۰
plusresetminus
معاون ستاد مبارزه با موادمخدر: ناتو به بهانه تأمین امنیت به افغانستان رفت ولی امنیت قاچاقچیان مواد مخدر را تأمین کرد م
عاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: بیش از ۹۵ درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می‌شود و بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان هم افغانستان است.
 
به گزارش ایسنا، ناصر اصلانی در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی با بیان اینکه امروز مردم ایران و بسیاری از کشورهایی که در مسیر ترانزیت موادمخدر قرار گرفته‌اند، قربانی مواد مخدر هستند گفت: ایران نه کشت می‌کند و نه تولیدکننده است، ولی متاسفانه در کنار کشوری قرار گرفته‌ایم که نه مردم آن کشور، بلکه سایر کشورها به جهت دستیابی به منافع مالی و اقدامات پلید خودشان، به بهانه حفظ امنیت در آن کشور مستقر شده‌اند، مبادرت به این کار می‌کنند.
اصلانی افزود: خیلی‌ها خوشحال بودند که با استقرار نیروهای ناتو، امنیت در افغانستان برقرار و مواد مخدر ریشه‌کن می‌شود، ولی این اتفاق برعکس شد. در سال ۲۰۰۰ تولید مواد مخدر در افغانستان ۱۸۵ تن و زمین‌های زیرکشت خشخاش 7 هزار و 600 هکتار بود، اما با استقرار نیروهای ناتو به بهانه امنیت، این امنیت برای قاچاقچیان فراهم شد و تولید مواد مخدر در آن سال‌ها حتی به ۱۰ هزار تن و امروز به 7 هزار و 600 تا 7 هزار و 700 تن رسیده است و بیش از ۲۶۷ هزار هکتار زمین‌های افغانستان که در گذشته برای محصولات دیگر استفاده می‌شد صرفا به کشت خشخاش اختصاص داده شده است.
چرا ایران قربانی موادمخدر است؟
وی با اشاره به اینکه قاچاقچیان از ایران به عنوان آسان‌ترین و کوتاه‌ترین مسیر استفاده می‌کنند تا از بالکان مواد مخدرشان را به کشورهای غربی برسانند گفت: اگر امروز با مواد مخدر مبارزه می‌کنیم، به این علت است که به لحاظ دستورات و آیین دینی خودمان تفاوتی بین ملت‌ها وجود ندارد لذا اگر امروز مبارزه می‌کنیم، هم برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشورمان است و هم در مسیری قرار گرفته‌ایم که مواد مخدر باید از کشور ما عبور کند و به اروپا برسد. بسیاری از کشفیاتی که داریم مربوط به مصرف اروپاست و به همین جهت می‌گوییم ایران قربانی مواد مخدر است.
معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سه هزار و ۹۶۷ شهید و ۱۲ هزار جانباز عرصه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر اظهارداشت: ایران در مقابل سیلی قرار گرفته و مبارزات خودش را روزبه روز سخت‌تر می‌کند و اقدامات و برنامه‌های مشخصی در انسداد مرزها دارد، ستاد با کمک‌های فرماندهی کل نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و ارتش به عنوان پشتیبان، تلاش می‌کند که از ورود مواد مخدر جلوگیری کند.
کشف بیش از 1000 تن مواد مخدر در سال گذشته
اصلانی ادامه داد: سیاست‌های ستادمبارزه با مواد مخدر به‌ویژه در سه سال اخیر متفاوت بوده و تلاشش بر این است که این اقدامات و مبارزات قاطعانه در نقاط صفر مرزی و استان‌های شرقی شکل بگیرد. در سال گذشته بیش از هزار و 8 تن کشفیات مواد مخدر توسط دستگاه‌های مقابله‌ای اعم از فرماندهی کل نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، گمرک، بسیج و سپاه پاسداران داشتیم. بیش از ۷۵ درصد کشفیات در شرق و حاشیه شرق و ۲۵ درصد در استان‌های عمقی و داخلی صورت گرفته و حاکی از برنامه‌ریزی مدون و اولویت‌بندی مبارزه در مناطق صفر مرزی شرق و حاشیه شرق است. هرساله این اقدامات انجام می‌شود.
«شیشه» در ایران تولید نمی‌شود
وی در پاسخ به این سؤال که «مردم می‌گویند هرچیزی گران می‌شود مگر مواد مخدر صنعتی» گفت: اینکه بگوییم مواد مخدر گران نمی‌شود، این‌گونه نیست. مواد مخدر هم گران شده است و این گران شدن باز هم دست همان عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر است که در پشت پرده هدایت می‌شود. امروز برای مردم سؤال است که چرا شیشه فراوان‌تر است؟ اولا تمام مواد مخدر برای انسان‌ها ضرر دارد. رسانه‌ها با همکاری ستاد هرچقدر اطلاع‌رسانی بیشتری داشته باشند و مردم از پیامدهای خطرناک آن آگاه شوند، بهتر است. امروز روند مصرف مواد در کشور به این صورت است که اولویت اول تریاک و سپس حشیش، هروئین و شیشه است. شیشه دارد به سرعت وضعیت خطرناکی را نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورها به عنوان مواد مخدر صنعتی ایجاد می‌کند.
معاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با موادمخدر با تاکید بر اینکه شیشه در ایران تولید نمی‌شود افزود: شاید این سؤال مطرح شود که «در ایران هم آشپزخانه‌هایی وجود دارند و شیشه تولید می‌کنند» شاید بعضا در برخی شهرها و استان‌ها این اتفاق بیفتد، اما با اشرافی که نیروهای انتظامی و اطلاعاتی دارند، بلافاصله اقداماتی به‌موقع را برای متلاشی کردن باندهای توزیع مواد مخدر انجام می‌دهند.
اصلانی ادامه داد: امروز همان‌طور که بیش از
۹۵ درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می‌شود، بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان باز هم افغانستان است و پیش‌سازهایی که امروز برای تولید به افغانستان می‌رود به هرعلتی تبدیل به شیشه می‌شود؛ با بوها و رنگ‌های مختلف و با قیمت نازل.
کاهش قیمت شیشه به پایین‌ترین سطح خود
وی با بیان اینکه در گذشته شاید شیشه حتی کیلویی به ۲۵۰ و ۳۰۰ میلیون رسید، اما امروز از نظر قیمت در پایین‌ترین سطح قرار گرفته است گفت: علت آن است که قیمت سایر مواد مخدر افزایش دارد و بسیاری از معتادان که دچار مشکل می‌شوند، توان خرید ندارند، نهایتا به سمت شیشه می‌روند. باید به قدری اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی کنیم که حتی اگر شیشه و سایر مواد مخدر به صورت رایگان هم در خیابان بود کسی به سراغشان نرود و روزی به این آرزوی دیرینه که یک جامعه عاری از اعتیاد است برسیم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

او هنـرش آدم‌شناسی در میدان بود
دوشنبه ۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۰
چرا هندسه سیاسی عالم در حال تغییر است؟
يکشنبه ۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰