خبر طوفان و باد شدید در محمودآباد در حالی در صفحات مجازی مطرح شد که علیرغم کذب بودن این خبر، مدیران شهرستان به حالت آماده‌باش کامل در آمده بودند.
۰
plusresetminus
باد شدید و طوفان در محمودآباد از شایعه تا واقعیت/ آماده‌باش مدیریت بحران در پی خبری بی اساس!
به گزارش بلاغ، ظهر امروز در صفحات مجازی به ویژه در گروه‌های تلگرامی شهرستان محمودآباد و برخی از گروه‌های مازندران خبری با این عنوان منتشر شد: بر طبق اعلام سازمان هواشناسی مازندران و سازمان مدیریت بحران استان از ساعت۱۵:۳۰ تا ۲۰ امروز وزش باد شدید و طوفان را در محمودآباد داریم.

هم اکنون که این خبر را منتشر می‌کنم ساعت ۱۸:۱۰ دقیقه است و هنوز طوفان یاد شده به محمودآباد نرسیده و بسیاری از هموطنان، که از شنیدن این خبر مضطرب و نگران بودند، در تماس با دفتر پایگاه خبری آوای شمال خواستار پیگیری این شایعه عنوان شده در صفحات اجتماعی شدند تا با مسببان ایجاد تشویش عمومی در شهرستان برخورد جدی شود.

نکته قابل تأمل اینکه بر اساس منابع موثق، تمامی مدیران شهرستان نیز به طور کامل اطلاع‌رسانی و به صورت آماده‌باش در آمدند و دستگاه‌های امدادی و اورژانس و آتش نشانی نیز در آماده باش کامل هستند.

این شایعه البته به همین جا ختم نشد و برخی از مسئولان استانی نیز ظاهراً شایعه مذکور را باور کردند و از شهرستان جویای این اتفاق بودند.

سوأل اینجا است که چه منبعی این شایعه را تأیید کرد که مدیران شهرستانی به حالت آماده باش کامل درآمدند، و اصلاً بر اساس کدام علوم ناشناخته دنیا، باد شدید و طوفان فقط یک شهر را در مسیر حرکت در می‌نوردد، اما قبل و پس از آن هیچ شهری آسیب نمی‌بیند؟.

توصیه ما به‌عنوان نماینده افکار عمومی به مسئولان این است که با توجه به سرعت بالای انتشار شایعه در فضای مجازی، در جهت جلوگیری از ایجاد تشویش اذهان عمومی هرگونه شایعات را بر اساس منابع موثق سنجیده و نسبت به روشنگری موضوع در صحت یا عدم صحت آن در شبکه‌های اجتماعی اهتمامی جدی داشته باشند.

البته از ما نشنیده بگیرید، اما گفته می‌شود که این پیامک از سوی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان آمل مطرح شده است و امیدواریم این موضوع صحت نداشته باشد، که اگر صحت داشته باشد واقعاً باید برای دستگاه‌های عضو مدیریت بحران شهرستان‌ها فکری اساسی کرد.

اما نکته پایانی اینکه با توجه به بروز شایعات در صفحات اجتماعی و عدم روشنگری از سوی مسئولان شهرستان و استان، چنانچه رویدادی در آینده نیاز به اطلاع رسانی و آماده باش عمومی داشته باشد، آیا مردم باور خواهند کرد یا خیر؟! یاد داستان چوپان دروغگو افتادم که خدا نکند به آن روز دچار شویم که در این‌صورت باید منتظر بروز فاجعه بود.
منبع : آوای شمال
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
جایگاه اخلاق در سیاست حضرت علی(ع)
شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴
اوصافی کوتاه در باره آیت‌الله فقید فاطمی‌نیا
سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱
سلام فرمانده، تولیدی محاهدانه
يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۵