تاریخ انتشارسه شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۳
کد مطلب : ۱۷۹۹۳۳
به جرأت باید گفت هیچ فردی را نمی‌توان در کشورمان یافت که از خصوصیات و اهمیت استراتژیک اقتصاد مقاومتی و راه‌های تحقق آن و نقش بی‌مانندش در سیاست‌های راهبردی نظام اسلامی اطلاعات مستوفایی نداشته باشد و این واقعیت، بهترین شرائط عینی و ذهنی جامعه ایرانی را برای اجرای اقتصاد مقاومتی از سوی دولت فراهم آورده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، سال‌هاست مقام معظم رهبری با درک درست از رسالت نظام اسلامی، امنیت‌بخشی جامعه در قبال مسائل اقتصادی و رفع دغدغه مردم از نوسانات معیشتی‌شان را اولویت نخست دولت‌ها تعیین کرده و ظرف چند سال اخیر به‌ویژه دو سال گذشته با طرح اقتصاد مقاومتی، دولت و مسئولان را به دوری از تعارفات و پرهیز از برخورد فانتزی و تشریفاتی نسبت به این مقوله مهم دعوت کرده و خواستار بسیج عمومی برای شکل‌دادن اقتصادی درون‌زا و مولد و پرنشاط می‌شوند.

امروزه با تببین ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی از فرصت‌ها، تهدیدها، ظرفیت‌های بی‌پایان داخلی، نیروی انسانی بی‌بدیل کشور و هر آنچه که برای به وجود آوردن اقتصادی اطمینان آفرین و مولد و باثبات گرفته تا راهکارهای اجرایی آن، از سوی رهبر معظم انقلاب و صاحب‌نظران ارشد اقتصادی کشورمان، کار برای همه مردم و از جمله دولت و دولتمردان کاملاً آسان شده و بستر عینی و ذهنی
کشور برای اجرای اقتصاد مقاومتی آماده آماده است.

به جرأت باید گفت هیچ فردی را نمی‌توان در کشورمان یافت که از خصوصیات و اهمیت استراتژیک اقتصاد مقاومتی و راه‌های تحقق آن و نقش بی‌مانندش در سیایت‌های راهبردی نظام اسلامی اطلاعات مستوفایی نداشته باشد و این واقعیت، بهترین شرائط عینی و ذهنی جامعه ایرانی را برای اجرای اقتصاد مقاومتی از سوی دولت فراهم آورده است.

این مقدمه برای پرهیز دادن دولت به‌ویژه آقای رئیس جمهور و از جمله استاندار و مسئولان مازندران از بیان مقدمه و ذی‌المقدمه آورده شد تا دولت و کارگزاران او مستقیماً به سراغ برنامه‌های اجرایی روند و از هدردادن بیش از پیش وقت، اجتناب کنند.

تاکنون هزاران گزارش، صدها مقاله تحقیقی و پژوهشی و دهها کتاب عالمانه و محققانه پیرامون اقتصاد مقاومتی نوشته شده و دولتمردان را از زمینه‌سازی این حرکت فراگیر، که دنیایی از وقت و انرژی را می‌توانست به خود اختصاص دهد و به یمن تلاش‌های مقام معظم رهبری به انجام رسید، بی نیاز کرده است.

بدین جهت، دیگر در سال 95، که به صورت مستقیم به سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" نامگذاری شده، جای هیچ مقدمه و درنگ و وقت‌کشی نیست و مجموعه برنامه‌ها
و بودجه‌های سال جدید باید مصروف اجرایی شدن همه برنامه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی شود.

10 سال نامگذاری با رویکرد اقتصادی

مقام معظم رهبری از نوروز 69 که اولین سال زعامت ایشان بود، تاکنون هر نوروز پیامی به ملت ایران می‌دهند و طی آن بر موضوعات مهم سال پیش‌رو تاکید می‌فرمایند و از سال 78 که سالگرد صدمین سال تولد امام خمینی بود و به نام ایشان نام گرفت، این پیام‌ها حاوی نام سال نیز می‌باشند و در طول سال مسئولان تلاش می‌کنند خط مشی نهفته در نام سال را پی بگیرند.

مقام معظم رهبری در پیام سال 69 بر «تحول درونی و اصلاح امور»، در سال 70 بر «صبح روشنی»، در سال 71 بر «تحکیم معنویت»، در سال ۷۲ بر «عدالت اجتماعی»، در سال 73 بر «صرفه‌جویی»، در سال 74 بر «وجدان کاری، انضباط اجتماعی، انضباط اقتصادی»، در سال 75 بر «ضرورت پرهیز از اسراف و حفظ ثروت و منابع عمومی کشور» در سال 76 بر «توجه به معنویات و فضایل اخلاقی» و در سال 77 بر «صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف، قناعت و پایداری بر مواضع اسلامی و انقلابی» تاکید کرده بودند و در مجموع 10 سال را با رویکرد اقتصادی و رفع دغدغه عمومی به‌منظور مقاوم‌سازی اقتصاد ملی ناگذاری فرمودند.

جدول
زیر نامگذاری سال از 78 تا 94 را نشان می‌دهد که سال 95 نیز با عنوان "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" نامگذاری شده است.

 

سال

نامگذاری

1378

امام خمینی (ره) 

{این نامگذاری به دلیل صدمین سالگرد تولد امام بود}

1379

امام علی(ع)

{سال 79 همراه با دو عید غدیر بود}

1380

اقتدارملی و اشتغال‌آفرینی

1381

سال عزت و افتخار حسینی

{در سال 80 محرم دوبار تکرار شد، هم در فروردین و هم در محرم}

1382

خدمت‌گزاری

1383

پاسخگویی

1384

سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی

1385

پیامبر اعظم

{دوبار تاریخ وفات حضرت محمد(ص) به تاریخ قمری، در تقویم بود. یکبار در ابتدای سال و یکی در پایان سال}

1386

اتحاد ملی، انسجام اسلامی

1387

نوآوری و شکوفایی

1388

حرکت مردم و مسئولین به سوی اصلاح الگوی مصرف

1389

همت مضاعف و کار مضاعف

1390

جهاد اقتصادی

1391

تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی

1392

حماسه‌ سیاسی و حماسه‌ اقتصادی

1393

اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی

1394

دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی

 
با مقدمه‌چینی چندین ساله پیرامون اقتصاد مقاومتی و تعیین حدود و چهارچوب‌های انتظاری جامعه، امسال تنها ملاک ارزیابی عموم مردم از است که مهمترین محورهای
اجرایی آن را به‌طور مشخص مقام معظم رهبری ارائه فرمودند که بهترین هدیه معظم‌له به دولت یازدهم  است و اگر این دولت خواهان موفقیت و جلب رضایتمندی مردم است، باید با تمام ظرفیت به ریزمترهای مقام معظم رهبری بپردازد که براساس اولویت نیز از سوی ایشان مطرح و فهرست شده است.

پیشنهادهای دهگانه حضرت آیت الله خامنه‌ای به مسئولان اجرایی برای تحقق شعار سال یعنی «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»

1- شناسایی و تمرکز بر فعالیتها و زنجیره‌های مزیت دار اقتصادی».
2- احیا و به حرکت درآوردن تولید داخلی.
3- خودداری جدی ازخریدهای خارجی که قدرت تولید داخلی را تضعیف کند.
4- مدیریت پولها و منابع مالی ایران که از خارج وارد کشور می‌شود.
5- دانش بنیان شدن بخشهای مهم اقتصادی.
6- بهره برداری از بخشهایی که قبلاً در آنها سرمایه گذاری کلانی شده است مانند پتروشیمی و ساخت نیروگاه.
7- مشروط شدن همه معاملات خارجی به انتقال فناوری به داخل ایران.
8- مبارزه جدی و واقعی با فساد، ویژه خواری و قاچاق، که ضربات جدی به اقتصاد کشور می زند.
9- افزایش بهره وری انرژی، که می‌تواند در روندی مشخص باعث صرفه جویی صد میلیاردی بشود.
10- نگاه ویژه و حمایتی به صنایع متوسط و کوچک برای ایجاد اشتغال و تحرک اقتصادی.، آخرین موارد از پیشنهادهای دهگانه
حضرت آیت الله خامنه‌ای به مسئولان اجرایی برای تحقق شعار سال یعنی «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» است.

ایشان افزودند: البته کارهای دیگری نیز می‌توان در این مسیر انجام داد اما اگر این ده نکته، عملیاتی شود در کشور حرکتی انقلابی، بزرگ و رو به پیشرفت آغاز می‌شود که اقتصاد ایران را مصونیت می‌بخشد و تأثیر تحریم‌ها را کاملاً کاهش می‌دهد.

رهبر انقلاب تأکید کردند: در صورت اجرای این حرکت منطقی و انقلابی، دیگر کسی در مقابل تحریم‌ها نخواهد لرزید و نیازی نیست برای جلوگیری از تحریم‌های امریکا، از اصول و مبانی و ارزشها و خطوط قرمز ایران صرف نظر کند و کوتاه بیاید.
در پایان ذکر این نکته را خالی از لطف نمی‌دانیم که امسال نیز به سرعت سال‌های گذشته سپری خواهد شد و تا چشم بهم‌زدنی عمر این دولت نیز به پایان می‌رسد. نکند که باز دست به پشت دست نواخته شود و گفته شود که: چه زود دیر شد!.

پس دولتیان! لحظه لحظه را دریابید که زمان بسیار کوتاه است و کارهای ناکرده نیز بسیار فراوان. انشاءالله در ساختن ایرانی نمونه برای جهان اسلام که در همه زمینه‌ها به‌ویژه اقتصاد و فرهنگ الگو باشد، موفق شوید.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

ماجرایی خواندنی درباره زیارت عاشورا
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۵
خبرنگار، قلم‌‌نگار امین و حفیظ
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴
نقش غدیر در عصرغیبت
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹