تاریخ انتشارجمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۹
کد مطلب : ۴۴۷۰۸۸
با توجه به تشدید فعالیت های گروهک های تروریستی سپاه صحابه و لشکر جهنگوی طی چند سال گذشته به ویژه از زمان پدیدار شدن داعش در این منطقه به نظر می رسد که این گروهک ها با حمایت پشت پرده سرویس های اطلاعاتی آمریکا، امارات، عربستان و هند و رژیم صهیونیستی در کوتاه مدت سعی کرده اند که جمعیت شیعه این منطقه را کاهش دهند.
۰
plusresetminus
پشت پرده کشتار شیعیان کویته
به گزارش بلاغ، خبر فاجعه کشتار کارگران شیعه معدن در بلوچستان پاکستان به دست مزدوران داعش، این روزها قلب هر مسلمان و انسان صلح طلبی را جریحه دار کرده است. در منطقه مچ در ایالت بلوچستان پاکستان، معادن زغال سنگ زیادی وجود دارد و برخی از این معادن توسط پیمانکاران اجاره شده اند.

معدنی که در آن هفته گذشته این حادثه تروریستی رخ داد نیز توسط یکی از پیمانکاران هزاره شیعه اجاره شده بود. تروریست های داعش شبانه به یکی از خوابگاه های این معدن حمله کردند و کارگرانی را که در حال استراحت بودند، هدف ضرب و شتم قرار دادند سپس با روش خاص داعشی برخی از 13 کارگر را سر بریدند و عده ای دیگر  را نیز با شلیک گلوله به شهادت رساندند.

ایالت بلوچستان گسترده ترین ایالت پاکستان است که نزدیک به 43 درصد پاکستان را در بر می‌گیرد. دراین ایالت قومیت‌های مختلفی از جمله پشتون بلوچ، هزاره، پنجابی و سندی ساکن هستند و اکثر قریب به اتفاق شیعیان این ایالت متعلق به قوم هزاره هستند. این ها مهاجران افغانستانی هستند که عمدتا در دو دوره به پاکستان کنونی مهاجرت کرده اند. یکی از این دو دوره، دوره عبدالرحمن خان در سال های 1891 تا 1893 میلادی است که وی دست به کشتار وسیع و غصب زمین های شیعیان زد و دوره دیگر، دوره تجاوز روس‌ها در سال 1357 هجری شمسی (1979 میلادی) تا 66 شمسی (1988 میلادی) است.

در ادامه و حتی در دوران جنگ های داخلی پس از پیروزی مجاهدین، هزاره ها همچنان  به شهر کویته مهاجرت کرده   و تابعیت پاکستانی گرفته اند. وجود ترکیب متنوع مذهبی و قومی در این ایالت باعث شده زمینه و بستر فعالیت‌های تروریستی و فرقه ای در این منطقه بیش از دیگر مناطق پاکستان باشد. طبق یک برآورد آماری  از سال 2001 میلادی تاکنون، گروهک‌های تروریستی سپاه صحابه و لشکر جهنگوی،  مردم این منطقه به ویژه شیعیان شهر کویته را هدف عملیات‌های تروریستی خود قرار داده اند که در نتیجه آن در این مدت حدود بیش از 400 نفر از شیعیان شهید و در حدود 1000 تن دیگر زخمی  شده اند. در حملات تروریستی در ایالت بلوچستان، عوامل و مولفه های مختلفی (داخلی وخارجی) ازجمله قومیت، مذهب و قدرت‌های خارجی نقش داشته و هرکدام از این مولفه ها و عناصر در پی کسب منافع خود بوده‌اند.

با توجه به تشدید فعالیت های گروهک های تروریستی سپاه صحابه و لشکر جهنگوی طی چند سال گذشته به ویژه از زمان پدیدار شدن داعش در این منطقه به نظر می رسد که این گروهک ها با حمایت پشت پرده سرویس های اطلاعاتی آمریکا، امارات، عربستان و هند و رژیم صهیونیستی در کوتاه مدت سعی کرده اند که جمعیت شیعه این منطقه را کاهش دهند و به عبارت دقیق تر به دنبال تغییر بافت جمعیتی منطقه و کوچاندن اجباری شیعیان این ایالت به دیگر نقاط پاکستان هستند. همچنین مشاهده می شود نوعی طراحی شیطنت آمیز داخلی و خارجی  وجود دارد که هرگاه یک اتفاق مثبت و امیدوار کننده در جهت ارتقای سطح روابط دو کشور همسایه ایران وپاکستان رخ می دهد، با چنین اقدامات وحشیانه ای مانع به ثمر نشستن تلاش های مقامات دو طرف برای توسعه مناسبات می شوند. افزون بر این، پاکستان به دلیل همراهی نکردن با برخی سیاست های مورد انتظار محور عبری - عربی و بازی گردانان منطقه ای آنان، همواره مورد انتقاد قرار گرفته است. تداوم ارتباط دوستانه با جمهوری اسلامی ایران، خودداری از پیوستن به ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی در جنگ با یمن، به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی، گسترش روابط اقتصادی با چین، روسیه و به تازگی ایران، رقیب را آزرده خاطر کرده و حتی خشم آنان را برانگیخته است. شایان ذکراست که بازگشایی گذرگاه مرزی ریمدان - گبد در تاریخ 29 آذر امسال بین دو کشور و توافق بر سر گشایش گذرگاه مرزی پیشین در ماه آینده زمینه توسعه تجارت و مراودات اقتصادی دو طرف مرز را بیش از پیش فراهم کرده است. انتظار می رود، مقامات دو کشور به ویژه مسئولان نهادهای امنیتی دو طرف با همکاری و تعامل سازنده پایگاه ها و مخفیگاه های گروه های تروریستی از قبیل داعش، لشکر جهنگوی و جیش الظلم را شناسایی و منهدم و زمینه  های گسترش صلح وثبات را در منطقه بیش از گذشته فراهم کنند.
دکتر حامد رحیم پور
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

بیشتر مخاطب کدام یک از بخش های سایت بلاغ هستید؟
اخبار مازندران
اجتماعی
اقتصادی
سیاسی
فرهنگی
ورزشی
عکس
فیلم
پربيننده ترين
عدالت خود را در امیرالمومنین معنی کرد
چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
حمایت از اقشار ضعیف دولت از شعار تا عمل
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
یمن، نمونه پیروزی مشت بر درفش
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰