تاریخ انتشارسه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲
کد مطلب : ۴۶۷۲۹۳
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره زیر سویه‌های جدید اُمیکرون و تزریق دُز چهارم واکسن کرونا به هم استانی‌ها هشدار داد.
۰
plusresetminus
زیرسویه‌های جدید اُمیکرون در کمین شهروندان مازندرانی/تاکید بر تزریق دُز چهارم واکسن کرونا
به گزارش بلاغ، عباس علیپور در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه افرادی که دُز چهارم واکسن کرونا را در استان دریافت نکردند در استان نسبتا زیاد است، افزود: حدود ۱۲ درصد از مازندرانی‌ها دُز چهارم واکسن کرونا را تاکنون تزریق کرده اند.

وی گفت:حدود ۶۴ درصد مردم استان هم دُز سوم را تزریق کرده اند که وضعیت نسبت به استان‌های دیگر خوب است.

علیپور افزود: افرادی که ۶ ماه از تزریق دُز سوم آن‌ها گذشته حتما دُز چهارم و یادآور را تزریق کنند تا سطح ایمنی جامعه بالا رود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه زیر سویه‌های جدید امیکرون با بیماری‌های قبلی کرونا تفاوت چندانی ندارد، افزود:، اما شدت انتقال عفونت به دیگران در مقایسه با سویه‌های دیگر به مراتب بیشتر است.

وی گفت: تعداد سویه‌های جدید کرونا در کشور به سه سویه بی‌کیو.۱ (BQ ۱) و اکس‌بی‌بی (XBB) و BA ۲ افزایش یافته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: زیر سویه‌های جدید اُمیکرون تاکنون در استان مشاهده نشده است.

علیپور ادامه داد : نشانه‌های سویه جدید تفاوت زیادی با گونه‌های قبلی امیکرون ندارند، یعنی همان نشانه‌های سویه‌های قبلی مانند اختلال درحس بویایی و چشایی، تنگی نفس، سنگینی سینه، بدن درد، سر درد، احساس کلافگی و تب و لرز و در مواردی هم اسهال و استفراغ دراین سویه هم دیده می‌شود، ولی در سویه‌های جدید کمتر علائم ریوی ایجاد می‌شود.

وی تاکید کرد: دانش آموزان و دانشجویانی که علایم شبیه به سرماخوردگی دارند، نباید به مدرسه بروند و باید با استراحت در منزل دوره بیماری طی شود.

علیپور گفت: رعایت شیوه نامه های بهداشتی، استفاده از ماسک و جلوگیری از تجمعات نقش مهمی در کاهش ابتلا خواهد داشت.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

برکات همراهی با قرآن
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۷
مگر دزدها به مرخصی می‌روند؟!
يکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۷