تاریخ انتشارسه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۵
کد مطلب : ۴۷۸۶۳۵
سفیر پیشین ایران در آذربایجان گفت: قره‌باغ منطقه کوچک با بازیگران بزرگ به شمار می‌رود که در این میان تقابل آمریکا و روسیه بر سر منافع خود را می‌توان به وضوح مشاهده کرد.
۰
plusresetminus
جدایی طلبان مسلح وارد ارمنستان شدند
به گزارش بلاغ به نقل از تازه‌نیوز، سفیر پیشین ایران در آذربایجان در تشریح ورود هیأت سازمان ملل به قره‌باغ پس از ۳۰ سال، گفت: باید توجه داشته باشیم که همزمان با تخلیه قره‌باغ آمریکایی‌ها به دنبال آن بودند که هیئت سازمان ملل وارد خانکندی شود که این اتفاق بعد از ۳۰ سال رقم خورد تا نمایندگان این سازمان بتوانند بر روند خروج ارامنه از قره‌باغ نظارت داشته باشند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که ارمنستان اعلام کرده بود چیزی در حدود ۱۰۰ هزار ارمنی در منطقه قره‌باغ حضور داشتند و حالا هم این جمعیت در حال خروج از این منطقه است. به همین دلیل حضور هیأت سازمان ملل را باید برای نظارت بر روند خروج دانست اما در سوی مقابل مقامات جمهوری آذربایجان اعلام کردند آن دسته از ساکنان قره‌باغ که می‌خواهند در این منطقه سکنی داشته باشند، می‌توانند تابعیت آذربایجان را کسب کنند.
به نقل از ایلنا، وی ادامه داد: باکو اعلام کرده که فرایند ثبت‌نام و درخواست تابعیت هم اکنون آغاز شده اما در این بین آنچه که مهم جلوه می‌کند کمک‌هایی است که از سوی فرانسه و احتمالاً سایر کشورهای غربی روانه ارمنستان می‌شود. این کشورها به دنبال آن هستند تا به نوعی بتوانند از ایروان و نخست‌وزیر ارمنستان پشتیبانی کنند و این در حالیست که نیکول پاشینیان، هم اعلام کرده طی ماه‌های آینده کمک‌هایی به ارمنی‌هایی که از قره‌باغ وارد ارمنستان شده‌اند اعطا می‌شود تا آنها بتوانند بعد از مدتی به روال طبیعی زندگی خود بازگردند. فارغ از این مسائل معتقدم قره‌باغ در حقیقت یک منطقه کوچک با بازیگران بزرگ به شمار می‌رود و مناقشه مذکور هم مؤلفه‌ها و کنشگران زیادی را در خود جای داده است. در این منطقه فارغ از نزاع باکو و ایروان باید توجه داشت که روسیه و ایالات متحده هم منافع خاص خود را دنبال می‌کنند؛ به گونه‌ای که ارمنستان ناظران اروپایی را اخیراً وارد خاک خود کرد و حتی از سوی دیگر با ارتش ایالات متحده مانورهای مشترک برگزار کرد که دلیل فعال شدن غرب هم این بود که بتوانند از مشغول بودن مسکو در اوکراین به نفع خود استفاده کنند.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما