تاریخ انتشارسه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۲
کد مطلب : ۴۷۸۱۳۶
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فرماندهان جنگ امروز مدیران کارخانجات و رزمندگان آن کارگران هستند.
۰
plusresetminus
جامعه کارگری رزمندگان جنگ اقتصادی امروز هستند
به گزارش بلاغ؛ علی حسین رعیتی‌فرد  عصر امروز در همایش بزرگ جهاد، ایثار و مقاومت قشر کارگر استان مازندران در هشت سال دفاع مقدس، اظهار کرد: در گام نخست باید دید که شرایط ما در آن مقطع چه بود که دشمن طمع کرد در سال ۱۳۵۹ به ایران حمله کند.

وی افزود: در سال‌های ۵۸ و ۵۹ اتفاقات مهمی در کشور رخ داد که حوادث رخ داده در همین استان مازندران، ترکمن صحرا، کرد، بلوچ، اقوام مختلف ایران و برپا شدن غائله‌های گوناگون در خوزستان، دشمن را بر آن داشت که به ایران اسلامی نوپا پس از انقلاب، حمله کند.

معاون وزارت تعاون، کار و  رفاه اجتماعی، خاطرنشان کرد: تابستان ۵۸ کودتای نوژه اتفاق افتاد و دشمن هدف اصلی‌اش نه تمامیت ارضی کشور بلکه ایران اسلامی بود؛ چرا که از ایت ایدئولوژی و تفکر، هراس داشت.

این مسئول، ادامه داد: در روز نخست حمله دشمن به کشور یعنی بعدازظهر ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹، تعداد ۱۰ فرودگاه ایران را مورد هجمه قرار دادند و در کنار آن، چندین شهر مرزی ما را نیز زیر آتش بردند تا قدرت نظامی ما را محک بزنند.

رعیتی‌فرد، با این توضیح که دشمن در آن مقطع برای ایران شرط هم گذاشته بود که اگر ایران خواسته‌های ما را تمکین کند ما کاری با ایران نخواهیم داشت؛ گفت: سفیر عراق در لبنان در مرداد ۵۹ اعلام کرد که اگر ایران سه جزیره خلیج فارس را به ما دهد، استقلال اقوام ایرانی را به رسمیت بشناسد و پیمان الجزایر را اصلاح کند ما با ایران کاری نداریم.

وی بیان کرد: بخش زیادی از کشور عراق را شیعه تشکیل می‌داد و دشمن به این نتیجه رسیده بود که تشکیل حکومت شیعه در ایران و ارتباط شیعیان ایران با عراق قطعا برای آنان مشکل‌ساز خواهد شد و لذا این احساس خطر یکی از جرقه‌های نخستین دشمن در آن مقطع بود.

معاون وزارت تعاون، کار و  رفاه اجتماعی، گفت: در جنگ عراق با ایران، بسیاری از کشورهای دنیا از کشورهای عربی گرفته تا اروپایی به حمایت نظامی و مالی عراق پرداختند تا ایران اسلامی را در نطفه از میان بردارند.

این مسئول، اضافه کرد: گرچه دشمن در چند ماه نخست یک پیشروی‌هایی کرد و بخشی از اراضی ما را تصرف کرد اما در ادامه با ساماندهی نیروهای بسیج، مردمی و سپاه و ارتش، دیگر جنگ تنها آفند دشمن نبود و ورق برگشت و توانستیم خاک‌های تصرف شده را باز پس بگیریم.

رعیتی‌فرد، مطرح کرد: در ان مقطع ما محتاج سیم خاردار و تجهیزات بودیم و تنها دو کشور عربی سوریه و لیبی بودند که به کمک می‌کردند و ما از آن شرایط گذشتیم و ما پس از ۲۰۰ سال نخستین جنگی را پشت سر گذاشتیم که به ما تحمیل شد و خاک‌مان را از دست ندادیم.

وی عنوان کرد: در این جنگ ما بیش از ۲۰۰ هزار شهید دادیم که ۱۴ هزار تن آن از خانواده کارگران کشور بودند که جان‌شان را فدای کشور کردند.

معاون وزارت تعاون، کار و  رفاه اجتماعی، اشاره کرد: ما در دوران دفاع مقدس، جامعه کار و تولید، وفاداری خودش را به نظام ثابت کرد و در همین استان مازندران در دوران جنگ، ۲۰ شهید در یک روز در جریان بمباران نیروگاه نکا به شهادت رسیدند.

این مسئول، ادامه داد: ما یک شعار اصلی در انقلاب اسلامی داشتیم که همانا شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» بود که این شعار در عرصه‌های امنیتی، اجتماعی و سیاسی بروز و ظهور کرد؛ اما شاید در عرصه اقتصادی، آن لیبرال مذهب‌ها و لیبرال مسلک‌ها اجازه ندادند در این عرصه روی پای خودمان بایستیم و ما را در خیلی از بخش‌ها، وابسته  نگاه داشتند.

رعیتی‌فرد، تاکید کرد: دشمن پس از آن جنگ سخت زمینی هشت ساله و پس از جنگ نرم فرهنگی، تلاش کرد تا ما را در جنگ اقتصادی به چالش بکشاند و ما را اینگونه به زانو در بیاورد اما باز هم تلاش جامعه کار و تولید باز هم به دشمن اجازه نداد.

وی گفت: همه زورشان را زدند که کشور ما را تحریم کنند اما با نخبگی، فناوری و ابتکار کارگران این ستون فقرات اصلی اقتصاد کشور، اجازه نداند کار کارخانجات با وقفه مواجه شود و چرخ تولید از کار بیفتد.

معاون وزارت تعاون، کار و  رفاه اجتماعی، اذعان کرد: به فرموده مقام معظم رهبری، جنگ یک جنگ اقتصادی است و فرماندهان آن مدیران کارخانجات و رزمندگان آن کارگران هستند و هر کارخانه‌ای تعطیل شود به معنای از دست دادن یک سنگر است.

این مسئول، خاطرنشان کرد: امروز تمام تلاش دولت جبران عقب ماندگی‌ها است و دشمن بدنبال خارج کردن کشور از ریل پیشرفت اقتصادی است.

رعیتی‌فرد، متذکر شد: قطعا ما در وزارت کار تمام هدف‌مان است تا خدمات بهتری را به جامعه ۵۰ میلیون نفری کارگری ارائه دهیم و حفظ و صیانت از نیروی کار را بالا ببریم.

وی یادآور شد: دلگرمی کارگران رشد تولید را بدنبال خواهد داشت و رشد تولید نیز کمک شایانی به مهار تورم خواهد داشت.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما