تاریخ انتشارشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹
کد مطلب : ۴۱۶۹۴۴
اکنون زمان استفاده از سرمایه اجتماعی است. تا دیر نشده از قدرت سرمایه اجتماعی خود برای کمک به کشور استفاده کنیم.
۰
plusresetminus
نقش سرمایه اجتماعی در مبارزه با کرونا
به گزارش بلاغ، اکنون تمام دنیا به این نتیجه مهم رسیده که در این شرایط که ویروس کرونا در همه جا گسترش یافته، یکی از موثرترین استراتژی‌ها برای مقابله با ویروس، ایجاد فاصله اجتماعی بین افراد و خانه نشینی است.

در طی چند روز اخیر شاهد تلاش دولت برای شروع اجرای این استراتژی در کشور بودیم اما تاکنون موفقیت بزرگی در این زمینه حاصل نشده است.

اجرای موفقیت‌آمیز سیاست فاصله اجتماعی مستلزم جدیت دولت و همکاری اقشار مختلف جامعه است.

به‌نظر می‌رسد اکنون بخشی از جامعه ایران وضعیت را به‌خوبی درک نموده و قرنطینه خانگی و خانه‌نشینی را به نحو مطلوبی رعایت می‌کند اما هنوز بخش دیگری از جامعه تن به این فاصله اجتماعی نداده‌اند که شاید بتوان این دسته از افراد را به دو گروه متمایز تقسیم کرد؛ گروهی که هنوز باور به وخامت اوضاع ندارند و اثربخشی فاصله اجتماعی را قبول ندارند چون این پیام از سوی مرجعی صادر شده که آنها اعتبار و صداقت این منبع و مرجع را قبول ندارند و گروهی دیگر که وخامت اوضاع را پذیرفته و حاضر به همکاری هستند اما بخاطر شرایط نامساعد اقتصادی خود و عدم حمایت لازم دولت، مجبور هستند تا بیرون بروند و بتوانند لقمه نانی برای خانواده خود تهیه کنند.

اینجاست که هر یک از ما به سهم خود علاوه بر اینکه خودمان قرنطینه خانگی و خانه‌نشینی را اجرا می‌کنیم، باید در مورد هر دو گروه فوق دست به کار شویم. زیرا تا زمانی که آن‌ها نیز همانند ما همکاری نکنند خانه‌نشینی ما به نتیجه کامل نخواهد رسید.

رمز موفقیت سیاست خانه‌نشینی، در همراه نمودن اکثریت جامعه با این سیاست است؛ به گفته دبیر ستاد ملی کرونا، یک فرد آلوده به این ویروس می تواند در یک ماه بیش از 400 نفر را آلوده کند.

سوال مهم این است که علاوه بر خانه‌نشینی، چه‌کاری می‌توانیم انجام بدهیم؟ هر یک از ما دارای حلقه‌ای بزرگی از دوستان، همسایگان، اقوام و خویشاوندان، همکاران، و افرادی هستیم که در طول سال برای رفع نیازهای روزمره خود با آن‌ها در ارتباط مستمر هستیم.

بخشی از اعضای این شبکه ما، همان افرادی هستند که بنا به دو دلیل فوق، کماکان در خیابان‌ها یا جاده‌ها رفت و آمد دارند.

از همین امروز دست به‌کار شویم و با آن دسته از افرادی که شماره تماس آن‌ها را در گوشی تلفن خود داریم صحبت کنیم و تلاش کنیم از قدرت سرمایه اجتماعی خودمان برای متقاعدسازی آنها برای همراهی با قرنطینه خانگی، استفاده کنیم.

به‌نظر میرسد دولت فاقد چنین قدرتی باشد. به‌علاوه، اگر در بین اعضای شبکه خود، افرادی داریم که به‌خاطر شرایط بد اقتصادی مجبور به خروج از منزل هستند، تلاش کنیم متناسب با توان اقتصادی خود، از آن‌ها حمایت مالی کنیم تا مجبور نشوند بیرون بروند.

برخی از ما می‌توانیم هزینه یک ماه زندگی او را، بلاعوض به او بدهیم و یا به او قرض دهیم، یا به تعبیر یکی از دوستان از روش نسیه معکوس استفاده کنیم.

راه‌های زیادی برای کمک به این افراد وجود دارد. کمک به این افراد، کمک به خود ما، کمک به نظام بهداشت و درمان کشور و در نهایت کمک به ایران عزیز است.

اکنون زمان استفاده از سرمایه اجتماعی است. تا دیر نشده از قدرت سرمایه اجتماعی خود برای کمک به کشور استفاده کنیم.

محمود شارع‌پور
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
سند تحول قوه مجریه!
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۰
«پدرخواندگی» یا «ائتلاف» مسئله این است
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۹
آقای واعظی، با اعصاب مردم بازی نکنید!
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۳