تاریخ انتشارچهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۴
کد مطلب : ۴۷۸۲۰۹
به درخواست دولت آلمان، سوئیس اکنون با طرح تحویل تانک‌های لئوپارد از رده خارج شده خود به این کشور به شرط عدم تحویل به اوکراین موافقت کرده است.
۰
plusresetminus
موافقت سوئیس با تحویل تانک‌های لئوپارد به آلمان به شرط عدم تحویل به اوکراین
به گزارش بلاغ به نقل از  خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی"، از زمان حمله روسیه به اوکراین، سوئیس با الزامات بی طرفی خود دست و پنجه نرم کرده است. حالا به درخواست دولت ائتلافی در آلمان این کشور اکنون اجازه می دهد تا ده ها تانک از رده خارج شده لئوپارد 2 به آلمان بازگردانده شود. با این حال آلمان آنها را نمی تواند به اوکراین بفرستد.
به این ترتیب پارلمان سوئیس برای فروش 25 تانک از رده خارج شده لئوپارد 2 به آلمان چراغ سبز نشان داده است. به گزارش خبرگزاری کیستون-SDA ، شورای ایالات اتاق فوقانی، به روشی که قبلاً توسط شورای ملی تصمیم گرفته شده بود به این تصمیم رأی داد.
به گفته شورای فدرال سوئیس، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع فدرال آلمان از حزب سوسیال دموکرات و رابرت هابک، وزیر اقتصاد فدرال از حزب سبز، قبلاً قول داده بودند که تانک ها را به اوکراین تحویل ندهند.
در ماه فوریه، دولت فدرال آلمان از برن خواست تا تانک‌های لئوپارد 2 را که در حال حاضر عملیاتی نمی‌شدند، به کارخانه آلمانی راین متال بفروشد. در ماه مه، شورای فدرال دولت سوئیس، بازنشستگی و از رده خارج شدن 25 تانک از مجموع 96 تانک غیر مدرن لئوپارد 2 موجودی ارتش را تصویب کرد. پس از آری پارلمان، شورای فدرال سوئیس اکنون باید زمان فروش مجدد این تانک ها را تعیین کند.
با توجه به تهاجم روسیه به اوکراین، بحث هایی در مورد موضع بی طرفی سخت سنتی سوئیس در این مناقشات درگرفته است. این کشور به تحریم های اتحادیه اروپا علیه مسکو پیوسته است، اما همچنان بی طرفی نظامی خود را حفظ کرده است.
"ویولا آمهرد"، وزیر دفاع سوئیس گفت که فروش تانک های لئوپارد از نظر قانون بی طرفی صحیح است و از نظر سیاست یکپارچه سازی برای کشور منطقی است. بنابراین سوئیس به امنیت اروپا کمک می کند.
وی افزود: اگر کشورهای شریک بتوانند توان دفاعی خود را تقویت کنند به نفع آنهاست. حزب راستگرای پوپولیست مردم سوئیس (SVP) به اتفاق آرا علیه فروش مجدد این تانک ها رای داد. ورنر سالزمن، نماینده SVP مخالفت خود را این طور استدلال کرد که حذف تدریجی تانک ها ارتش سوئیس را در مقایسه با سایر کشورها در مضیقه قرار می دهد.


بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما