تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۶
کد مطلب : ۵۵۲۶۳
برخی از منابع غربی معتقدند، "دیوید کاوثورن هاینز" که داعش در ویدئوی کشتن استیون ساتلوف او را قربانی بعدی عنوان کرده، هم اکنون کشته شده است.
۰
plusresetminus
بلاغ- داعش در دومین پیام به آمریکا، سر "استیون ساتلوف" را از بدنش جدا کرد. صحنه اعدام یادآور اعدام "جیمز فولی" نخستین خبرنگار آمریکایی بود که توسط یکی از اتباع انگلیسی داعش سر بریده شد؛ با همان ترکیب و همان جلاد که "جان" نام گرفته است.
اگرچه این بار برای جلوگیری از تعیین هویت جلاد داعش، صدایش با افکت های دیجیتالی تغییر داده شده است، اما این مسئله می تواند فشارها بر سرویس های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس را برای شناسایی جلاد داعش افزایش دهد. گمان می رود وی یکی از 500 انگلیسی شناخته شده ای باشد که برای جنگ به سوریه رفته است. در پایان ویدئو هم تغییر دیگری رخ داد، این بار قرار است یک انگلیسی به نام "دیوید کاوثورن هاینز" اعدام شود.
ساتلوف ۳۱ ساله، تابستان گذشته نزدیک شهر حلب در شمال سوریه ناپدید شد؛ و داعش در پایان ویدئوی سر بریدن جیمز فولی تهدید کرده بود که وی قربانی بعدی است. استیون ساتلوف در گذشته برای مجله تایم، فارن پالیسی و کریستین ساینس مانیتور کار می کرد و در مصر، لیبی و سوریه سابقه خبرنگاری داشت.
استیون ساتلوف روز ۴ اوت ۲۰۱۳ به دست تروریست‌ها افتاد. او در ترکیه از شهر مرزی کیلیس آخرین پیام اینترنتی خود را برای دوستانش فرستاد و به آنها گفت قصد دارد روز بعد به حلب برود.با این که تروریست‌ها چند روزنامه‌نگار را گروگان گرفته بودند، اما ساتلوف به سوریه رفت. وی زبان عربی را به خوبی صحبت می‌کرد. ساتلوف چند کیلومتر پس از عبور از مرز به دست عده‌ای از مردان مسلح افتاد که به نظر می‌رسید از ورود او به سوریه خبر داشتند و منتظرش بودند. تروریستها او را با خود به حلب بردند و چندی بعد به زندانی در رقه منتقل شد.
ساتلوف در این ویدیو با صدایی که هیچ شباهتی به کسی که قرار است دقایقی بعد سرش بریده شود، ندارد؛ خطاب به باراک اوباما می گوید: "تو میلیاردها دلار از محل مالیات مردم هزینه کرده‌ای و ما در نبردهای قبلی با دولت اسلامی (داعش) هزاران سرباز را از دست داده ایم. مردم از آغاز مجدد این جنگ چه نفعی می برند؟"
تروریست نقاب پوش هم که صدای مشابه مردی را دارد که در ویدیوی قبلی گروه داعش یک خبرنگار آمریکایی دیگر را سر بریده بود، می گوید این اقدام به تلافی حملات هوایی آمریکا علیه گروه داعش در عراق خواهد بود.
وی با هشدار به کشورهایی که علیه داعش با آمریکا همراه شده اند، گفت که از این فرصت برای هشدار دادن به کشورهایی استفاده می‌کنیم که وارد "ائتلاف شیطانی" علیه داعش با همراهی آمریکا شده‌اند. این پیامی واضح برای دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس بود.
او خطاب به باراک اوباما می‌گوید که تا وقتی حملات علیه داعش ادامه داشته باشد، بریدن سر شهروندان آمریکایی نیز ادامه خواهد داشت.
این جلاد داعش، به حملات هوایی آمریکا در عراق علیه مواضع دولت اسلامی اشاره می کند و اشاره وی به حملات به سد موصل است اما این ویدئو دو روز پس از آزادی آمرلی، سلیمان بیگ و زومار منتشر شده است. پیروزی هایی که در همه آنها حملات هوایی آمریکا نقش داشته است، اما جلاد داعش تنها به سد موصل اشاره می کند. این اظهارات گمانه زنی ها سرویس های اطلاعاتی را تقویت می کند که این اعدام اندکی پس از حملات آمریکا به سد موصل انجام شده است.
جلاد داعش، پس از سر بریدن ساتلوف قربانی بعدی را معرفی می کند. دیوید کاوثورن هاینز که مارس گذشته نزدیک اردوگاه آوارگان آتمه در ادلب و نزدیک مرز ترکیه ربوده شد.
دولت انگلیس در واکنش به این تهدید صبح امروز جلسه اضطراری کابینه را تشکیل داد.

دیلی تلگراف به نقل از منابعی در سازمان های اطلاعاتی آمریکا می نویسد: نگرانی های زیادی وجود دارد که گروگان انگلیسی که خانواده اش در اسکاتلند زندگی می کنند، هم اکنون مرده باشد، زیرا برخی از کارشناسان اطلاعاتی عقیده دارند زمان و مکان مرگ فولی و ساتلوف یکی بوده است.
این منابع  می گویند تنها برای افزایش تاثیر این تهدیدات، پیام های ویدئویی در فواصل زمانی متفاوت پخش می شود.
گمان می رود نزدیک به 20 گروگان غربی در دست داعش اسیر باشند. خانواده دیوید هاینز از قبل در مورد گروگان گرفته شدن فرزندشان اطلاع داشتند اما به آنها توصیه اکید شده بود که برای حفظ جان هاین از اطلاع دادن به رسانه ها خودداری کنند./آ
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين