هواشناسی مازندران هشدار داد؛

احتمال وقوع آبگرفتگی و ریزش سنگ در مازندران

تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷
کد مطلب : ۴۷۷۸۰۱
هواشناسی مازندران با صدور هشدار زرد درباره احتمال وقوع آبگرفتگی و ریزش سنگ از امروز در جاده‌های کوهستانی استان هشدار داد.
۰
plusresetminus
احتمال وقوع آبگرفتگی و ریزش سنگ در مازندران
به گزارش بلاغ، اداره کل هواشناسی مازندران با صدور هشدار زرد اعلام کرد سامانه بارشی از بعدازظهر امروز دوشنبه ۲۷ شهریور تا پایان روز سه شنبه ۲۸ شهریور ماه به ویژه در غرب در استان فعال خواهد شد.

بارش باران گاهی بارش بصورت رگبار باران، وزش باد گاهی شدید، رعدوبرق، کاهش محسوس دما بین ۴ تا ۸ درجه سلسیوس و در ارتفاعات مه آلود را در این مدت در استان شاهد خواهیم بود.

آبگرفتگی وجاری شدن روانآب بصورت محلی، کاهش دید و ریزش سنگ در محور‌های کوهستانی و احتمال خسارت به سازه‏‌های کم مقاوم از چمله پیامد‌های فعالیت این سامانه اعلام شده است.

علاوه بر احتیاط در تردد جاده ای، عدم اسکان درکنار رودخانه‏‌ها و پرهیز از صعودکوهنوردان به ارتفاعات، مقاوم سازی سازه‏‌های کم مقاوم و سایر اقدامات پیشگیرانه لازم و ضروری است.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی مازندران گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته بیشینه دمای هوا مربوط به گلوگاه و دشت ناز ساری با ۳۰ و کمینه دمای هوا مربوط به بلده با ۸درجه سانتی‌گراد بوده است.

احمد اسدی افزود: از ظهر امروز دوشنبه تا عصر سه شنبه با شکل گیری جریانات خنک و مرطوب شمالی و عبور امواج در تراز میانی جو به تدریج بارش باران گاهی بصورت رگبار باران، وزش باد گاهی شدید، رعد و برق و کاهش محسوس دما بین ۴ تا ۸ درجه و در ارتفاعات مه آلود پیش بینی می شود.

وی گفت: طی این مدت آب گرفتگی و جاری شدن روان آب بصورت محلی، کاهش دید و ریزش سنگ در محورهای کوهستانی و احتمال خسارت به سازه های کم مقاوم وجود دارد.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی مازندران ادامه داد: توصیه می شود احتیاط در تردد جاده ای ، عدم اسکان در کنار رودخانه ها و پرهیز از صعود کوهنوردان به ارتفاعات،  مقاوم سازی سازه های کم مقاوم و سایر اقدامات پیشگیرانه از اهم واجبات است.

اسدی افزود: این سامانه بارشی به تدریج از چهارشنبه از استان خارج خواهد شد، بطوریکه پنجشنبه و جمعه آسمان استان صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش نسبی دما خواهد بود.
او گفت: دریا هم امروز و فردا مواج و طوفانی است و برای فعالیت های دریایی مناسب نیست.

مسافران برای اطلاع از وضعیت جاده‌های مازندران می‌توانند علاوه بر تماس با تلفن گویای ۱۴۱ مرکز مدیریت راه‌ها به مرکز کنترل ترافیک پلیس راه مازندران با شماره ۲۱۸۲۴۴۳۴ و ۲۱۸۲۴۴۲۰ و با پیش شماره ۰۱۱ تماس بگیرند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عاشورا، کوله‌باری تلخ و پرارزش
سه شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۴
مازندران غرق در ماتم تاسوعای حسینی
دوشنبه ۲۵ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۰