تاریخ انتشاريکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۵۳
کد مطلب : ۴۸۶۷۲۲
سومین جشنواره گلاب‌گیری و نخستین مراسم گل غلتان در روستای «شاه‌ناجر» بخش کجور نوشهر در حالی برگزار شد که جشنواره گلاب‌گیری «شاه‌ناجر» به عنوان رویداد ملی ثبت شد که اولین رویداد در منطقه کجور محسوب می‌شود.
۰
plusresetminus
جشنواره‌ای به رنگ عطر گلاب در نوشهر+عکس و فیلم
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «بلاغ»، به همت یکی از مزرعه‌داران روستای شاهناجر به نام محمد مشایخ حسینی و حمایت جهاد کشاورزی و اداره گردشگری نوشهر، سومین جشنواره گلاب‌گیری و اولین رویداد گل غلتان روستای «شاه‌ناجر» بخش کجور نوشهر برگزار شد.

یکی از تولیدکنندگان گل‌های محمدی و انواع عصاره گیاهان دارویی گفت: حدود ۱.۵ هکتار از اراضی خود را به سطح زیر کشت مزرعه تولید گل‌های محمدی در این روستا اختصاص دادم که سالانه به طور متوسط مقدار بیش از چهار تن گلاب از این محصول استحصال می‌شود.

محمد مشایخ‌حسینی افزود: سال ۱۳۹۱ به کاشت گل‌محمدی در این روستا اقدام کردم و در ادامه هم سال ۱۳۹۶ با خریداری و تهیه صنایع تبدیلی و تجهیزات وابسته تلاش برای تولید انواع اسانس یا عصاره گیاهان دارویی نمودم و از آن سال تاکنون به دلیل اطلاع‌رسانی گسترده و تبلیغات بیشتر این روزها شاهد حضور گردشگران و مسافران در این خطه از استان مازندران هستیم.

این تولیدکننده با اشاره به آنکه مهم‌ترین ارکان صنعت گردشگری، فراهم بودن زیرساخت‌ها است، گفت: از مسئولان می‌خواهیم نسبت به ایمن‌سازی راه‌های دسترسی و همچنان ارائه خدمات به ویژه وام‌های بانکی کم‌بهره به این قشر مولد و بالنده در این منطقه توجه ویژه‌ای داشته باشند.
 

رئیس اداره گردشگری صنایع دستی و میراث فرهنگی نوشهر نیز گفت: جشنواره گلاب‌گیری «شاهناجر» به عنوان اولین رویداد بخش کجور ثبت ملی شد.

حسین متاجی اظهار کرد: این جشنواره با هدف توسعه صنعت توریسم کشاورزی و ترویج آیین و سنن تاریخی بخش کجور برگزار شد.
 

وی افزود: اولویت اصلی وزارت میراث و گردشگری توسعه صنعت توریسم است و در این راستا تفاهم نامه‌ای با جهاد کشاورزی جهت احیای توریسم کشاورزی به‌ویژه گیاهان دارویی و اکوتوریسم بسته شد.

رئیس اداره گردشگری و میراث فرهنگی نوشهر با بیان اینکه صنعت گیاهان دارویی در منطقه کجور یکی از ظرفیت‌های بزرگ است، افزود: گلاب‌گیری در جهت توسعه گردشگری پایدار و درگیر شدن جوامع محلی نقش مهمی دارد که می‌توان رشته‌های منسوخ شده صنایع دستی و سایر ظرفیت‌ها در این روستاها را شناسایی کرد تا برای توریسم گردشگری فعال باشیم.
 

متاجی با اشاره به اینکه جشنواره گلاب گیری شاهناجر به عنوان رویداد ملی ثبت شد که اولین رویداد در منطقه کجور محسوب می‌شود، گفت: یکی از اولویت‌های وزارت گردشگری، احیای مزرعه گردشگری در منطقه کجور است.

همچنین جواد محمودی مدیر جهاد کشاورزی نوشهر با بیان اینکه بخش کجور پتانسیل زیادی به لحاظ پرورش و تولید گیاهان دارویی دارد، اظهار کرد: در تمام مناطق بخش کجور به خاطر ارتفاعی که دارند گیاهان دارویی خودروی زیادی وجود دارد.
 

وی با بیان اینکه نزدیک به ۱۶ هکتار از زمین‌های بخش کجور نوشهر به صورت باغات گل محمدی با ۲۷ بهره‌بردار در این منطقه فعالیت دارند، افزود: پیش‌بینی تولید ما در سال جاری ۳۵ تن گل محمدی است که سه کارگاه گلاب‌گیری در روستاهای شاهناجر، شهر پول و روستای منجیر اقدام به تولید گل محمدی می‌کنند.

به گفته جواد محمودی مدیر جهاد کشاورزی نوشهر ۱۶ هکتار از زمین‌های بخش کجور زیر کشت گل محمدی است که از این میزان ۳۵ تن گل محمدی تولید می‌شود.

دانلود

انتهای خبر/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

شتاب‌زدگی و مضرات آن
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۳۶
عبور از خطوط قرمز اخلاق ممنوع
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۵