تاریخ انتشارسه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۰۶:۳۹
کد مطلب : ۴۸۷۲۰۸
در سه سال فعالیت دولت سیزدهم، تولید نفت ۶۰ درصد و صادرات آن ۲۰۰ درصد افزایش یافت که آماده تحویل به دولت چهاردهم است.
۰
plusresetminus
افزایش تولید و صادرات نفت میراث شهید رئیسی برای دولت چهاردهم
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بلاغ به نقل از ایرنا، دولت سیزدهم در حالی دولت را تحویل گرفت که صادرات نفت به حدود ۶۰۰  هزار بشکه در روز رسیده بود.
جواد اوجی؛ وزیر نفت اعلام کرده که صادرات نفت ایران از ۱۸۲ میلیون بشکه در سال ۱۳۹۸ به ۵۶۵ میلیون بشکه در سال ۱۴۰۲ رسیده است. همچنین رشد گروه نفت و گاز که سال ۱۳۹۸ منفی ۳۵ درصد بود و سال ۱۴۰۲ به مثبت ۲۰ درصد رسید. در زمینه تولید گاز مایع نیز جهش عمده‌ای رخ داده، به‌طوری که تولید آن از سالانه سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن به شش میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال رسیده است.
 
بر اساس این گزارش؛ از طرفی طبق جدول بالا تولید نفت از دو میلیون و ۱۰۶ هزار بشکه در روز در سال ۹۹ به سه میلیون و ۵۷۰ هزار بشکه در سال ۱۴۰۳ رسید؛ این در حالی است که کمترین میزان تولید نفت خام کشور در خرداد سال ۹۹ و به میزان یک میلیون و ۵۸۸ هزار بشکه در روز به ثبت رسیده است.
 
همچنین بر اساس آمارهای بین‌المللی فروش نفت ایران به طور میانگین به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است؛ یعنی فروش نفت با افزایش ۲۰۰ درصدی تحویل دولت چهاردهم خواهد شد.
 
محمد رضوانی‌فر؛ رئیس گمرک ایران نیز با بیان اینکه تجارت خارجی کشور (مجموع واردات و صادرات) در سال ۱۴۰۲ با دو و شش دهم درصد افزایش به ۱۵۳ میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار رسید، افزود: در این مدت ۳۵ میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار نفت صادر شد. در سه ماه اول سال جاری ۱۲ میلیارد و 200 میلیون دلار صادرات نفت خام و نفت کوره، خدمات فنی و مهندسی داشته‌ایم که با این شرایط تحویل دولت جدید خواهد شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جایگاه  ویژه « عدالت»  در اســلام
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۴۶
حکم تنفیذ، مبنای مشروعیت جمهور
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۶
زباله، چالش حیاتی برای مردم مازندران
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۵
امروز و فرداهایی که ۶ ساله شد
يکشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۱
انتظارات مردم از رئیس‌جمهور
شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۹