تاریخ انتشارشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۶
کد مطلب : ۴۶۶۱۷۱
طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شبکه ملی اطلاعات در ۱۰ سال تنها ۳۰ درصد پیشرفت داشته اما ظرف یک سال و‌اندی این طرح به پیشرفت ۵۹ درصدی رسیده است.
۰
plusresetminus
شبکه ملی اطلاعات به پیشرفت ۵۹ درصدی رسید

به گزارش بلاغ، طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم‌ترین دلیل پیاده‌‌سازی این شبکه در آن سال‌ کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» آمده که شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه‌های کشور است. این شبکه متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی، شبکه‌ای حفاظت‌شده نسبت به اینترنت و شبکه‌ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است.

براساس گزارشی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت هفته دولت در تابستان سال جاری منتشر کرد این‌ طرح در ابتدای دولت سیزدهم، پیشرفت حدود ۳۰ درصدی داشت و سپس به ۴۴ درصد رسید و براساس هدف‌گذاری‌های انجام شده دست‌یابی به پیشرفت ۶۰ درصدی تا پایان سال ۱۴۰۱ مورد انتظار است.
مهم‌ترین اقدامات انجام شده در راستای تحقق این پروژه شامل تشکیل شورای راهبردی اجرای شبکه ملی اطلاعات، افزایش ۱۰۰ درصدی ترانزیت از خاک جمهوری اسلامی ایران، آغاز پروژه افزایش ۷۰ درصدی ظرفیت شبکه زیرساخت کشور و عملیات‌‌سازی سامانه‌های ارائه‌دهنده خدمات نام دامنه شبکه ملی اطلاعات (DNS) است.
عیسی زارع‌پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – هم به تازگی گفته است امروز با افتخار اعلام می‌کنیم با تلاش شبانه‌روزی وزارت ارتباطات میزان تحقق شبکه ملی اطلاعات بیش از ۵۹ درصد پیشرفت داشته است. در ۱۰ سال تنها ۳۰ درصد پیشرفت داشته اما در ظرف یک سال و‌اندی به پیشرفت ۵۹ درصدی رسیده است و با برنامه‌ریزی صورت گرفته ظرف یک‌سال و نیم آینده یعنی تا سال ۱۴۰۳ شبکه ملی اطلاعات محقق خواهد شد.
وی معتقد است البته این پروژه یک کار پویا و دائمی است که متناسب با فناوری‌های روز باید توسعه یابد. ما به دنبال ایجاد یک شبکه پرسرعت، با کیفیت و امن در گستره جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران هستیم که خدمات با کیفیت و پرسرعت و مطبوع به مردم ارائه شود. اگر حمایت‌ها ادامه داشته باشد شاید زودتر از سال ۱۴۰۳ این پروژه به سرانجام برسد.
طبق این گزارش از ابتدای خرداد تا انتهای مرداد سال جاری، ۳۵۸ روستای جدید در اقصی نقاط ایران که عموما دارای مسیر صعب‌العبور و فاقد زیر ساخت مناسب هستند، به شبکه ملی اطلاعات پیوستند که در مجموع آنها ۳۴ هزار ۲۹۲ خانوار با حدود ۱۱۷ هزار نفر جمعیت از ارتباطات پایدار و پر سرعت برخوردار شدند.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين