تاریخ انتشارپنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۵
کد مطلب : ۴۷۷۹۳۳
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: تشکل‌های کارگری به خاطر سوءاستفاده برخی کارفرمایان با اخراج راحت کارگران، مخالف اجرای این طرح هستند.
۰
plusresetminus
امنیت شغلی کارگران با طرح استاد شاگردی از بین می‌رود
به گزارش بلاغ؛ محمدرضا تاجیک، در گفت‌وگو با تسنیم، با‌ اشاره به طرح استاد-شاگردی در برنامه هفتم توسعه گفت: مجمع عالی نمایندگان کارگران مخالف جدی طرح استاد شاگردی است.
 وی با انتقاد از عدم اجرای ماده هفت قانون کار گفت: کارگران امنیت شغلی ندارند اما با اجرای این طرح نیز دیگر امنیت شغلی برای کارگر باقی نمی‌ماند. کارفرما به راحتی شرایط اخراج کارگران را دارد. کارگری که هر دو سال یک‌بار از سوی کارفرما اخراج و در محیط کار دیگری مشغول فعالیت شود؛ نه بیمه‌ای داشته باشد، نه قرارداد درستی داشته باشد پس چگونه می‌تواند با روحیه قوی کار کند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با‌ اشاره به ضرورت مهارت‌آموزی گفت: کارگر ماهر بیکار نمی‌ماند. اما روش مهارت‌آموزی استاد شاگردی نیست. در کشورهای توسعه یافته افرادی که فارغ‌التحصیل می‌شوند باید یک مهارت فرا گرفته باشند و نسبت به این مسئله نظارت می‌شود.

وی ادامه داد: در نظام قدیم کشور نیز یک روز در هفته در مقطع متوسطه دانش‌آموزان باید سر کار می‌رفتند و حرفه‌ای می‌آموختند و نظارت از طریق مدرسه به طور منظم انجام می‌گرفت. نتیجه آن بعد از گذشت چند سال این بود که حداقل در کاری که به آن تمایل و علاقه داشت و آن را انتخاب کرده بود بدون هیچ اجباری وارد بازار کار می‌شد.

تاجیک اظهار داشت: اکنون نیز این روش در کشورهای توسعه یافته هم انجام می‌شود. دانش‌آموزان باید حتماً در دوران متوسطه یک شغل یا حرفه را بیاموزند ولی متأسفانه در نظام جدید این موضوع حذف شده است. وزارت کار و متولیان مربوطه در دهه اخیر دو طرح استاد شاگردی و کارورزی را ارائه کردند که تشکل‌های کارگری به خاطر سوءاستفاده برخی کارفرمایان از این طرح با آن مخالفت هستند.

گفتنی است براساس بند الحاقی دوم برنامه هفتم توسعه به منظور ترویج نظام استاد-شاگردی و ارتقای مهارت‌آموزی، بنگاه‌ها و اصناف دارای حداکثر چهار نفر شاغل بیمه شده در پایان شهریور 1402، می‌توانند از این طرح استفاده کنند. یعنی اصناف تا حداکثر چهار نفر را با پرداخت دستمزد توافقی و بدون الزام به پرداخت حق بیمه بیکاری و بازنشستگی و صرفاً با پرداخت حق بیمه درمان و از کار افتادگی به‌کارگیری نمایند.

به‌کارگیری ‌اشخاص موضوع این بند برای هر فرد حداکثر دو سال و مشروط به حفظ تعداد شاغلین بیمه شده توسط اصناف در مدت استفاده از مزایای این بند است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عاشورا، کوله‌باری تلخ و پرارزش
سه شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۴
مازندران غرق در ماتم تاسوعای حسینی
دوشنبه ۲۵ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۰