تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
کد مطلب : ۴۶۷۹۸۷
معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: گوشت گرم وارداتی وارد کشور شده و در میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به‌طور گسترده و کیلویی ۱۸۰ هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین گوشت منجمد از محل تولید داخل هم کیلویی ۱۵۵ هزار تومان به فروش می‌رود.
۰
plusresetminus
گوشت منجمد داخلی کیلویی ۱۵۵ هزار تومان عرضه گسترده می‌شود
به گزارش بلاغ؛ وی در ادامه یکی از دلایل افزایش اخیر قیمت گوشت را عدم عرضه دام سبک در فصل زمستان دانست و افزود: عامل دیگر در بالا رفتن قیمت گوشت قرمز، نفوذ دلال‌ها و واسطه‌ها در این حوزه است که متأسفانه این افراد سودجو در هر حوزه‌ای حتی اگر هیچ تخصصی ندارند وارد می‌شوند و قیمت‌ها را بالا می‌روند.
معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه قیمت گوشت پس از ورود اولین محموله گوشت کاهش یافته و اکنون تثبیت شده است، گفت: روند تثبیت قیمت‌ها ادامه خواهد داشت.
این مسئول در ادامه به دیگردلایل گران شدن گوشت قرمز اشاره کرد و گفت: دو سال خشکسالی‌های پی‌درپی در سال‌های 1400 و 1401 باعث شد دام‌های زیادی به کشتارگاه‌ها بروند و تولیدکنندگان هزینه تولیدشان بیشتر شود. علاوه‌بر آن، در فصل پائیز و زمستان دام‌های سبک کمتر به بازار عرضه می‌شود و بنابراین عاملی شد تا قیمت تا حدودی بالا رود.
وی پیش‌بینی کرد با توجه به بارندگی‌هایی که وجود داشته، تولیدکنندگان دام سبک دام‌های خود را در بهار هم کمتر عرضه خواهند کرد و تصور من این است که ما تا شهریورماه سال آینده باید روی تنظیم بازار کار کنیم.
دماوندی‌نژاد در ادامه گفت: صادرات مرغ برقرار شده و پیش‌بینی می‌کنیم که در ماه‌های آینده به ویژه با افزایش تقاضا در ماه رمضان بازار به توازن برسد.

جایی برای ذخیره‌‌سازی مرغ نداریم
وی در پاسخ به این سؤال که اگر مازاد تولید در کشور وجود دارد چرا ذخیره‌‌سازی انجام نمی‌شود تا در زمان نیاز به بازار تزریق شود، گفت: اتفاقاً در سال جاری 46 هزار تومان خرید و ذخیره‌‌سازی شده که بی‌سابقه است و ما در زمان نیاز به بازار تزریق کرده‌ایم.
دماوندی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که در شرایط فعلی جنگ روسیه و اوکراین، سیاست کشورها روی ذخیره‌‌سازی و محدودیت صادرات است، اما شما همچنان صادرات را ادامه می‌دهید، گفت: ما درآمد صادراتی‌مان از گوشت نسبت به واردات بیشتر است، زیرا اکثر کشورها به دلیل خوش‌خوراک بودن تولید کشورما تمایل دارند گوشت ایرانی خریداری کنند و به همین دلیل تراز درآمد صادرات ما نسبت به واردات بیشتر است.
وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس که آیا با اجرای کالابرگ نگران افزایش قیمت مرغ نیستید، گفت: ما ذخیره‌‌سازی‌مان به حدی زیاد است که اکنون دیگر جایی برای ذخیره‌‌سازی مرغ نداریم به همین دلیل تصورمان این است که اگر توزیع کالابرگ انجام شود، از ذخایر موجود استفاده خواهیم کرد.

جایگاه سوم تا دهم ایران در تولید سه محصول اساسی
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به میزان تولیدات محصولات اساسی کشور اشاره کرد و گفت: ایران در تولید سه محصول مهم و اساسی جایگاه سوم تا دهم جهان را دارد.
معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با وجود اینکه ایران در رتبه یک تحریم‌های جهانی قرار دارد، اما در تولید عسل جایگاه سوم، نوغان هشتم، تخم‌مرغ دهم، مرغ و طیور هشتم و شیر بیست و یکم دنیا را دارد.
وی افزود: تولید شیر در ایران 11 میلیون و 680 هزار تن طیور 2 میلیون و 680 هزار تن و تخم‌مرغ یک میلیون و 200 هزار تن است و ارزش تولیدات زیربخش امور دام کشور 500 هزار میلیارد تومان است.
دماوندی‌نژاد به صادرات محصولات پروتئینی اشاره کرد و گفت: به صورت هفتگی 1500 تا 2500 تن صادرات تخم‌مرغ وجود داشته و محصولات بر پایه شیرخام هم یک‌میلیون تن تاکنون صادر شده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
نادره بانوان عالم
شنبه ۱۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰
نگاه برخی قدرت‌ها به مدیریت رهبری
جمعه ۱۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰