سرپرست معاونت عمرانی استانداری مازندران اعلام کرد:

کنترل ۶۰ میلیون مترمکعب سیلاب بابلرود در سد آیت‌الله صالحی مازندرانی

تاریخ انتشاردوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۶
کد مطلب : ۴۸۱۹۹۴
سرپرست معاونت عمرانی استانداری مازندران از کنترل ۶۰ میلیون مترمکعب سیلاب بابلرود در مخزن سد آیت‌الله صالحی مازندرانی خبر داد.
۰
plusresetminus
کنترل ۶۰ میلیون مترمکعب سیلاب بابلرود در سد آیت‌الله صالحی مازندرانی
به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی «بلاغ»، احمد توکلی صبح امروز در شورای حفاظت منابع آب مازندران با بیان اينکه ۱۶۲ میلیون متر مکعب آورد رودخانه‌های مازندران در آبان امسال بود، اظهار کرد: آورد رودخانه‌های مازندران در آبان امسال در قیاس با آبان پارسال با ۴۴ درصد مثبت بود اما در قیاس با بازه زمانی دراز مدت ۱۱ درصد عقب ماندگی دارد.
 
وی از آورد ۳۳۶ میلیون مترمکعبی آب رودخانه‌های مازندران از ابتدای سال آبی امسال خبر داد و افزود: این میزان آورد در قیاس با پارسال با ۵۶ درصد افزایش همراه بود اما ۱۰ درصد در قیاس با دراز مدت کاهش دارد.
 
سرپرست معاونت عمرانی استانداری مازندران بیشترین پیک سیلاب رودخانه بابل رود را در سیلاب اخیر ۱۹۰ میلیون متر مکعب اعلام و تصریح کرد: سد آیت‌الله صالحی‌مازندرانی تنظیم کننده این رودخانه است که ۶۰ میلیون مترمکعب را کنترل کرد و شهر بابل از بحران سیلاب رهایی یافت.
 
توکلی با اشاره به اینکه سد آیت‌الله صالحی‌مازندرانی ۵ میلیون متر مکعب افزایش ذخیره آب نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد، یادآورشد: این سد ۸۶ میلیون مترمکعب در کل پارسال آب داشت که اکنون ۷۷ میلیون متر مکعب ذخیره دارد. 
 
وی سیلاب رودخانه تلار قائم‌شهر در بارندگی اخیر را ۱۲۷ میلیون متر مکعب اعلام و خاطرنشان کرد: تجن ساری ۹۴ و آغوزکتی نور ۵۴ میلیون متر مکعب آورد سیلاب داشتند که بیشترین آوردها مربوط به این رودخانه ها بود.
 
سرپرست معاونت عمرانی استاندار مازندران با بیان اينکه ۱۳۸ میلیون مترمکعب آب پشت سدها مازندران اکنون ذخیره شده است، گفت: ذخیره سدها در حداقل تراز قرار دارند و با توجه به شرایط جوی آبان امسال، اندکی امید بخش بود و امید آن می‌رود تا حوزه آبریز سدهای استان در زمستان امسال شاهد بارش و نشست برف باشیم.
 
توکلی با اشاره به اینکه پاییز پر تنش بارانی داشتیم که بیشترین بارش در میان بند اتفاق افتاد، اظهار کرد: بیشترین بارش در عرصه جنگلی رخ داد و آبان ماه پر بارش ترین ماه بارندگی کشور بود و امسال بیشترین باران را در میان استانها با معدل ۱۵۰ میلیمتر در آبان را استان مازندران داشت و این نوع رژیم بارشی ضرورت احداث تاسیسات تنظیمی را نمایان می‌کند و باید طرح جامع مدیریت منابع آب در استان را برای ۵۰ سال آینده تدوین کرد.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عبور از خطوط قرمز اخلاق ممنوع
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۵
آسـیب‌هـای سوءظن همسران نسبت به هم
يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۰