فرمانده یگان محیط زیست مازندران اعلام کرد:

ممنوعیت نصب هرگونه دام هوایی پرندگان در شالیزارهای مازندران

تاریخ انتشاردوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۶
کد مطلب : ۴۶۶۵۹۱
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: نصب هرگونه دام هوایی برای زنده گیری پرندگان زمستان گذران ممنوع است و با متخلفان برخورد قضایی می‌شود.
۰
plusresetminus
ممنوعیت نصب هرگونه دام هوایی پرندگان در شالیزارهای مازندران
به گزارش بلاغ، مسلم آهنگری در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: همزمان با بارش باران‌های پاییزی، شالیزار‌های مناطق مرکزی و جلگه‌ای استان غرقابی و زمینه حضور پرندگان مهاجر برای تغذیه در آن‌ها فراهم شده است.

وی افزود: برپایی دام‌های هوایی برای زنده گیری پرندگان یکی از روش‌های شکار است که اکنون در این مناطق توسط برخی سودجویان متخلف اجرا می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان در یک هفته اخیر بیش از ۸۰ رشته دام هوایی که برای صید غیرمجاز پرندگان نصب شده بود را جمع آوری کردند.

آهنگری گفت: ۲۰ رشته دام هوایی صید پرندگان در آمل، ۱۲ رشته دام هوایی در فریدونکنار، ۸ رشته دام هوایی در بابلسر و تعدادی دیگر نیز در برخی مناطق مرکزی استان کشف و ضبط شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران افزود: نصب هرگونه دام هوایی براساس ضوابط و قوانین محیط زیست ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی و قضایی خواهد شد

چهار نوع دام هوایی برای صید پرندگان وجود دارد دام هوائی به روش گِذر که تور‌های هوایی بلندی است که بین درختان و در مسیر عبور پرنده‌ها باز می‌شود و پرندگان هنگام عبور هنگام صبح یا غروب آفتاب که دید کافی ندارند به‌صورت گروهی در این تور‌ها می‌افتند.

دام هوائی غازدام، تور‌های بلندی به طول ۲۴ و عرض ۷۰ متر که شکارچیان،   غاز‌های نر اهلی شده را زیر تور می‌بندند و ماده‌های اهلی را پرواز می‌دهند و، چون غاز‌ها پرندگان تک همسر هستند، هنگام صداکردن جفت خود، دیگر غاز‌ها را به اشتباه می‌اندازند و پرنده‌ها را در تور‌ها گرفتار می‌کنند.

دام هوائی ویژه صید مرغابی، تور‌های انبوه با پایه‌های کوتاه است که در کنار هم در زمین‌های تالابی کم عمق نصب می‌شود و دام هوائی ویژه صید چَنگر که حجم وسیعی از تور‌های هوایی در زمین‌های تالابی عمیق نصب می‌شود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

اولویت  پرورش  بر آموزش  در  قرآن
جمعه ۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۰
مهار تورم، کارویژه سال ۱۴۰۲ مسئولان
پنجشنبه ۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۶