تاریخ انتشارشنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
کد مطلب : ۴۶۵۲۶۳
علی‌رغم لفاظی سعودی‌ها در تمایل به ایجاد روابط دوستانه با جمهوری اسلامی، اقدامات تخریبی سعودی با رسانه‌هایی همچون العربیه و ایران اینترنشنال ، همچنان دیوار بی اعتمادی میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را حفظ کرده و افق مشخصی نیز در پیش رو نمی‌گشاید.
۰
plusresetminus
برخورد منافقانه سعودی در مذاکرات با ایران
به گزارش بلاغ؛ در حالی که از پنجمین و آخرین دور مذاکرات میان ایران و عربستان در عراق بیش از یک سال گذشته و حتی طرف مذاکره کننده ایرانی ، سعید ایروانی ، در این مدت به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل به نیویورک رفته ، هنوز خبری از دور ششم مذاکرات نیست . مذاکراتی که گفته می شد احتمالا از این به بعد به جای سطح امنیتی در سطح سیاسی پیگیری می شود و حتی سخن از دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در بغداد بود . با این حال فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در گفت وگو با شبکه العربیه این کشور در پاسخ به سوالی درخصوص مذاکرات تهران و ریاض گفت که گفت‌وگو با ایران هنوز به نتایج ملموسی نرسیده است و ما منتظر دور ششم مذاکرات هستیم.

بر اساس این گزارش، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه  ایران به تازگی  در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق که گفته است بغداد در حال تدارک میزبانی دور جدید مذاکرات ایران و عربستان است،  خاطرنشان کرد: از تلاش‌های صمیمانه و توام با حسن نیت دولت عراق استقبال و تشکر می‌کنیم و امیدواریم اتفاقات مثبت رخ دهد. کنعانی پیش از این نیز گفته بود: هنوز تصمیمی درباره دور بعدی مذاکرات بین ایران و عربستان  گرفته نشده است. در  پنج دور گفت‌وگویی که بین دو کشور انجام شد، توافقاتی بین دو طرف صورت گرفت  و مقرر شد با اجرای توافقات انجام شده زمینه برداشتن گام‌های بعدی فراهم شود. ایران همچنان آماده است و از پیشرفت در روند گفت‌وگوها و  هر تحولی که به روند بهبود مناسبات منجر شود، استقبال می‌کند  ولی باید زمینه‌ها برای برگزاری نشست بعدی فراهم شود و امیدواریم با اجرای توافقات قبلی این اتفاق بیفتد.
وی بار دیگر تاکید کرد: این  یک مسیر دو طرفه است و باید به توافقات گذشته عمل شود تا زمینه برای برگزاری نشست بعدی فراهم شود. مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به تازگی در گفت وگو با روزنامه فرانسوی فیگارو در پاسخ به سوالی درخصوص مذاکرات ایران و عربستان گفت که درحال تلاش برای برگزاری دیدار میان مسئولان دو کشور در سطح بالا در بغداد هستیم و هر دو طرف آماده پیشروی در مذاکرات و رسیدن به مراحل پیشرفته هستند. وی گفت که ما برای ایجاد زمینه و فضای مثبت در عراق به منظور میزبانی از دور بعدی مذاکرات تلاش می کنیم.
الکاظمی تاکید کرد: در دوره های گذشته مذاکرات، عوامل اعتمادساز مهمی بین دو طرف ایجاد شد و مراحل و گام های بزرگی را پشت سرگذاشتند و به این نتیجه رسیدند که مشترکات زیادی با هم دارند.
نخست وزیر عراق گفت که دو طرف باید درباره مسائل مورد اختلاف مذاکره کنند و امیدواریم که به توافق نهایی برسند و در آینده نزدیک از سرگیری روابط به طور رسمی اعلام شود.
رئیس جمهور کشورمان نیز در اظهارنظری مطبوعاتی در این خصوص تاکید کرده بود تا عربستان به تعهدات خودش در توافقات قبلی عمل نکند نمی توان وارد مراحل بعدی شد . به نظر می رسد بعد از اجرای موفق مراسم حج که از جمله توافقات مقدماتی بود، هنوز موضوع تجاوز عربستان به یمن و نیز احیای برجام را بتوان به عنوان دو مانع اصلی و چالش عمده بر سر راه ادامه گفت وگوهای میان تهران و ریاض دانست . اختلافاتی که با تمدید نشدن آتش بس در یمن ، قفل شدن مذاکرات هسته ای و اقدامات تخریبی سعودی با رسانه هایی همچون العربیه و ایران اینترنشنال ، همچنان دیوار بی اعتمادی میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را حفظ کرده و افق مشخصی نیز در پیش رو نمی‌گشاید .
هادی محمدی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

اولویت  پرورش  بر آموزش  در  قرآن
جمعه ۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۰
مهار تورم، کارویژه سال ۱۴۰۲ مسئولان
پنجشنبه ۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۶