سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد:

بررسی ترک فعل‌های دستگاه‌ها در سیل اخیر

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۵
کد مطلب : ۴۶۳۵۷۸
سخنگوی قوه قضائیه ضمن اعلام بررسی ترک‌ فعل‌ دستگاه‌ها در سیل، با تکذیب خبر دستگیری خاوری، گفت: کانادا برای استرداد وی همکاری نمی‌کند.
۰
plusresetminus
بررسی ترک فعل‌های دستگاه‌ها در سیل اخیر
به گزارش بلاغ، مسعود ستایشی در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن تسلیت ایام عزاداری اباعبدالله و با گرامیداشت روز خبرنگار گفت: رسالت جامعه خبری در اطلاع‌رسانی درست دغدغه‌های مردم و مسئولین محقق می‌شود. رسالت رسانه در انتقال و انعکاس ضابطه‌مند و شفاف و مبرهن پاسخ مسئولین صورت می‌گیرد. رسانه‌ها باید در راستای تحقق جهاد تببین به نحواحسن جامعه خبری فعالیت خود را انجام دهند.
ستایشی به سفر اخیر رئیس قوه قضائیه به بوشهر اشاره و تصریح کرد: این سفر به دلیل مشکلات مردم منطقه انجام شد و ریاست قوه‌قضاییه بازیدهایی از گمرکات و سازمان جمع آوری فروش اموال تملیکی داشت که این مهم به دلیل زدودن گلوگاه‌های فساد انجام شد.
استکبار جهانی در صدد تحمیل مبانی خود به جهانیان است
ستایشی در ادامه به اجلاس سالیانه حقوق بشر اشاره کرد و گفت: غربی‌ها در زمینه حقوق بشر با روحیه استبکاری خود در صدد این هستند که مبانی خود را به جهانیان دیکته کنند. استکبار جهانی در صدد این است که القائات خود را به مردم دنیا در رابطه با حقوق بشر تحمیل کند. این محور ربطی به مفاهیم حقوق بشری و کرامت انسانی ندارد.
وی افزود: آنها به دنبال این هستند که کشورهای مستقل از جمله جمهوری اسلامی این مفاهیم را بپذیرند و طبق فهم و دیکته آنها تصمیم بگیرند. غربی‌ها با این مقوله انسانی که به شدت سیاسی است، به نحو مبتذلی برخورد می‌کنند و با تنزل جایگاه انسان آن را به ابزاری سیاسی برای حمله به دولت‌ها تبدیل کردند.
سخنگوی قوه قضائیه با گرامیداشت اعلامیه حقوق بشر اسلامی گفت: این اعلامیه در حق مبازره با استعمار به عنوان یک اصل بنیادی تاکید دارد. ما در موضوع حقوق بشر به دو اصل مهم پایبند هستیم چرا که بر اساس تعالیم الهی، قرآنی و عقلانی است. از سوی دیگر به سیاسی کردن حقوق بشر اعتراض داشته و در هیچ جای دنیا با این مفهوم سیاسی برخورد نخواهیم کرد.
ترک فعل‌های دستگاه‌ها در سیل بررسی شده است
ستایشی با اشاره به وقوع سیل اخیر و درگیری تعداد ۱۳۳ شهر، ۲۵۶ بخش و ۲۴ استان افزود: حضور دادستان‌ها و رؤسای حوزه‌های قضائی، گروه‌های جهادی، امدادی، خدمت‌رسان و نمایندگان عالی دولت در کاهش خطر و حفظ جان مردم مؤثر بود و عزم جدی به جبران کمبودها و خلأهای احتمالی با همت مسئولین وجود دارد.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: اقدامات پیشگیرانه دستگاه‌ها بیش از پیش مورد انتظار است و تحقق مؤلفه‌های پیشگیرانه رمز موفقیت ماست. عزم جدی برای رفع کمبودها داریم و نسبت به شناسایی و رفع نواقص و مقابله با ترک فعل‌ها و نقایص اقداماتی انجام شده است.
ستایشی همچنین به پرونده حمید نوری اشاره کرد و گفت: همچنان بر بازگشت این هموطن به کشور تاکید داریم و دست از تلاش بر نمی‌داریم.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در خصوص انبارهای گمرک در سفر اخیر رئیس قوه قضائیه گفت: انبارها و محموله‌هایی در بوشهر وجود داشت که مدت زیادی از توقف آنها گذشته بود و شرایط خوبی نداشتند و حتی وقتی درب کانتیرها باز شد بوی تعفن فساد برخی کالاها به مشام می‌رسید.
ثبت ۲۶۴ فقره شکایت در پرونده ثبت سفارش خودرو
وی در خصوص پرونده ثبت سفارش خودرو گفت: امید است تا ده روز آینده به دادگاه عمومی تهران ارسال شود. ۲۶۴ فقره شکایت ثبت و ۶۸۰۰ دستگاه خودرو به کشور وارد شده است. این پرونده در دادگاه مطرح و کیفرخواست آن صادر شده است. دادگاه نسبت به رسیدگی اقدام کرده و دادگاه انقلاب مبادرت به رسیدگی کرده که در فرایند دادرسی ایراداتی مطرح شده است و تا ده روز آینده این ایرادات رفع اقدام به رسیدگی خواهد شد.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در خصوص موافقت مجلس در رابطه با انتقال محکومین بین ایران و بلژیک، آیا ایران اقدامی جهت تبادل آقای اسدی داشته است، گفت: مواضعی که نسبت به آقای نوری داشتیم را نسبت به آقای اسدی هم داریم چرا که ایشان از مأمورین دیپلمات ما هستند. این فرد از نظر مقررات واجد مصونیت بود اما در آلمان با ۱۰۱ روز شرایط بد در زندان به سر می‌برد.
وی افزود: بر اساس حکمی که غیر قانونی دادگاه آلمان می‌دهد این فرد به بلژیک منتقل می‌شود و دادگاه بلژیکی، اسدی را غیر قانونی در یک دادگاهی که سراسر خدشه و عدم رعایت موازین حقوقی بوده به ۲۰ سال حبس محکوم می‌کند و این محکومیت بارها مورد اعتراض قرار گرفته است.
حدنگاری حدود ۳ میلیون هکتار از اراضی دولتی
سخنگوی قوه قضائیه در خصوص رسیدگی به ترک فعل مسئولان در رابطه با عدم اجرای طرح حدنگار گفت: در رابطه با ۲ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۴۷۹ هکتار از اراضی دولتی حدنگاری انجام شده است. اما سطح اراضی کشاورزی بیش از ۱۸ میلیون است که ۸۹۲ هزار هکتار آن حدنگاری شده است. یکی از دلایل عدم حدنگار این است که سازمان‌های متولی موضوع اجرای مقررات را ممیزی نکردند.
ستایشی ادامه داد: حسب بررسی‌های عمل آمده بیشتر دستگاه‌هایی که اسناد را به خود اختصاص دادند وزارت نیرو، آموزش و پرورش و وزارت کشاورزی هستند. این دستگاه‌ها بر اساس مقررات مکلف به پیگیری و مستندسازی این اراضی بودند که از مدت قانونی این تعیین تکلیف هم گذشته است و این در حالی است اجرای قوانین باید محکم و استوار پیگیری شود.
کانادا برای استرداد خاوری همکاری نمی‌کند
ستایشی در خصوص آخرین وضعیت پرونده خاوری و استرداد این فرد به کشور گفت: خبر مربوط به دستگیری این فرد تکذیب می‌شود و صحت ندارد. مکاتبات لازم با اینترپل صورت گرفته و دولت کانادا همکاری لازم برای استرداد این فرد را ندارد. فرار خاوری از کشور در پی مطرح شدن برخی پرونده‌ها بوده و درخواست جمهوری اسلامی استرداد این فرد از دولت کانادا است چرا که موارد مطروحه علیه این فرد، در دادگاه صالح مورد بررسی قرار گرفته است.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه حوادثی ناشی از ترک فعل مسئولان صورت گرفته که ردپای عدم پیش بینی درست از سوی هواشناسی دیده می‌شود، آیا دادستانی این موضوع را رصد کرده است؟ گفت: بر اساس مقررات ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی، ترک فعل‌ها قابل پیگیری و در صورت احراز قابل مجازات است.
وی ادامه داد: نسبت به موضوعاتی که مطرح شده بر اساس گزارشی که توسط ریاست کل دادگستری استان فارس در رابطه با سیل استهبان ارائه شد، ریاست حوزه قضائی استان به موضوع ورود کردند و سازمان مدیریت بحران کشور هم بر این موضوع اذعان دارد. هماهنگی و همدلی موجب شده که آلام و گرفتاری‌ها کم شود اما رسیدگی‌ها جای خود را دارد.
دستورات لازم برای مناطق سیل‌خیز صادر شده است
سخنگوی قوه قضائیه افزود: مسئولین قضائی ذی‌مدخل، اقدامات لازم را در جهت رسیدگی به مسائلی که منجر به سیل شده را انجام داده‌اند. در این زمینه دستورات پیشگیرانه مؤکد به کلیه واحدها داده شده و درحال انجام است. در خصوص توجه لازم به کل کشور به خصوص مناطقی که سیل‌خیز هستند هم دستوراتی داده شده است.
ستایشی مطرح کرد: پرونده‌ای در رابطه با سیل مطرح شده تا قصور یا تقصیر یا ترک فعل‌های احتمالی بررسی شود. شعبه‌ای در مرکز استان پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد. اگر ترک فعل احراز شود بلادرنگ اطلاع‌رسانی انجام می‌شود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
سناریوهای نامحدود در خدمت جنگ شناختی
شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
مردم و مسئولان! فریضتین را دریابید
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
تضمین آمریکا چه تضمینی دارد؟!
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۶