مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران خبر داد:

انجام ۱۴ هزار مورد بازرسی بر حسن اجرای قانون کار

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۷
کد مطلب : ۴۸۴۲۶۳
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: تاکنون ۱۴ هزار مورد بازرسی جهت نظارت بر حسن اجرای قانون کار در استان انجام شده است.
۰
plusresetminus
انجام ۱۴ هزار مورد بازرسی بر حسن اجرای قانون کار
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بلاغ، علی باقری صبح امروز در اولین همایش تبیین قرارگاه آموزش ایمنی کار و توانمندسازی کارفرمایان کارگاه‌های زیر ۱۰ نفر که به مناسبت ایام الله مبارک فجر به صورت وبیناری با حضور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همزمان با سراسر کشور برگزار شد اظهار کرد: با توجه به اهمیت صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی کشور، مقررات فصل چهارم قانون کار به موضوع حفاظت فنی و بهداشت کار اختصاص دارد.
 
وی بیان کرد: رعایت آیین نامه ها و دستورالعمل های حفاظتی و ایمنی مصوب شورایعالی حفاظت فنی برای کلیه کارگاههای مشمول قانون کار ، کارفرمایان ، کارگران و کارآموزان الزامی است.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران خاطرنشان کرد: قانون کار در ماده ۹۵ صراحتاً عنوان کرد که کارفرما مسئول تامین و حفظ ایمنی در محیط کار است و می بایست نظارت مستمر بر فرایند کار کارگاه داشته باشد.
 
این مسئول با اعلام اینکه کارفرمایان موظف به فراهم نمودن شرایط ایمن در محیط کار هستند و باید تجهیزات حفاظت فنی را تهیه و در اختیار کارگران قرار دهند و به کار کارگران نظارت کنند، ادامه داد: کارگران مکلف به رعایت مواد ایمنی و استفاده درست از تجهیزات و اجرای دستورالعمل‌های ایمنی هستند.
 
باقری با بیان اینکه بسیاری از حوادث ناگوار به دلیل یک بی احتیاطی کوچک ایجاد می شود که به دلیل عدم آگاهی و دانش کافی اتفاق می افتد، خاطرنشان کرد: برای ارتقای فرهنگ ایمنی و آگاهی از خطرات محیط کار و کاهش حوادث شغلی کلیه کارفرمایان ، کارگران و پیمانکاران مکلفند که دوره های آموزش ایمنی متناسب با نوع کار از طریق مراجع ذیصلاح اقدام کنند.
 
وی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار را متولی آموزش ایمنی در کشور اعلام کرد و گفت: تمام دوره های آموزش ایمنی باید مطابق موازین و دستورالعمل‌های آن مرکز باشد.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به اینکه در استان مازندران چهار مجری آموزشی دارای مجوز از مرکز تحقیقات فعالیت دارند، اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال حدود ۶۰ هزار نفرساعت آموزش ایمنی مطابق آیین نامه برگزار شده است که ۵۰ هزار نفرساعت از آموزش‌های برگزار شده برای کارگران شریف و حدود ۱۰ هزار نفرساعت برای کارفرمایان بوده است.
 
این مسئول استانی ادامه داد: در راستای صیانت از نیروی انسانی، بازرسان کار برای نظارت بر اجرای صحیح قانون کار و آئین نامه‌های حفاظتی و بهداشتی به صورت مستمر از کارگاه‌ها بازدید و نواقص و ایرادات موجود را به کارفرمایان ابلاغ کنند.
 
باقری تصریح کرد: کارفرمایان مکلف هستند در مهلت مقرر به رفع نواقص بپردازند و در غیر این صورت از طریق مراجع قضایی برخورد قانونی صورت می‌گیرد چراکه در کنار نظارت عالیه بخش دولتی، آموزش اصولی و موثر می‌تواند در کنترل حوادث شغلی نقش بسزایی داشته باشد.
 
وی گفت: در سال‌جاری تاکنون بیش از ۱۴ هزار مورد بازرسی جهت نظارت بر حسن اجرای قانون کار و آئین‌نامه‌های مربوطه توسط بازرسان کار استان انجام شده است.

انتهای خبر/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

قرآن، کتاب محبوب ایرانی‌ها
پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۰:۰۱
ضرورت‌های تقابل با تروریسم!
چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۸
محدودیتی در عرضه نان وجود ندارد
سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۵
«حجاب» امنیت‌آفرین و آرامش‌بخش
جمعه ۲۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۷
دانش‌بنیان‌ها در خدمت جهش تولید
پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۰:۰۹