تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۷
کد مطلب : ۲۴۹۳۳۵
به نظر می‌رسد زمان پایان دادن به اجرای تعهدات برجام فرارسیده است و در شرایط کنونی بهترین فرصت برای ایران است که با افشای ماهیت آمریکا و پایان دادن به برخی امیدواری‌های واهی، فضا را برای توسعه بیش از پیش با تکیه به داخل فراهم کند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، موضوع تمدید تحریم‌های ایران در حالی در صدر اخبار دنیا قرار گرفته است که به راحتی قابل پیش‌بینی بود که این توافق می‌تواند در معرض این بدعهدی آشکار قرار بگیرد.

اینکه از سوی غرب اراده‌ای برای پایبندی به این توافق وجود ندارد و با وجود این نقض‌های مکرر، به نظر می‌رسد دیگر نوبت به مسئولان دیپلماسی کشورمان رسیده است تا تغییر موضع داده و واکنش قاطع نشان دهند.

شاید بپرسید که جمهوری اسلامی ایران چگونه باید نسبت به این موضوع تغییر موضع دهد.

ایران ابزارهای فراوانی برای دفاع از خود پیش‌رو دارد، ابتدایی‌ترین حقوق ایران در برابر بدعهدی آمریکا، شکایت رسمی از این کشور بر اساس مکانیزم‌های پیش‌بینی شده در برجام است.

هر چند با وجود دست برتر آمریکا و متحدانش در این بین مانع از پیروزی ایران می‌شود اما کمترین سود آن توجه افکار عمومی به مظلومیت ایران است.

یکی دیگر از واکنش‌های ایران، همراه کردن کشورهای دیگر علیه آمریکا است، تقویت دیپلماسی چندجانبه و رایزنی با کشورهای اروپایی مخالف سیاست‌های آمریکا می‌تواند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشد.

سوم نکته رونق گفتمان مقاومت، که در این دولت بسیار کمرنگ شده بود، از دیگر راه‌های موفقیت در برابر بدعهدی آمریکایی‌هاست، افزایش نفوذ منطقه‌ای برای شکستن هیمنه دروغین آمریکا و قهرمان‌پروری‌شان می‌تواند نگاه جهانی به قدرت ایران را پررنگ کند.

مورد چهارم اینکه ایران نیز می‌تواند کشور آمریکا و شرکت‌های وابسته به آن را مورد تحریم قرار دهد، ایران باید به گونه‌ای رفتار کند که غرب به برجام محتاج است و رئیس دولت نیز باید از برخی سخنان عجیب مانند آفتاب تابان، بزرگترین دستاورد قرن و غیره بردارد و آب خوردن را به این موضوع گره نزند.

بر اساس این یادداشت تمامی این موارد برای عقب‌نشینی کشور آمریکا بیان شد، اما موضوعی بسیار مهم‌تر نیز وجود دارد، در صورتی که هیچ‌یک از این کارها موثر نبود، بازگشت دوباره به روند توسعه فرآیند هسته‌ای و لزوم گسترش گفتمان توجه به اقتصاد مقاومتی است که چند سالی رهبری آن را تنها راه برون‌رفت از مشکلات می‌دانند، است.

درست است که ایران در این مدت تلاش کرد تا چهره نرم و منعطفی از خود در جهان به نمایش بگذارد، اما به طور قطع آمریکا آن کشوری نبود که مسئولان غرب باور دولت به آن دلخوش کرده بودند و امروز آثار زیان بار آن را می‌بینند.

به نظر می‌رسد زمان پایان دادن به اجرای تعهدات برجام فرارسیده است و در شرایط کنونی بهترین فرصت برای ایران است که با افشای ماهیت آمریکا و پایان دادن به برخی امیدواری‌های واهی، فضا را برای توسعه بیش از پیش با تکیه به داخل فراهم کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين