تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
کد مطلب : ۴۳۶۳۱۶
اگر بنا هست تغییری در مدیریت ارشد شهرستان ایجاد شود در سوادکوه قحط‌الرجال سیاسی نیست! کسانی هستند بهتر از هر غیربومی دیگر می‌توانند مدیریت این شهرستان را به دست بگیرند.
۰
plusresetminus
در سوادکوه قحط‌الرجال سیاسی نیست
به گزارش بلاغ، سال‌‌ها سوال اکثریت مردم شهرستان سوادکوه این است که چرا پست‌‌‌‌‌های کلیدی و مدیریتی ارشد در دست افراد غیربومی است مگر مدیر مطلوب و شاخص شهرستانی در بین ادارات کم است که نسخه مدیریت در خارج از شهرستان پیچیده می‌‌شود؟.
 
شنیده‌ها حاکی از این است یزدانی فرماندار سوادکوه با کارنامه ضعیف برای پست مدیریتی جدید به غرب مازندران می‌رود و محمدحسین فقیه علی‌آبادی بخشدار گیلخواران جویبار بدون سابقه مدیریتی مطرح، جای یزدانی را می‌گیرد!
 
جوانان سوادکوهی با کمترین امکانات و تجهیزات در منطقه محروم تحصیل می‌کنند به امید روزی که بتوانند در دیار خود صاحب پست و مقامی شوند ولی متاسفانه طی سالیان اخیر مدیران ارشد استانی از مدیران غیربومی در شهرستان بهره می‌برند که یا نخستین رزومه کاری آنها بوده و یا دوره پایانی فعالیت خود را سپری می‌کنند و سوادکوه  را تبدیل به سکوی پرش مدیران غیربومی کرده‌اند.
 
تناقض موجود در ذهن مردم این است که چرا معاون فلان مدیر یا سازمان و یا مدیران ارشد کشوری اهل سوادکوه هستند اما مدیران شهرستان غیربومی یا پروازی هستند، در کدام بازه تاریخ و توسط چه کسی زنجیره بومی گزینی از هم گسسته شده است؟!
خواسته‌های مردم از مدیران این است که آشنایی با همه ظرفیت‌ها و مشکلات، فرهنگ و آداب رسوم شهرستان داشته باشند و  در سیستم مدیریتی خود جامعه‌ای که دارای ساختار اجتماعی طایفه‌ای است را در نظر بگیرند مدیران غیربومی بعضاً نتوانسته‌اند فاصله و شکاف بین سیستم اداری و بدنه جامعه را که عمدتاً در بعد معنوی و روحی قابل حل است ترمیم کنند. عدم شناخت مسئولان از نقاط قوت و ضعف شهرستان همیشه به ضرر مردم تمام شده است.
 
به کارگیری مدیران غیربومی ظلم مضاعفی در حق افراد با ظرفیت بالا شهرستان است چنانچه این روند ادامه پیدا کند افراد با توانمندی‌های بالا و جوانان به تدریج به این نتیجه می‌رسند که توانایی و صلاحیت به کارگیری در جایگاه مدیریت را ندارند و در محل سکونت خود آینده ای در انتظارشان نیست.
 
سیاستی طی سالیان گذشته در شهرستان اتخاذ شده که سوادکوه را به آزمایشگاهی برای آزمون و خطای مدیران از شهرهایی دیگر، تبدیل کرده است  که عایده‌ای آنچنانی هم ندارند، سوال این است که آیا در شهرستانی که فرزندان برومند آن در خارج از حوزه شهرستان مدیرانی توانمند هستند، که آوازه‌ی آنها ملی است، کسی پیدا نمی‌شود که به عنوان مدیریت ارشد شهرستان انتخاب شود؟.
 
اگر بنا هست تغییری در مدیریت ارشد شهرستان ایجاد شود در این شهرستان قحط‌الرجال سیاسی نیست! کسانی هستند بهتر از هر غیربومی دیگر می‌توانند مدیریت این شهرستان را به دست بگیرند.
 
وقتي شناخت نباشد برنامه‌ای برای پيشگيري و درمان هم وجود ندارد و در مدت زمان كوتاهي متوجه مي‌شويم كه آسيب‌ها به تهديد تبديل شده‌اند، طبیعی است وقتی مدیری رنج مردم شهرستان را در محروم‌ترین مناطق نچشیده و یا ندیده است نمی‌تواند چالش‌ها و بحران‌های منطقه را بدرستی  مدیریت کند.
 
مردم امید دارند، مدیران استان و مسئولان دولت ضرورت امروز جامعه که  بهره گرفتن از تجربیات، ناکامی‌ها و اشتباهات گذشته و استفاده بهینه از مدیران بومی و برچیدن بساط مدیران مقطعی یا اتوبوسی و غیرمتخصص و سفارشی است را در زمان انتصاب مدیران شهرستان ملاحظه کنند.
 
دولتمردان باید از نیروهای بومی درشهرستانی همچون سوادکوه  استفاده کنند تا با دیدن سکانداری یک مدیر از جنس مردم، احساس آرامش به مردم و احساس امید به جوانان و دانش آموختگان شهرستان برگردد و جامعه از حالت سکون خارج شده و نخبه پروری در آن رواج پیدا کند.
 
حسین قاسمی خانقاهی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
انصار فرماندار پیر میباشد
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
هفت تپه قطعه‌ای از بهشت
پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
اختلاف بنیادین 2 بینش در نحوه اداره کشور
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۱
تفاوت شخصیت‌های انقلاب
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۹