3- پيشگویی‌هاي قرآن
 الف) خبر از پيروزي پيامبر اسلام –صلي الله عليه و آله- در فتح مكه، 7 سال قبل از وقوع؛(10)
ب) خبر شكست روميان و پيروزي مجدّد آنها؛ (11)
ج) خبر از شكست مشركين مكه؛(12)
د) خبر از توطئه يهوديان؛(13) 
ه) خبر از شكست اهل كتاب و نداشتن توانايي ضرر رساندن آنها به مسلمانان؛(14)
و)پيوستن دشمنان به مسلمين؛(15) 
ز) شكست يهوديان؛(16)
ح) و....
4- معجزات علمي قرآن
 الف) در مورد مسائل كشتي‌ها و درياها و كوه‌ها؛(17)
ب) فشرده بودن هوا در اطراف كره زمين و دقيق بودن آن در بالا؛(18) 
ج) زوجيّت گياهان؛(19) 
د) وجود ستارگان كه باعث زينت زمين است؛(20) 
ه) سوگند ياد کردن به ستاره‌هايي كه كشف نشده بود؛(21)
و) فرود آمدن باران و شكافته شدن زمين؛(22) 
ز) همچنين عمل كربن گيري درختان سبز وده‌ها مورد ديگر. 
آيا اينها را عجم‌ها و غير عرب نمي‌توانند درك كنند كه اين همه قانول علمي پيشرفته را قرآن در آن محيط عقب مانده عربستان توسط يك شخص درس نخوانده، بيان کرده است. 
5- اعتراف‌هاي دانشمندان غير عربي در اعجاز و عظمت قرآن 
الف) كارلايل: اگر يك بار به اين كتاب مقدس (قرآن) نظر كنيم، حقايق برجسته و خصائص اسرار وجود، طوري در مضامين جوهره آن پرورش يافته كه عظمت و حقيقت قرآن به خوبي از آنها نمايان مي شود و اين خود مزيت بزرگي است كه فقط به قرآن اختصاص يافته و در هيچ كتاب علمي و سياسي و اقتصادي ديگر ديده نمي‌شود؛(23) 
ب) جان ديون پورت: قرآن به اندازه‌اي از نقائص مبرا و منزه است كه نيازمند كوچكترين اصلاحي نيست و ممكن است از اوّل تا به آخر آن خواند شود، بدون آنکه انسان كمترين ملالتي از آن احساس كند؛(24) 
ج) گوته: قرآن اثري است كه به‌واسطه سنگيني عبارت آن، خواننده در ابتدا رميده مي‌شود و سپس مفتون جاذبه آن مي‌گردد و بالاخره بي‌اختيار مجذوب زيبايي‌هاي فراوان آن مي‌شود؛(25) 
د) ويل دورانت: قرآن در مسلمانان، آنچنان عزت نفس و عدالت و تقوايي به‌وجود آورده كه در هيچ يك از مناطق جهان شبيه و نظير نداشته است؛(26) 
ه) ژول لابوم: دانش و علم براي جهانيان از سوي مسلمانان به دست آمد و مسلمين علوم را از قرآني كه درياي دانش است گرفتند و نهرها از آن براي بشريت در جهان جاري ساختند»؛(27) 
و) نيورت: واجب است اعتراف كنيم كه علوم طبيعي،فلكي، فلسفه و رياضيات كه در اروپا رواج گرفت، عموماً از بركت تعليمات قرآني است و ما مديون مسلمانانيم؛ بلكه اروپا از اين جهت شهري از اسلام است.(28)  با توجّه به آنچه گفته شد، اولاً: معجزات و مفاهيم قرآن از راه ترجمه و تفسيرهاي غير عربي توسط كارشناسان قرآني، قابل درک است.  ثانياً: ابعاد معجزات قرآن، آن‌قدر گسترده است كه خيلي از آنها مانند خبرهاي غيبي، اعجازهاي علمي و... قابل درك است، پس براي همه حجت مي‌باشد.
____________________
1. اسراء/ 88.   2. هود/ 13.   3. بقره/ 23.   4. ر.ك: مكارم شيرازي، ناصر، تفسير نمونه، تهران، دارالكتب الاسلاميه، چاپ يازدهم، 1370، ج 9، ص 42 و 293.    5. نساء/ 82.   6. ر.ك: دستغيب شيرازي، داستان‌هاي شگفت، بخش زندگاني كاظم ساروقی.    7. حشر/ 192 ـ 197.   8. اعراف/ 199.   9. تفسير نمونه، همان، ج 7، ص 64.    10. آل عمران/ 12.   11. روم/ 1.   12. قمر/ 45.   13. آل عمران/ 73 ـ 72.   14. آل عمران/ 112 ـ 111.   15. توبه/ 13.   16. توبه/ 14.   17. نحل/ 16 ـ 14.   18. انعام/ 125.   19. رعد/ 3، و لقمان/ 10.   20.   صافات/ 6.   21. واقعه/ 75.   22. عبس/ 26 ـ 25.   23تا28. مکارم شيرازي، ناصر، تفسير نمونه، تهران، دارالکتب الاسلاميه، چاپ يازدهم، 1370 هـ ش، ج1، ص 136. 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جایگاه  ویژه « عدالت»  در اســلام
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۴۶
حکم تنفیذ، مبنای مشروعیت جمهور
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۶
زباله، چالش حیاتی برای مردم مازندران
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۵
امروز و فرداهایی که ۶ ساله شد
يکشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۱
انتظارات مردم از رئیس‌جمهور
شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۹