تاریخ انتشارپنجشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۵
کد مطلب : ۴۷۰۷۸۶
سخنگوی قوه قضاییه گفت: پیگیری جدی سند تحول قضایی، مطالبه مهم مقام معظم رهبری است؛ در سال جاری باید برای سند تحول گزارش نهایی داشته باشیم. 
۰
plusresetminus
پیگیری جدی سند تحول قضایی، مطالبه مهم مقام معظم رهبری است
به گزارش بلاغ، مسعود ستایشی در همایش سراسری نقش معاضدت در تحقق سند تحول قضایی که در شهرستان محمودآباد برگزار شد، اظهار کرد: اقدامات موثر و خدمات بسیار ارزشمندی در راستای تحقق فرازها و مولفه های موثر در سند تحول در مجموعه مرکز وکلای قوه قضاییه صورت گرفته است. 

ستایشی همچنین با گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و همچنین روز دزفول قهرمان، آزادسازی خرمشهر را نماد اتکای یک ملت با اراده و با  ایمان به خداوندمتعال برشمرد و افزود: امروز نیز که دشمن به شکل تمام قد به دشمنی با ملت ایران پرداخته می توان با تمسک به ارزش های بی بدیلی مانند آزادسازی خرمشهر از گردنه های سختی مانند گردنه های اقتصادی عبور کرد و این مهم در کمک و مساعدت به ستمدیدگان و مظلومین و مضاعدت تجلی می یابد. 

وی با اشاره به این مطلب که حل و فصل دعاوی و صلح و سازش به سادگی رخ نمی دهد، ادامه داد: تحقق این مهم نیازمند وجود افرادی است که اصحاب دعوا را به هم نزدیک نموده و شرایط موجود را تبیین کنند. 

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اقدامات اصلاحی مرکز وکلا در سازمان زندان ها در راستای بحث معاضدت، افزود: در سال 1401 در مسیر تحقق سند تحول اقدامات موثری از جمله کمک های بلاعوض برای آزادسازی زندانیان انجام شده که از آن جمله میتوان به پرداخت حق الوکاله برای یکهزار و 845 نفر از افراد بی بضاعت اشاره کرد.

این مسئول ادامه داد: همچنین در سال گذشته 43 هزار پرونده مددجو نیز توسط مددکاران مورد پیگیری قرار گرفت و سه هزار و 200 نفر از خانواده های مددجویان جهت مشاوره حقوقی و مساعدت به مرکز وکلای قوه قضاییه معرفی شدند.   

ستایشی همچنین با اشاره به فرازهای سند تحول و تعالی قوه قضاییه، تاکید کرد: تحقق این مهم مورد تاکید ویژه ریاست محترم قوه قضاییه بوده و به جد تحت نظارت معاونت راهبردی و مرکز سند تحول در حال پیگیری است. 

وی تصریح کرد: پیگیری جدی سند تحول قضایی، مطالبه مهم مقام معظم رهبری است؛ در سال 1402 باید برای سند تحول گزارش نهایی داشته باشیم و عملکرد آن در خور شان قوه و قابل دفاع باشد. 

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه اقدامات قوه قضاییه در راستای سند تحول قضایی باید برای مردم ملموس باشد، گفت: معاضدت قضایی، تاثیر بسزا و تعیین کننده ای در تحقق ماموریت ها و اهداف سند تحول قضایی دارد که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. 

ستایشی، معاضدت را ساز و کاری در راستای تعیین وکیل در محاکم برای دفاع از افراد مستضعف عنوان و خاطرنشان کرد: مراجع قضایی و مرکز وکلای قوه قضاییه باید در این راستا همیاری و همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند. 

وی ارائه مشاوره حقوقی رایگان در واحدهای ارشاد و معاضدت قضایی و ایجاد ساز و کارهای لازم برای تعیین وکیل و دفاع از افراد بی بضاعت را از جمله مصادیق امر معاضدت برشمرد و گفت: واحدهای ارشاد و معاضدت باید هماهنگ، همدل و هم افزا باشند تا اهداف اصلی معاضدت به نحو احسن محقق شود. 

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: صدور بیانیه گام دوم انقلاب و مطالبه صریح مقام معظم رهبری مبنی بر تحول قضایی به عنوان آورده دوره جدید و نیز انتظارات روزافزون مردم، موقعیتی ویژه و تاریخی محسوب می شود. 

 ستایشی با بیان اینکه موانع موجود ایجاد کننده اطاله دادرسی در محاکم باید برطرف شود، ادامه داد: رفع اطاله دادرسی و کاهش جمعیت کیفری بعنوان ویژگی های خاص سند تحول قضایی تجلی دارد. 

وی خاطرنشان کرد: افراد مسئول در واحدهای ارشاد و معاضدت قضایی باید منضبط، توانمند، با انگیزه و متعهد باشند، ضمن اینکه موارد مورد نظر سند تحول در کلیه واحدهای قضایی سراسر کشور به بهترین شکل اجرایی شده و ملت بزرگ ما این ارزش را لمس کنند. 

لازم به ذکر است در خاتمه این مراسم، از سامانه هوشمند معاضدت رونمایی شد و وکلای شاخص ایثارگر مرکز وکلای قوه قضاییه در استان مازندران نیز تجلیل شدند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

قرآن در سیره امام رضا‌(ع)
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۷
افتتاح سد گلورد در سال ۹۸ نمایشی بوده است
شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۰
درمان رایگان بیماران سرطانی پس از غربالگری
پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۱
برگزاری ۱۵۰ برنامه دهه کرامت در شهرستان نور
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۱۰
تکمیل زنجیره تولید با توسعه صنایع تبدیلی
يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۱
مردم از مسئولان گره‌گشایی می‌خواهند
جمعه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۶
۱۸ بانک در نهضت ملی مسکن بدون عملکرد!
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۵