تاریخ انتشارجمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۲
کد مطلب : ۳۵۶۲۰۶
دولت هرگاه که با عملکرد منفی خود، نارضایتی اجتماعی را بالا می‌بیند، دست به تدوین سناریویی تکراری در استیضاح برخی وزرای خود توسط مجلس می‌زند.
۰
plusresetminus
داستان از دولت، اجراء از مجلس
به گزارش بلاغ،  در دولت آقای روحانی، که مجلس با این دولت کاملاً هماهنگ است و با تلاش‌های فراوان سعی شد تا مجلسی همگرا و از یک جناح سیاسی ایجاد شود که در عمل بتواند آنچه را که دولت می‌خواهد و می‌گوید، آن را عمل کند؛ تاکنون دولت آقای روحانی طی چند مقطع سناریویی را در اختیار مجلس بویژه فراکسیون امید قرار داد تا مجلس به مدد دولت بیاید و نظر دولت را تامین کند.  استیضاح‌هایی کاملاً مهندسی‌شده و مصلحت‌اندیشانه.
 
استیضاح برخی از وزراء طی دو دوره ریاست جمهوری روحانی به‌خصوص استیضاح سه وزیر مسکن و راه و شهرسازی، تعاون و کار و رفاه اجتماعی و وزیر جهاد کشاورزی در هفته قبل و رأی مجدد به وزرای استیضاح‌شده و سپس افشاء پشت پرده استیضاح‌ها، نشان از آن دارد که دولت در شکل‌دادن و همراه کردن مجلس موفق بوده و این امکان را یافته تا علی‌رغم استقلال قوا و ضرورت وابسته نبودن مجلس به دولت، اما اکثریت مجلس با دولت بوده و اراده خود را هماهنگ با اراده دولت تنظیم می‌کند.
 
اظهارات برخی نمایندگان مستقل و اصول‌گرا در پسااستیضاح، گواه این واقعیت تلخ است که فراکسیون امید به‌عنوان بزرگ‌ترین فراکسیون و دارای اکثریت، وابسته به اصلاح‌طلبان، با تمام قوا بجای دفاع از مطالبات مردم، خود را مجری سناریوهای دولت کرده است.
 
دولت هرگاه که با عملکرد منفی خود، نارضایتی اجتماعی را بالا می‌بیند و شاهد ریزش شدید حامیان خود می‌شود، دست به تدوین سناریویی تکراری در استیضاح برخی وزرای خود توسط مجلس می‌زند و پس از کلی جو و فضاسازی علیه خود و تخلیه منتقدان دولت، در یک حرکت نمایشی رای مجدد چند وزیر فوق‌العاده ضعیف خود را از مجلس و با خوش خدمتی فراکسیون امید بدست می‌آورد و به جامعه نشان می‌دهد که پس از یک فرآیند استیضاح و سخنان مخالفان و موافقان، توانسته نظر نمایندگان مجلس را روی حتی ضعیف‌ترین وزرای خود تامین کند.
 
تکرار این سناریو در مقاطع مختلف زمانی و روی وزرای گوناگون، گویای این حقیقت است که نماینده مجلس را مردم باید با تیزبینی و هوشیاری بیشتری انتخاب کنند تا وکیل‌المله راهی مجلس و کرسی دفاع از حقوق و منافع ملی شود نه وکیل‌الدوله.
 
باید این واقعیت را نیز پذیرفت که عده‌ای از سیاست‌بازان معتقدند حافظه میان و بلندمدت ملت ایران بخوبی عمل نمی‌کند و بدلیل همین ضعف می‌توان با حفظ سیاست مردم‌فریبی، در انتخابات‌ها تنها اشخاص را تغییر داد بدون آنکه سیاست اصلی، که حفظ قدرت یک جریان و جناح خاص سیاسی و خوش‌باور نسبت به غرب و دوست دشمنان انقلاب اسلامی است، تغییر کند!.
 
آیا سیاست مردم فریبانه "استیضاح"، همچنان به‌عنوان سوپاپ اطمینان دولت برای سال‌های دیگر نیز توسط اقای روحانی به اجراء گذارده می‌شود؟!.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين