رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران عنوان کرد:

مشاهده پشه تب دنگی در رامسر

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۳
کد مطلب : ۴۸۷۲۲۷
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه پشه تب دنگی در رامسر مشاهده شده است، گفت: ابتلا افراد به بیماری تب دنگی تاکنون گزارش نشده است.
۰
plusresetminus
مشاهده پشه تب دنگی در رامسر
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بلاغ، فرهاد غلامی در حاشیه سفر به شهرستان عباس‌آباد در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: تعدادی از بیماران در جنوب کشور که در کشور‌های خلیج فارس سکونت داشتند به دلیل ابتلا به تب به ایران آمدند و تعدادی از این بیماران فوت شدند.

وی افزود: ابتلا به بیماری تب دنگی در ایران تاکنون گزارش نشده، اما پشه آئدس در برخی مناطق از جمله در گیلان همسایه غربی مازندران مشاهده شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه پشه تب دنگی در شهرستان رامسر نیز مشاهده شده است، ادامه داد: ابتلا افراد به بیماری تب دنگی در این منطقه و در استان تاکنون گزارش نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: اقدامات پیشگیرانه برای مهار پشه آئدس مانند سم‌پاشی آغاز شده است، اما مردم نیز باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی در این خصوص را رعایت کنند.

غلامی گفت: مردم از حضور در کنار برکه‌های آب راکد، محل تجمع زباله‌ها یا دپوی لاستیک‌ها خودداری کنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز گفت: پشه آئدس در محدوده شهرستان بابل یافت نشده و خوشبختانه موردی از بیماری تب دنگی نیز گزارش نشده است.

محمدرضا عادل‌مشهدسری اظهار کرد: پشه‌های آئدس، پشه‌های مهاجمی هستند که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و معتدله زندگی می‌کنند. این پشه‌ها تمایل زیادی به خونخواری از انسان دارند و در طول روز به‌ویژه نزدیک طلوع و غروب آفتاب افراد را مورد گزش قرار می‌دهند.

وی افزود: راههای پیشگیری از تکثیر پشه آئدس می‌توان به جلوگیری از تجمع آب‌های راکد، عدم رهاسازی ظروف یکبار مصرف و قوطی کنسرو در طبیعت، جمع‌آوری لاستیک‌های مستعمل و رهاشده در محیط، تعبیه درب روی ظروف محتوای آب، تخلیه و تمیز کردن ظروف محتوی آب مانند ظروف زیر گلدان‌ها و ... اشاره کرد.

عادل‌مشهدسری ادامه داد: از جمله بیماری‌های منتقله از طریق پشه آئدس، تب دنگی است که یک بیماری ویروسی است و توسط گزش پشه آئدس منتقل می‌شود.

این مسئول پوشیدن لباس‌های آستین‌بلند، رنگ روشن، استفاده از اسپری یا قلم دافع حشرات بر روی مناطقی از پوست که با لباس پوشیده نمی‌شود، استفاده از پشه‌بند در صورت استراحت در فضای باز، نصب توری بر روی درب و پنجره‌ها و اطمینان از سالم بودن آنها، پرهیز از بیرون رفتن در ساعات پر گزش را راههای پیشگیری از تب دنگی دانست.

این مقام مسئول تصریح کرد: از علائم بیماری تب دنگی، می‌توان به علائم تب، سردرد شدید، درد عضلانی، درد مفصلی، درد استخوانی، درد حدقه چشم، بثورات جلدی وغیره اشاره کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل با توجه به اینکه سابقه سفر (زندگی) دو هفته قبل از بروز علائم و تب به منطقه‌ای که تب دنگی در آنجا وجود دارد، مهم است، اظهار کرد: حتماً در زمان مراجعه به پزشک خود اطلاع دهید و در صورت بروز هرگونه علائم ذکرشده، در اسرع وقت به نزدیک‌ترین مرکز خدمات جامع سلامت محل زندگی خود مراجعه فرمایید.

وی با اشاره به اینکه تله‌گذاری‌های متعدد که توسط کارشناسان واحد مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل صورت پذیرفته بیان کرد: تاکنون، پشه آئدس در محدوده شهرستان بابل یافت نشده و خوشبختانه موردی از بیماری تب دنگی گزارش نشده است.

عادل اذعان کرد: در برنامه اجرایی پیشگیری و کنترل بیماریهای منتقله از پشه مهاجم آئدس وزارت بهداشت، این دانشگاه با توجه به ظرفیت در گروه دانشگاه‌های علوم پزشکی فاز یک مراقبت در مواجهه با پشه مهاجم آئدس و سایر عوامل اکولوژیک و اقلیمی و میزان تردد و غیره قرار دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: با توجه به گسترش بیماری تب دنگی در برخی از استان‌ها از مردم خواهشمندیم که با رعایت نکات ذکرشده، از خود در برابر گزش پشه محافظت کنند.

انتهای خبر/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جایگاه  ویژه « عدالت»  در اســلام
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۴۶
حکم تنفیذ، مبنای مشروعیت جمهور
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۶
زباله، چالش حیاتی برای مردم مازندران
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۵
امروز و فرداهایی که ۶ ساله شد
يکشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۱
انتظارات مردم از رئیس‌جمهور
شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۹