تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۹
کد مطلب : ۴۶۵۹۵۰
۰
plusresetminus
4 خبر خواندنی و ویژه امروز پنجشنبه 19 آبان‌ماه 1401
 اصرار عجیب بر همسویی با نقشه ناآرام کردن زاهدان
اصرار بر اظهارات تحریف‌آمیز و تحریک‌آمیز از سوی امام جماعت مسجد مکی زاهدان، تردید و تعجب ناظران درباره انگیزه این سخنان خلاف واقع را برانگیخته است.
در حالی که برنامه گسترده سرویس‌های جاسوسی غرب برای ایجاد ناآرامی و آشوب در ایران به شکست منتهی شده، مولوی عبدالحمید هرازچندگاه یک‌بار با اظهاراتی خلاف واقع، عملا بنزین بر آتش فسرده فتنه‌انگیزی دشمن می‌ریزد.
اشرار تروریست طی هفته‌های گذشته چندین بار با نفوذ در صف نمازگزاران، در صدد نا آرام کردن زاهدان و برخی شهرهای سیستان و بلوچستان بودند و ضمن استفاده از سلاح گرم، به مراکز نظامی و انتظامی حمله ور شدند، بانک‌ها و اموال عمومی را آتش زدند، عده‌ای از مردم و ماموران انتظامی و امنیتی را به شهادت رساندند، کسب و کار‌ها را تهدید کردند و سعی کردند منطقه را برای مردم نا امن کنند. همین هفته گذشته عناصر تروریست مسلح به فرمانداری خاش حمله و اقدام به شلیک کردند که تصاویر آن موجود است. اما در این میان، اصرار عجیبی بر معترض جا زدن عناصر تروریست و جنایتکار وجود دارد.
چنان که وی مدعی شده، قتل‌عام نمازگزاران بی‌دفاع در جمعۀ خونین، نتیجۀ سیاست‌های تبعیض‌آمیز حاکمیت است. عبدالحمید همچنین گفته است: شهدای زاهدان و خاش، مظلومانه و به ناحق کشته شدند و جواب سنگ را با گلوله دریافت کردند. تا زمانی که مسئولین فاجعۀ خونین زاهدان را محکوم نکنند و عاملین و آمرین را به دادگاه و مقامات عالی معرفی نکنند و آنها به مجازات نرسند، به هیچ‌چیزی راضی نخواهیم شد. 
وی می‌گوید: امروز مردم ایران از تبعیض و نابرابری و نبود آزادی و عدالت شکایت دارند، ما نیز در این موارد شکایت داریم. حاکمیت بین ملت تبعیض قائل شد، درنتیجه این حادثه رخ داد.
در این‌جا باید از آقای عبدالحمید پرسید: این که با سخنان تحریک‌آمیز شما، کف خیابان برای مردم عادی منطقه نا امن باشد اما عناصر شرور، بهانه معرکه گیری و شرارت پیدا کنند، چه چیزی را عاید شما می‌کند؟ این طوری می‌خواهید برای زندگی مردم عادی دل بسوزانید.
جان بولتون (مقام سابق و بدنام آمریکایی که پیوسته آرزوی ناکام براندازی و ایجاد جنگ داخلی در ایران را تکرار کرده)، اخیرا در گفت‌و‌گو با شبکه بی‌بی سی انگلیس فاش کرد: «معترضین در کردستان و بلوچستان ایران به خوبی مسلح شدند و آماده تغییر فاز هستند. من تصاویر و مستنداتی دارم که نیروهای کرد و بلوچ، در (کردستان) عراق و پاکستان در حال آموزش دیدن هستند». خبرها و اسناد فراوان هم این سرمایه‌گذاری دشمن برای نا امن کردن دو استان مرزی کردستان و سیستان و بلوچستان را تایید می‌کند.
بی‌تردید اسرائیل، آمریکا، انگلیس و رژیم ابو ارّه (سعودی) در کنار تروریست‌های مزدوری مانند گروهک جیش الظلم، سیستان و بلوچستان عزیز را نا امن و پریشان و مصیبت زده و گرفتار درگیری می‌پسندند. در این میان چه چیزی عاید برخی عناصر محلی می‌شود که هیچ ابایی از متشنج و نا امن کردن این استان و همراه شدن با امثال جان بولتون و برنارد هنری لوی (یهودی طرفدار تجزیه کشور‌های منطقه و بانی برخی جنگ‌های ویرانگر داخلی در کشورهای اسلامی) نمی‌کنند؟! آیا اتفاقی است که رسانه‌های بدنامی ماننند رادیو فردا ارگان رسمی سیا، شبکه سلطنتی انگلیس و تلویزیون وابسته به دلارهای خون آلود رژیم سعودی، پر و پا قرص‌ترین مشتریان اظهارات آقای عبدالحمید شده‌اند؟ آنها امنیت و آرامش ملت ایران، به ویژه منطقه سیستان و بلوچستان را می‌خواهند یا گرفتاری در آتش ناامنی و تجزیه و ویرانی را؟ شما چه نسبتی با رژیم سعودی و طرح کشاندن نا امنی به داخل ایران دارید که روند تحریکات شما با شبکه سعودی اینترنشنال مو نمی‌زند؟!
مردم، راه ندادن بانوان در مساجد منسوب را باور کنند، یا ادعای دلسوزی برای زنان و گفتن این سخن نادرست که من یادم نمی‌آید در این چهل و سه سال، زنی وزیر شده باشد؟ یعنی شما به یاد نمی‌آورید که خانم دکتر وحید دستجردی وزیر بهداشت بوده؟! و یا در همان استان، معاون استاندار و فرماندار زن فعالیت کرده‌اند؟
 
تحلیل‌های تحریف‌آمیز غربگرایان علیه کاهش کسری بودجه
مدیریت اشرافی غربگرا در آخرین سال فعالیت خود در دولت سابق، کسری بودجه 450 هزار میلیارد تومانی به ارث گذاشت، اما حالا محافل حامی همان دولت به کسری 200 هزار میلیاردی دولت خرده می‌گیرند.
در این زمینه روزنامه اعتماد تیتر زده: «راهکار دولت برای جبران کسری بودجه مشخص شد؛ دست‌اندازی به صندوق توسعه ملی». این تیتر غلط‌انداز در حالی است که دولت سابق حدود 23 درصد از درآمدهای نفتی را به صندوق توسعه واریز می‌کرد و ضمناً در چند نوبت هم با درخواست از رهبری و تأیید ایشان، مبالغ چند میلیارد دلاری را برداشت کرد. اما در دولت جدید سهم منابع واریزی درآمد ارزی به صندوق به 40 درصد افزایش یافته و دولت با توجه به برخی مضیقه‌ها درخواست برداشت 20 درصدی را مطرح کرد که فقط با 10 درصد آن موافقت شد.
روزنامه زنجیره‌ای سازندگی (وابسته به حزب اشرافی کارگزاران) هم در تیتر اول خود نوشته است: «مبلغان و تئوریسـین‌های اصولگرا و درون حاکمیتی، تصوری نداشــتند که هنوز 6ماه از تشــکیل دولت ابراهیم رئیسی نگذشــته، کار چنان بر او و دولتش سخت می‌شود که مجبور اســت برای افزایش درآمدهــای خود و فرار از کسری بودجه، سیاسـت‌های مالیاتی سفت و سختی را اتخاذ کنند که صدای کاسب خرد و کلان بلند شود که ایهاالناس دست دولت تا آرنج در جیب مردم است. این نه شیوه دولتداری است و نه سنخیتی با درآمدزایی دارد. با این حال به علت عدم توجه به صدای کاسبان و وجود حفره‌های بسیار زیادی که در سیستم درآمدزایی دولت وجود دارد، صنوف مختلف راههای فرار مالیاتی را پیـدا کردند تا مالیات کمتــری بپردازند و دولت همچنان با کسری بودجه روبه‌رو باشد.
روز سه‌شنبه مسعود میرکاظمی در مجلس حاضر شد و به نمایندگان یادآور شد که بـا پیش‌بینی درآمد ۳۴۰ هزار میلیارد تومان برای سال ۱۴۰۱، ما 200 هزار میلیارد تومان کسری داریم.»
تحلیل این محافل رسانه‌ای سیاسی‌کار در حالی است که عمداً به یاد نمی‌آورند دولت روحانی در آخرین سال فعالیت خود،‌کسری بودجه 450 هزار میلیارد تومانی برجای گذاشت اگر دولت جدید (با وجود انبوه مشکلات اقتصادی به ارث رسیده از دولت روحانی) توانسته در همین سال اول، 250 هزار میلیارد تومان از این کسری را بکاهد و به 200 هزار میلیارد تومان برساند، یعنی به طور نسبی و در مقایسه با میراث ویرانگر دولت روحانی، موفق عمل کرده است.
ضمناً این دولت، وارث تورم نقدینگی 10 برابر شده و بدهی 150 هزار میلیارد تومانی و... بوده و ترکیب این چالش‌ها برای قالب تورم 60 درصدی، و بنابراین منطقی بود که کسری 450 هزار میلیارد تومانی،‌60 یا حداقل 40 درصد (نرخ تورم امسال) افزایش پیدا کند و دست کم به 650 هزار میلیارد تومان برسد. اما دولت موفق شده این رقم را به یک سوم کاهش دهد و بخشی از چالش تدارک شده در گذشته را مهار کند.
اجمالاً این گونه به نظر می‌رسد که جریان سیاسی و رسانه‌ای جریان تحریف، به جای بیان واقعیت‌ها برای دل گرم شدن مردم،‌ مأموریت دارد واقعیت‌ها را به شکل تحریف شده بیان کند.
 
آنها که هیچ پایبندی ندارند نمی‌توانند اصلاح‌طلب باشند
اظهارات سعید حجاریان مبنی بر اینکه با جریان آشوب و اغتشاش مرزبندی نمی‌کند، نشان می‌دهد که این طیف از اصلاح‌طلبان صلاحیت حضور در مناصب رسمی را ندارند.
روزنامه وطن ‌امروز در یادداشتی نوشت:  نام اصلاح‌طلبان با سوءاستفاده از شرایط و موج‌سواری بر حوادث و اتفاقات گره خورده است. اساسا اصلاح‌طلبان به ماهی گیری از آب گل‌آلود مشهور بوده و اتفاقاتی که حداقل در طول یک دهه گذشته رقم خورده‌، این نکته را تایید می‌کند. دوم خردادی‌ها همواره مترصد این بوده‌اند تا با به وجود آمدن بحرانی در کشور‌، منافـع و امتیازات خود را از شرایط پیش‌آمده کسب کنند. از همین رو می‌توان به فتنه سال ۸۸ اشاره کرد. زمانی که این جریان با شکست مفتضحانه در دهمین انتخابات ریاست‌جمهوری مواجه شد‌، با طرح ادعای دروغ و بی‌اساس «تقلب در انتخابات»‌، ضمن به حاشیه بردن پرشورترین انتخابات ریاست‌جمهوری تاریخ انقلاب اسلامی‌، ۸ ماه کشور را دچار بحران کرد؛ فتنه سال ۸۸ نشان داد اصلاح‌طلبان به رغم همه ادعاهای خود درباره دموکراسی‌، احترام به انتخاب اکثریت ملت را تا جایی قبول دارند که منافع آنها را تامین کند. این موضوع در ارتباط با انسجام و تمامیت ارضی ایران نیز صدق می‌کند.
سعید حجاریان از تئوریسین‌های جریان اصلاحات در گفت‌و‌گویی اعلام کرد: تعهد به منافع ملی و تمامیت ارضی ایران تا زمانی برای اصلاح‌طلبان تعهدآور است که منافع و امتیازهای مـوردنظر این جریان را تامین کند‌، در غیر این صورت کشوری به نام ایران موضوعیت نخواهد داشت! حجاریان در قسمتی از مصاحبه خود در پاسخ به این سؤال که نظرش درباره مرزبندی با اغتشاشات اخیر چیست‌، گفته است: «ما ۲ نوع مرزبندی داریم. مرزبندی نوع اول ملی است و در مقابل جنگ‌، تجزیه‌طلبی‌، تحریم‌طلبی و ریختن خون‌هاست. من با وارد شدن کشور به جنگ با هر توجیهی که بیاورند‌، مرزبندی دارم. در مقابل تکه تکه شدن موجودیتی به نام ایران هم مرزبندی دارم. در برابر تحریم هم مرزبندی دارم زیرا به باور من تحریم در نهایت به ضرر مردم است و آنهایی که اهلش هستند در اوج تحریم هم بازی خود را پیش می‌برند. آخرالامر باید به خون ایرانی‌ها اشاره کنم؛ من حتما با ریختن خون یک نفر به قیمت قدرت گرفتن یک آلترناتیو مخالفم. مرزبندی دوم ایدئولوژیک و سیاسی است...
یک بحث جدی مواضع اصلاح‌طلبان اظهار کرده است درباره اعلام مرزبندی وجود دارد. مادامی که نگذارند مرزبندی دوم (با خشک مغزی‌، عظمت‌طلبی‌، شرق‌پرستی‌، جنگ‌طلبی حاکمیتی و پادگانی شدن) اتفاق بیفتد‌، مرزبندی اول بی‌فایده است یعنی دست‌کم من چنین کاری نمی‌کنم‌، مگر نمی‌گویند وقتی زخم بود مگس می‌آید؟ پس اول باید زخم ترمیم شود بعد مگس‌پرانی کنند».
همان طور که از اظهـارات حجاریان مشخص است‌، این جریان خواسته‌های غربگرایانه خود از قبیل عدم همکاری راهبردی با کشورهای ضدغربی را در مقابل منافع ملی تعریف کرده و اعلام می‌کند تا زمانی که منافع اصلاح‌طلبان تامین نشـود‌، آنها حاضر به مرزبندی با افراد و جریاناتی که تمامیت ارضی ایران را نشانه رفته‌اند‌، نخواهند بود. در طول سال‌های گذشته اصلاح‌طلبان همواره تلاش کرده‌اند کشور را به سمت زانو زدن در برابر غرب سوق دهند.صحبت‌های حجاریان نشان می‌دهد اصلاح‌طلبان از همکاری گسترده ایران با کشورهای ضدغربی از جمله روسیه و چین عصبانی هستند.
مواضع اخیر حجاریان را در حقیقت باید روشن‌‌ترین و صریح‌‌ترین اعتراف اصلاح‌طلبان در ارتباط با منافع ملی و مردمی ایران دانست. تئوریسین اصلاحات صریحا اعلام می‌کند تا زمانی که سیاست‌های موردنظر این جریان تامین نشود‌، هیچ نیازی نمی‌بیند که با کشتار مردم به دست آشوبگران و تجزیه کشور مقابله کند.
در هر کشـور دنیا‌، بدیهی‌‌ترین شـرط حضور یک جریان در سیستم و نظام سیاسی‌، التزام به ضروریاتی است که با منافع ملی گره خورده و فراتر از منافع حزبی و جناحی است. تعهد بـه امنیت‌، التزام به حفظ منافع ملی و مهم‌تر از همه مقابله با تجزیه و تکه‌تکه شـدن یک کشور‌، از جمله این ضروریات بدیهی است اما عملکرد اصلاح‌طلبان نشان داده این جریان نه‌تنها تعهدی به این موارد ندارد که حتی به حمایت از گروهک‌ها و جریاناتی که رویای تجزیه ایران را در سر دارند هم می‌پردازد. چنان‌که در ناامنی‌های اخیر نیز شاهد بودیم برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب با فعالیت خود هیزم به آتش فتنه می‌ریختند.
 
فریدمن: آمریکا با انتخاب نتانیاهو وارد تونل تاریکی می‌شود
روزنامه‌نگار معروف آمریکایی معتقد است آمریکا و اسرائیل با انتخاب «بنیامین نتانیاهو» به‌عنوان نخست‌وزیر، وارد یک تونل تاریک شده‌اند.
«توماس فریدمَن» در تحلیلی که از سوی روزنامه «هاآرتص» منتشر شده، نسبت به عواقب کابینه راست‌گرای اسرائیل به رهبری «بنیامین نتانیاهو» و در ائتلاف با یهودیان افراطی هشدار داد و نوشت: امیدوار بودم کابینه «نفتالی بنت»- «یائیر لاپید» که در ژوئن ۲۰۲۱ روی کار آمد، بشارت شراکت و اتحاد بیشتری در آمریکا بدهد اما متأسفانه این کابینه فروپاشید و در عوض ما شاهد ائتلاف جناح راست در تاریخ اسرائیل خواهیم بود، خداوند ما را حفظ کند زیرا این وضعیت، خبر می‌دهد که چه چیزی به ما خواهد رسید.
ائتلافی که نتانیاهو در بازگشت به قدرت بر آن سوار می‌شود، یک ائتلاف موازی با کابینه کابوس‌وار آمریکاست که به سناریوی انتخاب مجدد «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا اشاره دارد که در قالب آن، «رودی جولیانی » به‌عنوان دادستان کل، «مایکل فلین» به‌عنوان وزیر دفاع، «استیو بینون» به‌عنوان وزیر بازرگانی و «جیسم دوبسون» رهبر انجیلی‌ها به‌عنوان وزیر آموزش، «انریکه تاریو» رهبر سابق سازمان «براود بویر» به‌عنوان وزیر امنیت داخلی و «مارگرو تایلر‌گرین» به‌عنوان سخنگوی کاخ سفید منصوب می‌شوند.
ائتلاف نتانیاهو، ائتلافی از رهبران مذهبی و سیاستمداران افراطی قوم‌گرا از جمله برخی از افراط‌گرایان نژادپرست یهودی است که از اعراب متنفرند. ائتلاف حاکم آینده در اسرائیل، کار را برای دیپلمات‌های آمریکایی که به طور ذاتی مدافع اسرائیل هستند، دشوار می‌کند و دوستان تل‌آویو در کنگره آمریکا را مجبور می‌کند تا از هر خبرنگاری که از آنها بپرسد آیا آمریکا باید به انتقال میلیاردها دلار به کابینه‌ای که متمرکز بر مذهبی‌های افراطی است، ادامه دهد، فرار کنند. 
فریدمن خاطرنشان کرد: نتانیاهو به دست شرکایی که اعراب را ستون پنجمی می‌دانند که نباید به آنها اعتماد کرد، به کابینه دست یافت. این شرکای نتانیاهو وعده کنترل سیاسی در انتصاب قضات را می‌دهند. آنها همچنین به لزوم گسترش ساخت‌وساز در شهرک‌ها معتقدند؛ به‌گونه‌ای که هیچ وجبی از فلسطین در کرانه باختری باقی نماند. آنها می‌خواهند با ایجاد تغییراتی در سیستم قضایی، دادگاهی را که علیه نتانیاهو به‌خاطر دریافت رشوه در جریان است، متوقف کنند. 
ماه گذشته در سایت «اکسیوس» آمده بود که سناتور دموکرات «باب منندز» رئیس‌کمیته روابط خارجی سنا نسبت به تشکیل «کابینه راست افراطی توسط نتانیاهو «هشدار داده است زیرا به گفته منندز، چنین امری باعث کاهش تدریجی جدی حمایت دو حزب (دموکرات و جمهوری خواه) در واشنگتن از اسرائیل می‌شود. الآن این امر ممکن است اتفاق بیفتد.
من تقریباً ۴۰ سال مقالات خود را از اسرائیل فرستادم و به همراه دوستم «ناحوم برنیاع» در آنجا گشت‌وگذار کردم و وقتی پس از انتشار نتایج انتخابات تلفنی از او شنیدم که اکنون ما یک اسرائیل کاملاً متفاوت داریم، فهمیدم که حقیقتاً، ما وارد یک تونل تاریک خواهیم شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين